לוגו גרדיאן
גרדיאן

נשים ביפן יוצאות נגד המסורת שמחייבת אותן לתת לעמיתיהן הגברים בעבודה שוקולד ביום ולנטיין (חג האהבה) החל ב-14 בפברואר, וטוענות שמדובר ב"נתינה כפויה".

עד לאחרונה ציפו מנשים במקומות עבודה לקנות שוקולדים עבור קולגות גברים כחלק ממסורת הנקראת "גירי-צ'וקו" (שוקולד חובה). הגברים, מצדם, אמורים להשיב לנשים במחווה דומה ב"יום הלבן" – חג אהבה יפני שמצוין ב-14 במארס ונוצר על ידי יצרני שוקולד בשנות השמונים.

נשים רבות במדינה חשות שאינן יכולות עוד לשאת את הלחץ החברתי לתת שוקולדים לעמיתיהן בעבודה בחג האהבה ולהוציא על מנהג זה אלפי ין. כמה חברות יפניות החליטו לעשות מעשה והטילו איסור על המסורת בחג ולנטיין, שגם נתפשת כסוג של התעללות והטרדה של נשים במקום העבודה שלהן.

סקר שערכה חברה בטוקיו מצא שבמקום המסורת הקיימת לתת מתנות מתוקות לקולגות גברים בעבודה, 60% מהנשים היפניות יקנו ב-14 בפברואר שוקולד לשימושן האישי. יותר מ-56% אמרו שייתנו שוקולדים לבני משפחה ו-36% אמרו שיעשו מחווה דומה כלפי בני זוג או אנשים שהן מאוהבות בהם. רק 35% אמרו שייתנו שוקולדים לעמיתיהן לעבודה הגברים.

"לפני האיסור, היינו צריכות לדאוג לגבי כמה כסף צריך להוציא על כל שוקולד ואיפה נציב את הגבול למי ניתן את השוקולד, אז טוב שאין לנו עוד את התרבות של לתת בכוח", אמרה עובדת משרד שהשתתפה בסקר וצוטטה באתר החדשות Japan Today.

בשנה שעברה יצאה חברת השוקולד הבלגית "גודייבה" נגד המסורת היפנית בוולנטיין ופרסמה מודעה על גבי עמוד שלם בעיתון יפני שבה קראה למקומות עבודה לעודד את העובדות לא לתת לקולגות שלהן "גירי-צ'וקו" אם הן מרגישות שעושות זאת בגלל לחץ. "חג ולנטיין הוא יום שבו אנשים מביעים את התחושות האמיתיות שלהם, ולא מתחזקים מערכות יחסים בעבודה", נכתב במודעה של "גודייבה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ