דעה |

האשליות של טראמפ וקים על פרס נובל לשלום עשויות להביא לעולם בטוח יותר

צפון קוריאה לא תתפרק מנשקה הגרעיני וארה"ב לא תוציא את כל כוחותיה מדרום קוריאה, אבל חלומם של שני המנהיגים לזכות בפרס היוקרתי עשוי להוביל להסכם שבעולם יוכלו לחיות איתו בשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וקים בפסכה הראשונה שלהם בסינגפור, ביוני 2018

כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און יערכו השבוע מפגש פסגה בווייטנאם, דבר אחד יהיה משותף לשניהם: כל אחד מהם מתבונן כנראה במראה ורואה חתן פרס נובל לשלום.

"לולא אני, היינו כעת במלחמה עם צפון קוריאה", צייץ טראמפ בקיץ החולף. הוא סבור כנראה שמורשתו החלקית תהיה השכנת שלום בחצי האי הקוריאני, ולאחרונה אף התרברב שראש ממשלת יפן שינזו אבה העלה את שמו כמועמד לפרס נובל לשלום. "אנשים רבים נוספים חושבים כך", אמר טראמפ לעיתונאים, כשסיפר להם על המכתב "היפהפה" שאבה כתב ובו הציג את מועמדותו.

אבה, שחש כנראה מבוכה על שמאמציו להחמיא לטראמפ התפרסמו, סירב לאשר את טענתו של הנשיא האמריקאי. יתרה מזו, שני עיתונים יפניים חשובים — אסאהי שימבון ויומיורי שימבון — דיווחו כי מכתבו של אבה נכתב לבקשת הבית הלבן.

במפתיע, ומתוך סימטריה מדהימה, נודע שצפון קוריאה מתרגשת מהדיבורים על פרס נובל לשלום ומהאפשרות שהוא יינתן לקים. בני שושלת קים נוהגים בדרך כלל לטעון שביצועיהם הם מעל ומעבר לנורמה: בהתאם לסיפורים, קים התחיל לנהוג בגיל שלוש, ואביו הצליח להכניס כדור לחמישה חורים בפעם הראשונה שבה שיחק גולף, וכמובן, השיג את הציון המושלם 300 בפעם הראשונה שבה שיחק באולינג.

המחשבה שטראמפ או קים יזכו בפרס נובל לשלום היא כמובן אשליה, ובאופן כללי, לא טוב שמנהיגים הולכים לפסגה כשהם שוגים באשליות. רבים מבכירי המגזר הביטחוני בארה"ב ומחוצה לה חוששים שמא בשאיפתו לקבל את הפרס, טראמפ עלול לתת לקים הבטחה פזיזה, כגון התחייבות להוציא את הכוחות האמריקאיים מדרום קוריאה.

עם זאת, אשליות עשויות לסייע אם הן משפיעות על כל צד לעשות ויתורים ולהמשיך בתהליך השלום המייגע. אני לא חושב שיש סיכוי כלשהו שצפון קוריאה תוותר בעתיד הקרוב על תוכנית הנשק הגרעיני שלה, אך ייתכן שתימצא דרך פוליטית שבסופה יהיה העולם בטוח יותר, ואולי יש סיכוי כלשהו להצלחתה.

אשתקד הונה קים את טראמפ בפגישתם הראשונה. ההכנות לאותה פגישה היו מינימליות, טראמפ הסכים לוויתורים גדולים כגון השהיית התמרונים הצבאיים אך לא קיבל בתמורה לכך דבר בעל חשיבות דומה.

טראמפ לא הסתפק בהישגיו המפוקפקים אלא אף שיבח בטוויטר את כישלונו הדיפלומטי במילים יומרניות: "אין יותר סכנה גרעינית מצפון קוריאה". מאוחר יותר טען שקים שלח לו "מכתבים יפהפיים" וכי "התאהבנו זה בזה".

אך למעשה, האיום הצפון קוריאני נותר בעינו. צפון קוריאה ממשיכה לייצר דלק גרעיני ולהפעיל את בסיסי הטילים שלה, ובכירים במודיעין האמריקאי אמרו השנה בבוטות, באחת מוועדות הסנאט, כי סביר להניח שצפון קוריאה לא תתפרק מנשקה הגרעיני.

גם אם טראמפ רוּמה אשתקד, ישנם השנה סימנים מעודדים יותר. הוא מינה לשליח מיוחד את סטיבן ביגון, הנהנה מהערכה רבה, ושניהם מאותתים שהם כעת מפוכחים יותר בכל הנוגע לפשרות וללוח זמנים. טראמפ גם אמר כי צפון קוריאה תתפרק מנשקה הגרעיני "בסופו של דבר", והוסיף כי "לא בוער לי".

סיום מלחמת קוריאה והקלה בסנקציות: כך עשוי להיראות ההסכם

כך עשוי להיראות הסכם המתקבל על הדעת: צפון קוריאה תבטיח לפרק את המתחם הגרעיני שלה ביונגביון ועוד שני אתרים פחות חשובים, תסכים לבואם של פקחים בינלאומיים ותמשיך בדחייה של ניסויים גרעיניים וניסויי טילים. בתמורה לכך תסכים ארה"ב לרכך את הסנקציות על פרויקטים משותפים לשתי הקוריאות בתחומי התיירות והתעשייה. שני הצדדים יוכלו גם להכריז שמלחמת קוריאה הסתיימה, להחליף ביניהם נציגויות דיפלומטיות, להקל על הקשרים התרבותיים ולהסכים להמשך המגעים לצמצום התוכנית הגרעינית של פיונגיאנג.

אך זו תהיה התקדמות גם בלי שצפון קוריאה תתפרק לגמרי מנשקה הגרעיני אם היא תכריז על הקפאת הניסויים ותעצור את תוכניתה הגרעינית, וכך יתאפשר להקל על המתח ולהגיע להסכמה על הצעדים העתידיים. כשאזרח אמריקאי נכנס בסתיו לצפון קוריאה מסין, הצפון קוריאנים גירשו אותו במקום להשליך אותו לכלא ולהחזיק בו כקלף מיקוח. ארה"ב מצדה הקלה את הכללים בנוגע למשלוח סיוע הומניטרי לצפון קוריאה.

יתכן שטראמפ וקים יכריזו על פריצת דרך מופלאה, אולי בנוגע להודעה על סיום מלחמת קוריאה. אך אל לנו להאמין לניסים. זאת איננה בעיה שאפשר יהיה לפתור החודש או אפילו השנה. במקרה הטוב ביותר זה יהיה כרוך בעבודת פרך. עלינו להתפלל שהיחסים בין שתי המדינות יהפכו למשעממים.

האיום הגדול ביותר של נשיאות טראמפ היה החשש שהוא ימעד וייקלע למלחמה גרעינית. ואכן, ב–2017 ו–2018 שררו בפנטגון חששות רבים מפני מדיניות ההליכה על הסף של שני המנהיגים, ומפני ההתרברבות של טראמפ שהכפתור הגרעיני שלו גדול יותר מזה של קים.

אם במקום זאת ימשיכו שניהם בתהליך שלום זהיר וקפדני, באשליה שיקבלו פרס נובל לשלום, לא יקשה עלינו לחיות עם זה.

למאמר של ניקולס קריסטוף בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ