פרשנות

קריסת השיחות בין טראמפ לקים: מה שטוב לעסקים, לא בהכרח טוב ליחסי חוץ

האמריקאים לא הגיעו להסכמות במו"מ עם הצפון קוריאנים, וקיוו שנשיאם - "אמן הדילים" - כבר ימצא פיתרון בהאנוי. אך הפסגה תמה ללא הסכם כי בוושינגטון לא התכוננו כמו שצריך וקים רצה יותר מדי

רועי סמיוני
רועי סמיוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ וקים בהאנוי, היום
טראמפ וקים בהאנוי, היוםצילום: Evan Vucci/אי־פי
רועי סמיוני
רועי סמיוני

כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג־און נועדו לראשונה, בסינגפור ביוני 2018 — הם סיימו את הפגישה ביניהם בהצהרה כללית ודי עמומה, שעסקה ברצון שני הצדדים לכונן יחסים טובים בין המדינות, לכרות שלום בחצי האי הקוריאני ולפעול למען פירוק האזור מנשק גרעיני. אף שהצהרת סינגפור לא היתה מחייבת, היה לה הישג אחד גדול — היא הפחיתה משמעותית את הסבירות למלחמה בין הצדדים אחרי שנה של איומים הדדיים, שיגורי טילים וניסוי בפצצת מימן על ידי פיונגיאנג.

כעבור שמונה חודשים נפגשו שני המנהיגים שוב — הפעם בווייטנאם. קים נסע ברכבת המשפחתית המשוריינת והגיע להאנוי אחרי 70 שעות נסיעה ו-4,000 קילומטרים. טראמפ הגיע למקום במטוס הנשיאותי אייר פורס 1 לאחר כ-13 אלף ק"מ ושתי עצירות לתדלוק בבריטניה ובקטאר. המנהיג הצפון קוריאני והנשיא האמריקאי הרחיקו לכת כדי להיפגש, ועם בואם לווייטנאם נותר היה לראות אם גם ירחיקו לכת עם הסכם פורץ דרך לשלום ולפירוז מנשק גרעיני.

טראמפ ופומפאו במסיבת העיתונאים בהאנוי, היום
טראמפ ופומפאו במסיבת העיתונאים בהאנוי, היוםצילום: Susan Walsh/אי־פי

הפסגה התחילה ברגל ימין: לחיצות ידיים חמות, חילופי ברכות הדדיות — טראמפ כינה את קים "מנהיג דגול" וזה השיב שטראמפ "עשה צעד אמיץ" כשהסכים להיפגש איתו שוב — והצהרה על "יחסים מצוינים" בין השניים. טראמפ גם אמר שהוא מייחל ל"דברים גדולים" ולפריצת דרך בסיום הפסגה ואמר שלצפון קוריאה, המדינה המבודדת ביותר בעולם, יש פוטנציאל אדיר לשגשוג כלכלי ולהיעשות יום אחד כמו וייטנאם, מארחת הפסגה.

אף שמצד המשלחת האמריקאית הנמיכו ציפיות לקראת הפסגה, וטראמפ אמר שהוא לא ימהר לסגור עסקה עם צפון קוריאה — היה לרגע אחד ניצוץ של אופטימיות כשקים השיב לשאלת עיתונאי ואותת שהוא יסכים לפירוק ארצו מגרעין. "אם לא הייתי מוכן לכך לא הייתי מגיע", אמר השליט הצפון קוריאני, וטראמפ אמר בתגובה לעיתונאים: "זו עשויה להיות התשובה הטובה ביותר ששמעתם אי־פעם".

אבל אז הגיע הפיצוץ. שני המנהיגים לא התייצבו לארוחת הצהריים שתוכננה להם ולא חתמו על שום הסכם. כשטראמפ התייצב למסיבת עיתונאים, לבדו, הוא הטיל את האשמה בדרישה הצפון קוריאנית להסרת כל הסנקציות. "לא יכולנו לעשות את זה", הסביר והוסיף כי "במשא ומתן צריך לדעת גם לעזוב את השולחן".

הסטודנט האמריקאי אוטו וורמבייר בפיונגיאנג, ב-2016. טראמפ מאמין לקים כי לא ידע שאוטו עבר עינויים
הסטודנט האמריקאי אוטו וורמבייר בפיונגיאנג, ב-2016. טראמפ מאמין לקים כי לא ידע שאוטו עבר עינוייםצילום: KYODO/רויטרס
טראמפ: מאמין שקים לא ידע על העינויים של אוטו וורמבייר
ניקי היילי, לשעבר השגרירה האמריקאית באו"ם: האמריקאים יודעים על אכזריות המשטר הצפון קוריאני כלפי אוטו

טראמפ טוען שסוגיית הסנקציות הובילה לקריסת השיחות, אך נראה שהאשמה מונחת גם לפתחו. רבות דובר על הנשיא האמריקאי כאדם שלא נכנס לפרטים ולא בקי בחומר, ומעדיף במקום זאת לסמוך על החוש העסקי שלו, כפי שנהג כשהיה איל נדל"ן ניו יורקי. טראמפ חשב שיוכל להפעיל את קסמו האישי על השליט הצפון קוריאני הצעיר ולהשיג עסקה טובה. אבל מה שאולי הולך טוב בעסקים בין חברות, לא בהכרח מצליח בין מדינות — לא כל שכן מדינה אוטוריטרית כמו צפון קוריאה, שהנשק הגרעיני הוא תנאי חשוב ביותר להישרדות משטרהּ.

"הצפון קוריאנים הלכו על כל הקופה"

"בקרב הממשל האמריקאי היתה הערכה לא נכונה לגבי מה אפשר להשיג במפגש", אמר "להארץ" ד"ר אלון לבקוביץ, מומחה לקוריאה במכללת בית ברל ובמכון בגין־סאדאת. "שני הצוותים המקדימים מצד המדינות סגרו על דברים, אבל נראה שבנושאים שבהם היו מחלוקות חשבו ששני המנהיגים כבר יגיעו להסכמה, אבל הם לא הגיעו אליה. הצפון קוריאנים הלכו על כל הקופה. הם באו לאמריקאים בגישה של 'תוותרו על כל הסנקציות, ואנחנו נתחיל בדיאלוג ובפירוק הנשק הגרעיני', ואילו האמריקאים אמרו מנגד 'תנו לנו כמעט את הכול ונהיה מוכנים לוותר על הסנקציות'. אי ההסכמה הזאת גרמה לפיצוץ".

עוד לפני השיחות בווייטנאם טענו פרשנים שלא צריך לקיים את הפסגה בין השניים כי לא הונחה תשתית מתאימה. ואן ג'קסון, חוקר אמריקאי ועובד לשעבר בפנטגון, אמר לרשת CNN, שנושא הארסנל הגרעיני של צפון קוריאה לא היה על השולחן בשיחות בין הצדדים בחודשים האחרונים, ולכן לא ברור מדוע התקדמו האמריקאים לפסגה בהאנוי כשעבודה רבה עוד לפניהם. לדבריו, לא רק שלא היתה הסכמה בין הצדדים בנושא הגרעיני, אלא אפילו ברמה הנמוכה יותר, הסנקציות, הם לא הגיעו לעמק השווה.

טראמפ על "אייר פורס 1" בהאנוי, היום
טראמפ על "אייר פורס 1" בהאנוי, היוםצילום: Evan Vucci/אי־פי

גם הצפון קוריאנים לא חפים מאשמה, ויש להם חלק ניכר בכישלון הפסגה. "קים הלך על כל הקופה ודרש שהאמריקאים יסירו את כל הסנקציות, אבל הוא נפל בגדול", אמר ד"ר לבקוביץ. "הציפייה האמריקאית היתה שאפשר יהיה להשיג מהצפון קוריאנים איזושהי גמישות מערכתית בפסגה, פשרה מסוימת. 'אל תיתנו לנו מקסימום, אלא קצת כדי שטראמפ יוכל לומר שהשגנו משהו'". אבל, לדבריו, הצפון קוריאנים רצו את המקסימום מהאמריקאים — וזה מה שהביא לפיצוץ. "הם הימרו לא נכון", אמר המומחה הישראלי.

טראמפ מעדיף להאמין לפוטין ולקים

במסיבת העיתונאים שבה הסביר למה נחתמה הפסגה ללא הסכם, טראמפ היה נראה כבוי ופחות תוקפני מהרגיל, אך בדבר אחד הנשיא לא השתנה — בתמיכתו הבלתי מתפשרת במנהיגים אוטוקרטים. כפי שהאמין לוולדימיר פוטין שרוסיה לא התערבה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, טראמפ אמר אתמול שהוא מאמין לקים כי לא ידע על העינויים שעבר הסטודנט האמריקאי אוטו וורמבייר בצפון קוריאה. וורמבייר נעצר בפיונגיאנג ב-2016 בגין גניבת כרזת תעמולה ונידון ל-15 שנות עבודות פרך. ב-2017 הוא שוחרר לארצו במצב של מוות קליני ומת כעבור זמן קצר. "אני לא מאמין שקים היה מאשר דבר כזה", אמר טראמפ. "בתי הסוהר (בצפון קוריאה) הם קשים, ודברים רעים קורים. אני לא מאמין שהוא ידע על זה, הוא חש רע על כך, רע מאוד. קים ידע על המקרה בדיעבד".

אם בעבר נהג טראמפ לכנות את צפון קוריאה "מדינה רודנית" ומתח ביקורת על מצב זכויות האדם במדינה, הרי שאחרי שעבר שתי פסגות עם קים ו"התאהב" לדבריו בשליט הצפון קוריאני — חל שינוי אצל הנשיא האמריקאי. קים מבחינתו הוא לא עוד רודן ומנהיג שמתאכזר לבני עמו, כולא מאות אלפי אזרחים במחנות ריכוז ומרעיב מיליונים למען הישרדות משטרו — אלא "מנהיג דגול".

רגע לפני שעלה על אייר פורס 1 בדרכו חזרה לוושינגטון, נזהר טראמפ מלפגוע בכבודו של קים. "טראמפ לא האשים אותו בכלום", אמר ד"ר לבקוביץ. "הוא היה חיובי, השתדל שלא להעליב את קים ולהאשים אותו בפיצוץ ואמר שימשיך בדיאלוג איתו. זה חיובי: שהדיאלוג יימשך ולא יתפוצץ, והצדדים ילמדו שבפסגה הבאה צריך לסגור דברים מראש ולא להסתכן בפיצוץ".

טראמפ שב לארה"ב עם הבטחה מקים שלא להמשיך בשיגורי טילים וניסויים גרעיניים, וזו עדיין בשורה טובה לעולם. אבל מבחינה אישית, הנשיא האמריקאי — "אמן הדילים" כפי שהוא אוהב לכנות את עצמו — חזר הביתה בלי הסכם ועם כאב ראש גדול בהרבה שממתין לו בוושינגטון: עדויותיו הנפיצות בקונגרס של מייקל כהן, עורך דינו לשעבר ואיש סודו, שהאשים אותו בשקרים, ביצוע עבירות פליליות וגזענות.

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ