אי-פי
רויטרס

כמחצית מ-451 העריקים הצפון קוריאנים שלקחו חלק בסקר שנערך בשנים האחרונות חוו התעללות פיזית בידי הרשויות הצפון קוריאניות. הסקר שנערך על ידי ארגון זכויות אדם מתפרסם היום (שלישי) שעה שמנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, הגיע לווייטנאם למפגש פסגה שני עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

מחוקקים אמריקאים כינו שלשום את קים "מנהיג של אחד המשטרים הדכאניים ביותר בעולם כנראה", אך נראה שכמו בפסגה הראשונה לפני שמונה חודשים בסינגפור, גם הפעם זכויות האדם לא יעלו לסדר היום במפגשים בין שני המנהיגים בהאנוי. בראש סדר היום כן תעמוד השאיפה לפירוקו של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני והפיצויים שארה"ב מוכנה להציע לצפון קוריאה בתמורה לכך שהיא תוותר על תוכניות הטילים הבליסטיים שלה.

מפגינים למען זכויות אדם מכינים שלטים נגד קים בסיאול, היוםצילום: AFP

הסקר שנערך בין השנים 2018-2015 ושפורסם על ידי ארגון זכויות אדם מדרום קוריאה, מצא כי שלושה מכל ארבעה עריקים צפון קוריאנים חוו לפני בריחתם מהמדינה אלימות פיזית, החזרה בכפייה למדינה או מעצר או מוות של קרוב משפחה בעקבות רעב או הוצאה להורג. כ-48% מהנחקרים אמרו כי הם חוו באופן אישי אלימות בידי הרשויות הצפון קוריאניות שכללה בין השאר, הכאות, עינויים, אונס ותקיפות מיניות.

בראיון שהעניק החודש לרשת CBS חזר שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו - שכבר הגיע להאנוי לקראת הפסגה - ואמר כי ארה"ב מחויבת לפעול נגד הפרות זכויות אדם, במיוחד בצפון קוריאה. "ארה"ב מתנגדת להפרות זכויות אדם בכל מקום שהן קורות, בין שסין שמחזיקה אויגורים מוסלמים במחנות מעצר ובין שצפון קוריאה", אמר פומפאו. "אין אף מדינה בעולם שפועלת נגד הפרות זכויות אדם כמו שארה"ב פועלת, והנשיא טראמפ עומד בחזית של זה", הוסיף. אולם בפועל נראה שהעיסוק בזכויות אדם יישאר גם הפעם מאחור לטובת נושאים אחרים במשא ומתן עם צפון קוריאה.

נשים נערכות לקבל את פניו של קים בהאנוי, היוםצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

במכתב שכתבו שלשום מחוקקים אמריקאים, רובם סנאטורים דמוקרטים, לטראמפ נכתב: "הפגישה בסינגפור העניקה לקים – מנהיג אולי אחד המשטרים הדכאניים ביותר בעולם – לגיטימציה וקבלה ברמת העולמית ובמקביל ערערה את המדיניות שלנו באשר למקסימום לחץ וסנקציות. לצד האתגר הקשור בתוכנית הגרעין והטילים של צפון קוריאה, גם נושאים אחרים כמו הפרת זכויות האדם השיטתית והגסה של צפון קוריאה, נתפשים כמקור לדאגה בקרב כל האמריקאים ובעלות הברית שלנו".

מעשן ומתקבל בכבוד מלכים

בזמן שמטוסו של הנשיא טראמפ ביצע הפסקת תדלוק שנייה בבסיס צבאי בקטאר בדרכו להאנוי, הגיע קים ברכבת לעיר והתקבל בכבוד מלכים. עם הגעתו הוא נכנס ללימוזינה מפוארת ונסע למלון בו ישהה במהלך הפסגה. רבים עמדו בצדי הכביש כדי לקבל את פניו, הריעו לו ונופפו בדגלי צפון קוריאה, ארה"ב ווייטנאם.

קים מנופף מהלימוזינה שלו עם הגעתו לווייטנאם, היוםצילום: AFP

קים הגיע לווייטנאם בתום נסיעה של כמעט 70 שעות ברכבת דרך דרום סין. אף שלא ברור עדיין מדוע בחר קים לנסוע אלפי ק"מ דרך סין במקום לטוס ישירות להאנוי, כמה מומחים טוענים כי הכוונה היתה להמחיש את הקשרים החזקים בין צפון קוריאה לבין בעלת בריתה המרכזית סין – עובדה שמעניקה יתרון משמעותי לפיונגיאנג במשא ומתן עם ארה"ב. בנוסף, ייתכן שקים מנסה לעורר נוסטלגיה בקרב אזרחי המדינה נוכח העובדה שמייסד מדינתם, סבו קים איל סונג, נהג לנסוע רבות ברכבות.

ובתוך כך, אף שעדיין לא ברור אם קים יהיה מוכן לוותר על תוכנית הגרעין והטילים הבליסטיים של ארצו, עוד יותר לא ברור מתי, אם בכלל, הוא יהיה מוכן לוותר על התחביב הלא בריא שלו - לעשן סיגריות. תמונות שפרסמה רשת הטלוויזיה היפנית TBS מראות את קים, מעשן כבד, לוקח הפסקת סיגריה היום בתחנת רכבת בסין שעות לפני הגעתו לווייטנאם. התמונות מראות את קים מצית סיגריה ומשוחח עם בכירים צפון קוריאנים בתחנת הרכבת נאנינג בסין. אשה, ככל הנראה אחותו של השליט, קים יו ג'ונג, נראית לצדו כשהיא מחזיקה מאפרה.

קים מעשן סיגריה לפני הגעתו לווייטנאם

אף שהוא מריץ קמפיין נגד עישון בצפון קוריאה, נצפה קים פעמים רבות אוחז סיגריה בידיו. ביולי 2017 הוא נראה בשידורי הטלוויזיה בצפון קוריאה מעשן במהלך הכנות לניסוי בטיל בליסטי בין-יבשתי בו נכח. כך גם הוא נראה מעשן במהלך ניסוי מוצלח אחר שנערך כמה חודשים מאוחר יותר.

על רציף הרכבת ניתן היה לאתר בתמונות גם את היון סונג וול, אחד מבכירי מפלגת השלטון בצפון קוריאה שמנהל את להקת הבנות המפורסמת של המדינה מורנבונג. צירופו של היון למשלחת של קים מעלה את הסברה כי אירועים תרבותיים עשויים להיכלל בהסכמים אליהם יגיעו וושינגטון ופיונגיאנג השבוע במטרה לשפר את היחסים בין המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ