בין סינגפור להאנוי |

גרעין המחלוקת: מה באמת קרה מאז לחיצת היד בין טראמפ לקים ג'ונג און

נשיא ארה"ב ומנהיג צפון קוריאה ייפגשו בסוף החודש בווייטנאם לפסגה שנייה, כשהפעם הציפייה היא שיגיעו להסכם ברור יותר מזה שהושג ביוני. אלא שעד כה לא השיגו הצדדים התקדמות בסוגיות נפיצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וקים בפסגה ביניהם בסינגפור, בחודש יוני

לקראת מפגש הפסגה השני של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בסוף החודש בווייטנאם, גוברת הציפייה שהם יגבשו הפעם הסכם ברור יותר מזה שהושג בפסגה הראשונה שלהם בסינגפור בחודש יוני שעבר. צפון קוריאה עדיין מחזיקה בנשק הגרעיני שלה, ואילו וושינגטון הרחיבה את הסנקציות שלה על פיונגיאנג כך ששני המנהיגים, שהבטיחו להתגבר על עשרות שנים של מתיחות וסכסוכים בין המדינות, ניצבים מול אתגרים לא פשוטים במפגש הקרוב ביניהם.

אז על מה בעצם הסכימו טראמפ וקים בסינגפור, מה קרה (או לא קרה) בפועל מאז לחיצת היד בין השניים ומה עשוי לעלות לשולחן הדיונים בפסגה הקרובה בהאנוי?

החתימה על הסכם סינגפור: לא העמיקו בפרטים

בפסגת סינגפור ביוני נפגשו בפעם הראשונה נשיא אמריקאי מכהן עם מנהיג צפון קוריאני, אבל ההודעה המשותפת שפורסמה בסופה לא נגעה בפרטים והסתפקה בהכרזה על ארבעה סעיפים כלליים:

- שתי המדינות יכוננו "יחסים חדשים" לקידום שלום ושגשוג.

- ארה"ב וצפון קוריאה ישתפו פעולה לכינון "משטר של יציבות ושלום בר קיימא בחצי האי הקוריאני".

- צפון קוריאה מחויבת "לפעול להשלמת פירוק מלא מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני".

- שתי המדינות יאתרו ויחזירו למולדתם את שרידיהם של חיילים שנהרגו במלחמת קוריאה בין השנים 1953-1950.

מה קרה מאז ההסכם?

צפון קוריאה הרסה אתר ניסויים גרעיניים ללא נוכחות פקחים מומחים

לקראת הפסגה הקודמת, הרסה צפון קוריאה בחודש מאי כמה מנהרות ומבנים באתר הניסויים הגרעיניים שלה בפאונגאיי-רי. פעולה שנעשתה לעיני עיתונאים זרים, אך ללא נוכותם של פקחים מומחים.

טראמפ הפסיק את התרגילים הצבאיים עם דרום קוריאה

זמן קצר אחרי הפגישה שלו עם קים, פרסם טראמפ הודעה מפתיעה על הפסקת התרגילים הצבאיים של ארה"ב עם דרום קוריאה, שאותם פיונגיאנג הגדירה לא פעם כחזרה כללית למלחמה נגדה.

שרידי גופות של חיילים אמריקאים הושבו לארה"ב

צפון קוריאה פעלה במהירות להחזיר לארה"ב 55 תיבות ובהן ככל הנראה שרידי גופות של חיילים אמריקאים שנהרגו במלחמת קוריאה.

צפון קוריאה החלה לפרק מתקנים באתר שיגור לוויינים - והפסיקה

צילומי לוויין מחודש יוני הראו שצפון קוריאה החלה לפרק כמה מתקנים באתר לשיגור לוויינים ופיתוח מנועים לטילים בליסטיים בסוהיי. אולם מומחים אמריקאים קבעו מאוחר יותר שאין סימנים להמשך התהליך.

מפגשים פומביים בין הקוריאות - וגם ביטולים

במקביל, צפון קוריאה ודרום קוריאה התקדמו לעבר פיוס ביניהן ופעלו להורדת המתיחות הצבאית בגבולן המשותף.

השנה החולפת התאפיינה במפגשים פומביים אקראיים ובביטול ביקורים של פקידי ממשל של שתי המדינות השכנות.

בנאום לרגל השנה החדשה, הכריז קים על נכונותו לפגוש שוב את טראמפ, אבל הזהיר מפני "מסלול חדש" אפשרי - אולי חזרה לפיתוח נשק גרעיני - אם לא הוא לא יהיה שבע רצון מהישגי השיחות בין המדינות.

בעקבות שורה של שיחות בראשית ינואר הודיע טראמפ על פסגה שנייה עם קים בווייטנאם בסוף פברואר.

מה לא קרה מאז לחיצת הידיים בין שני המנהיגים?

בשיחות שנערכו לאחר הפסגה בסינגפור ובדיונים אחרים שהתנהלו במסלול חשאי, אף אחד מהצדדים לא הכריז על צעדים משמעותיים לקראת פירוק חצי האי הקוריאני מנשק כגרעיני, הקלה בסנקציות על המדינה הקומוניסטית המבודדת, או כינון "משטר של שלום" חדש בחצי האי.

מה עשוי לקרות בפסגה בווייטנאם?

פקידים אמריקאים וצפון קוריאנים ממלאים פיהם מים בכל הנוגע לטיב ההסכם העשוי להתגבש בפסגת טראמפ-קים השנייה; אבל להערכת פרשנים, כדי שיהיה אפשר להגיע להסכם כלשהו, וושינגטון תצטרך להפגין נכונות לנקוט צעדי ביניים.

סטיבן ביגן, השליח האמריקאי הבכיר לצפון קוריאה, אמר לחברי פרלמנט דרום קוריאנים שמרבית השיחות האחרונות עם פיונגיאנג נגעו ללוגיסטיקה של הפסגה, ושהטיפול בסוגיות מהותיות יהיה כרוך בנכונות וושינגטון לנקוט צעדי ביניים. אבל לדברי אחד המחוקקים הדרום-קוריאנים, ביגן גם אמר שנדונו "כתריסר" נושאים הנמצאים על הפרק ושצפון קוריאה קראה להקלה בסנקציות, התנעתם מחדש של כמה מיזמים כלכליים בין שתי הקוריאות, פתיחת משרד קשר של ארה"ב בפיונגיאנג וחתימת הצהרה ששמה רשמית קץ למצב המלחמה הנמשך מ-1953. צעדים נוספים עשויים לכלול הגמשת האיסור על ביקור אמריקאים בצפון קוריאה והגדלת הסיוע למדינה המבודדת.

כדי להשיג ויתורים מוושינגטון, עשויה צפון קוריאה להשלים את תוכניתה לסגור את המתחם הגרעיני שלה ביונגביון ולפרק כמה מתקני טילים חשובים בנוכחותם של פקחים זרים, אמרו גורמים דרום קוריאנים רשמיים.

התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה מסרה בדצמבר שהמחויבות של פיונגיאנג ל"פירוז גרעיני של חצי האי הקוריאני" כוללת גם "סילוק מוחלט של האיום הגרעיני האמריקאי על קוריאה", אולם לא נקטה בצעדים שאותם צריכים לנקוט האמריקאים.

כמה מחוקקים ופרשנים אמריקאים מעריכים שלטראמפ לא תהיה בעיה לצמצם את הנוכחות הצבאית האמריקאית בדרום קוריאה, אולם גורמי ממשל בארה"ב ובדרום קוריאה טוענים שהכוחות האמריקאיים בחצי האי הקוריאני אינם עומדים למשא ומתן.

לכתבה ברויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ