מדיכוי לחופש: שתי אחיות סעודיות בחרו להסתכן וברחו מארצן. ואז הכל הסתבך

רוואן וראם, בנות 18 ו-20, סבלו מהתעללות בביתן וראו כיצד הן מופלות לטובת גברים ■ במשך שנתיים הן תכננו לברוח וניצלו חופשה משפחתית בסרי לנקה כדי לעלות על טיסה לאוסטרליה ■ בעצירה בהונג קונג ניסו לחטוף אותן וביטלו את דרכוניהן וכעת הן חיות במסתור עד שיימצא להן פיתרון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שתי האחיות הסעודיות תכננו במשך שנתיים את הרגע הזה – לצאת לחופשי. היה זה ב-6 בספטמבר 2018 כשראם ורוואן (שמות בדויים) יצאו לחופשה משפחתית בת שבועיים בקולומבו, בירת סרי לנקה, ואז הגיעה ההזדמנות הגדולה שלהן. כישלון לא בא בחשבון עבורן כי המשמעות שלו היתה עונש כבד או אפילו מוות.

למה הן ברחו?

האחיות, בנות 18 ו-20, סיפרו לרשת החדשות האמריקאית CNN ששנים רבות של לימודי איסלאם והתעללות פיזית בבית שכנעו אותן שאין להן עתיד בחברה ששוללת מנשים זכויות ומחייבת אותן לבקש אישור לכמעט כל דבר מאפוטרופוס גבר, לרוב אב, דוד או אח שלהן. "זו עבדות משום שכל מה שנשים עושות זה עניינם של הגברים", אמרה רוואן. לדבריהן, הן היו הילדות הטובות של הבית – שקטות, עושות מה שאומרים להן, לא מתווכחות ולא מביישות את המשפחה שלהן. "בבית שלנו, תמיד היינו הילדות הטובות שרצו שנהיה. אז אם רצו שננקה, ניקינו. אם רצו שנבשל, אז בישלנו", אמרה רוואן.

השתיים היו תלמידות טובות בבית הספר, שקדו בלימודים ולא התעמתו עם הוריהן. אלא שלטענתן, החוקים שכפו עליהן בבית לא יושמו גם על האחים שלהן. "אמרו לאחים שלנו 'תכו את האחיות שלכם, זה יהפוך אתכם לגברים טובים יותר'", סיפרו השתיים.

הבריחה מהמשפחה באישון לילה

במשך שנתיים תכננו שתי האחיות את הבריחה שלהם ושמרו בסוד על תוכניתן. במקום לדבר עליה ולהסתכן שמישהו ישמע אותן, הן שלחו בלילות הודעות וואטסאפ זו לזו אפילו שישנו באותו החדר.

החופשה המשפחתית בסרי לנקה לא היתה שונה מחופשות אחרות. השתיים לבשו ניקאב בחוף הים וישבו הרחק מן המים ואילו אחיהם שחו וצחקו בים. הן גם בישלו את הארוחות למשפחה ובילו את רוב הימים במקום סגור. "אנחנו נוסעות ועוברות מקופסה לקופסה, ממלון למלון ושום דבר לא ישתנה", אמרה רוואן ל-CNN. "הם יוצאים החוצה, הם יחיו בחופשיות, הגברים, כמובן שאנחנו נשב בצד, נצפה בהם עושים מה שהם רוצים".

רוואן בדיוק חגגה יום הולדת 18 והדבר אפשר לה להגיש בחשאי בקשה לאשרת תייר מאוסטרליה.

עורך דינן של האחיות מגולל את סיפורן

בערב האחרון של החופשה המשפתית בקולומבו, שתי האחיות הוציאו לפועל את תוכניתן. הן הזמינו מראש מונית, גנבו את הדרכונים שלהן באמצע הלילה מתוך מזוודה שהיתה בחדר שבו ישנו ההורים שלהן.

נהג המונית הגיע בשעה חמש בבוקר ושתי האחיות סיפרו ל-CNN שהן עשו דבר שמעולם לא עשו קודם לכן – הן לבשו מכנסי ג'ינס שקנו בחשאי ויצאו מבית הנופש ללא העבאיות שלהן, שמלה מסורתית ארוכה שכוללת גם כיסוי ראש.

הנחיתה בהונג קונג ו"ניסיון החטיפה"

השתיים הגיעו לנמל התעופה של קולומבו והזמינו מקומות לטיסה למלבורן עם עצירה בהונג קונג. העלייה למטוס חברת סרילנקן איירלנס עברה בצורה חלקה וכך גם שש שעות הטיסה. הבעיות החלו עם הנחיתה בהונג קונג ב-17:10 (שעון מקומי).

ראם וראוון היו אמורות להמתין שעתיים באזור הטרנזיט בנמל התעופה בהונג קונג ואז לעלות על טיסה למלבורן בשעה 19:10. אך ברגע שהן יצאו מהמטוס ניגשו אליהן שני גברים ושאלו אותן אם הן טסות למלבורן. הגברים ביקשו לראות את הדרכונים וכרטיסי העלייה למטוס שלהן ואמרו להן שייתכן שיפספסו את הטיסה שלהן ורמזו כי יש בעיה עם הוויזות שלהן לאוסטרליה.

אחת האחיות בשירותים של נמל התעופה במהלך חופשה משפחתית בטורקיה

שני הגברים, כך נודע לרשת CNN, היו עובדי חברת התעופה סרילנקן איירליינס והם הובילו את האחיות לאזור אחר בנמל התעופה. עורך דינן של האחיות, מייקל וידלר, סיפר שהגברים ביטלו את הטיסה למלבורן בחברת קתא'י פסיפיק והזמינו להם מקומות בטיסה לריאד דרך דובאי.

ההתערבות של הקונסול הסעודי

חברת התעופה הסרי לנקית מסרה שעובדיה ביטלו את הטיסה של האחיות למלבורן לבקשת הקונסוליה הסעודית בהונג קונג בתואנה שאביהן צלצל וסיפר שהן חייבות לשוב מיד הביתה משום שאמן חולה מאוד. "אנחנו טוענים שהן היו מטרה לניסיון חטיפה בנמל תעופה בינלאומי", אמר עורך הדין של שתי האחריות. לדבריו, הקונסוליה הסעודית ניסתה לרמות אותן". מהקונסוליה הסעודית וממשרד החוץ הסעודי לא נמסרו תגובות לסיפור.

עורך הדין אמר שצילומי טלוויזיה במעגל סגור מראים שהקונסול הסעודי הכללי עומאר אל-בונעייאן וסגנו עבדאללה חוסיין אל-שריף היו בנמל התעופה, שוחחו עם האחיות ועם צוות חברת התעופה הסרי לנקית.

הוויזה לאוסטרליה שבוטלה

ראם ורוואן ידעו על מקרים שבהן סעודיות שברחו מארצן הועלו בכוח על טיסה לבתיהן. הן לא היו מוכנות שאותו הדבר יקרה להן אז כשהן התפנו לשירותים הן החליטו לברוח. ביציאתן מהשירותים הן התעמתו עם גבר אחד, ככל הנראה גורם סעודי, בניסיון לקחת את הדרכון של אחת מהן. הקונסול הכללי הציע שהן יעברו למקום רגוע יותר ושם ייתן להם את דרכוניהן וכרטיסי העלייה למטוס שלהן – לדובאי. השתיים ברחו ומיהרו להזמין פעם נוספת טיסה למלבורן בחברת התעופה קוואנטס. רגע אחרי שקיבלו את כרטיסי העלייה למטוס ניגש אליהן גבר אחד וניסה לחטוף את הכרטיסים מידיהן.

ואז צצה בעיה נוספת. לטענת האחיות, סגן הקונסול הסעודי סיפר לצוות חברת התעופה קוואנטס שהשתיים גנבו כסף וברחו ושהן אינן תיירות. חברת התעופה יצרה קשר עם גורמים ברשויות ההגירה האוסטרליות ולאחר השיחה הטלפונית ביטלו הרשויות בקנברה את הוויזות של השתיים.

החקירה במשטרה והבריחה מהאב והדוד

האחיות שהו שלוש שעות בנמל התעופה בהונג קונג ואז הן יצאו ממנו, עלו על רכבת ונסעו לעיר. באותו מקום הן עקבו אחר פרשת היעלמותו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה של ארצו באיסטנבול והגילויים שהוא נרצח על ידי צוות מתנקשים שהגיע מסעודיה, ככל הנראה בהוראת יורש העצר מוחמד בן סלמאן. "אנחנו יודעות שסעודיה מסוגלת לעשות דברים כאלה", אמרה ראם ל-CNN. "הם רודפים אחרי בנות חפות מפשע, אפילו לא בנות חשובות. אנחנו סתם נשים צעירות רגילות שמנסות למצוא חיים הרחק מהאלימות".

זמן קצר לאחר נחיתתן של האחיות בהונג קונג הגיעו לעיר אביהן ודודן בניסיון לאתר אותן. השתיים אותרו על ידי המשטרה המקומית ב-10 בספטמבר ונלקחו לתשאול. לדבריהן, הן הוחזקו בחדר החקירה במשך שש שעות, וסירבו לבקשות אביהן ודודן לראות אותן. בסופו של דבר הוסעו השתיים בחזרה לבית המלון שלהן. הן לא נשארו במקום, ארזו את חפציהן וברחו ממנו. בחמשת החודשים האחרונים הן עוברות ממקלט למקלט, ממלון למלון כדי למנוע את איתורן ואת החזרתן בכוח לריאד. השתיים הגישו בקשת כניסה למדינה שתעניק להן ביטחון. בינתיים הן עדיין תקועות בהונג קונג. הדרכונים שלהן בוטלו, אין להן ויזה למדינה אחרת וגם בהונג קונג אין להן אישור שהייה.

צופות בסדרות של "נטפליקס" במקום מסתור

בינתיים, עד שיימצא פיתרון למצבן, שתי האחיות צופות בסדרות של נטפליקס בבית המלון כדי להעביר את הזמן, לובשות ג'ינס, נועלות סניקרס וגם מתאפרות. שתיהן חרדות מאוד לגבי הבא לבוא, אבל בכל מקרה הן אמרו שהן לא מתחרטות על צעדן. "מהילדות שלי ידעתי שזה לא הבית שלי. תמיד ידעתי שייקחו את הזכויות שלי", אמרה ראם. גם ראוון אמרה שהיא ידעה שאין לה עתיד בסעודיה. "אני רוצה ללמוד מה שאני רוצה, אני רוצה לעבוד היכן שאני רוצה, אני רוצה לבחור את היום שבו אתחתן. לבחור את הגבר שאיתו אתחתן. גם אם לא אתחתן, אני רוצה שתהיה לי את הזכות לבחור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ