סין אסרה על 23 מיליון בני אדם לטוס או לנסוע ברכבת כחלק ממערכת דירוג האשראי החברתי

המערכת נועדה לתמרץ "התנהגות בונה אמון" בעזרת עונשים ופרסים. עבירות כוללות בין היתר אי תשלום מסים, פרסום מידע שגוי, שימוש בסמים, עישון ברכבת וטיול עם הכלב ללא רצועה

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסדרון המחבר תחנות רכבת בבייג'ין, בחודש שעבר
גרדיאן
אי-פי

סין מנעה ממיליוני נוסעים "בעייתיים" לקנות כרטיס טיסה או רכבת כחלק מתוכנית דירוג האשראי החברתי שנועדה לשפר את התנהגות האזרחים. לפי מידע של מרכז המידע הלאומי לאשראי ציבורי, בתי המשפט בסין אסרו 17.5 מיליון פעמים על אזרחים מלקנות כרטיסי טיסה עד סוף 2018. כמו כן, אזרחים שהוכנסו לרשימות שחורות בשל "עבירות חברתיות" לא הורשו לרכוש כרטיסי רכבת 5.5 מיליון פעמים. בדו"ח שפורסם בשבוע שעבר נכתב: "פסילה אחת, הגבלה בכל מקום".

מערכת דירוג האשראי החברתי נועדה לתמרץ "התנהגות בונה אמון" בעזרת עונשים ופרסים. לפי מסמך ממשלתי המסביר על המערכת שחובר ב-2014, השנה שבה החלו לנסות אותה בשטח, המטרה היא לאפשר "לאלו שניתן לתת בהם אמון להסתובב היכן שהם רוצים, ולהקשות על אלו שאיבדו את אמון הסביבה להתרחק צעד אחד".

שוטר עומד בפתח בית העם בבייג'ין וצופה בכרזה המבשרת על כנס לציון 40 שנה לפתיחה של סין למערב, בשבתצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

"עבירות חברתיות" נעות מהימנעות מתשלום מסים או קנסות לפרסום מידע שגוי ושימוש בסמים. עבירות פעוטות יותר כוללות שימוש בכרטיסים שפג תוקפם, עישון ברכבת וטיול עם הכלב ללא רצועה. הרשויות בסין עורכות ניסויים עם המערכת, שבסופו של דבר תעניק לכל אזרח סיני ניקוד אישי. לדברי פעילים, סין משתמשת בטכנולוגיה כדי ליצור מדינת מעקב המוני ושליטה בסגנון אורוויליאני.

הרשויות השתמשו בעבר ברשימות שחורות כדי להגביל את תנועתם של אזרחים, אך נראה כי מערכת דירוג האשראי החברתי הרחיבה נוהג זה. בשנת 2017 הודיע בית המשפט העליון של סין כי נאסר על 6.15 מיליון אזרחים מלטוס בשל "עבירות חברתיות".

בשנה שעברה, ועדת הפיתוח והרפורמה של סין הודיעה כי תחל לאסור על אזרחים מלהשתמש במערכת התחבורה הציבורית לפרקי זמן של עד שנה. הדו"ח האחרון ציין כי הרשויות אסרו על 128 בני אדם לעזוב את סין בשל אי תשלום מסים. לפי הדו"ח, עונשים אחרים כוללים איסור לרכוש ביטוח, נדל"ן או השקעות.

אנשי ביטחון בבית העם בבייג'ין בסיום כינוס פוליטי, אתמולצילום: JASON LEE/רויטרס

לפי הדו"ח של מרכז המידע הלאומי לאשראי ציבורי, הרשויות בסין אסרו על חברות שנמצאות ברשימה השחורה להגיש הצעות למכרזים על פרויקטים או להנפיק איגרות חוב קונצרניות. עוד צוין שהרשויות אספו בשנה שעברה יותר מ-14 מיליון נתונים על "התנהגות לא מהימנה" שכללה הונאות, הלוואות שלא הוחזרו, פרסומות כוזבות וישיבה במקומות שמורים ברכבת.

סרטון וידאו של נוסע שסירב לתת מושב ברכבת לנוסע אחר שהזמין מראש את המושב הפך בשנה שעברה לוויראלי, ועורר דיון בשאלה אם מערכת דירוג האשראי החברתי לא נוקשה מדי. השלטונות בסין, בכל מקרה, מאמינים שהמערכת עושה את עבודתה כמו שצריך. בדו"ח נכתב ש-3.5 מיליון בני אדם או חברות שילמו מסים או חובות הודות למערכת האשראי החברתית.

לפי הדו"ח 37 בני אדם שילמו סכום בסך 150 מיליון יואן (31.3 מיליון דולר), בין היתר על קנסות שלא שולמו. בדו"ח לא פורט כמה אנשים חיים באזורים שבהם פועלת מערכת דירוג האשראי החברתי.

פעילי זכויות אדם טוענים שהדירוג נוקשה מדי ועשוי לתייג אנשים כבעייתיים מבלי לעדכן אותם שמעמדם נפגע ומבלי להסביר להם כיצד הם יכולים לשקם אותו. סגן נשיא ארה"ב מייק פנס מתח בסוף 2018 ביקורת על התוכנית הסינית ואמר שמדובר בדרך ליצור "מערכת אורווליאנית שמבוססת על שליטה למעשה בכל הבט בחיים האנושיים".

המפלגה הקומוניסטית בבייג'ין רוצה שהמערכת תיושם בכל המדינה עד 2020, אולם לא הסבירה איך זה בדיוק יעבוד. הסיסמה שאותה מקדמת התקשורת הממלכתית שוב ושוב בנוגע לדירוג האשראי החברתי היא: "ברגע שאתם מאבדים את האמון, תישאו בהגבלות בכל מקום".

דירוג האשראי החברתי הוא פן אחד במאמצי מפלגת השלטון להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת ובינה מלאכותית כדי לעקוב אחר הציבור במדינה ולשלוט בו. משרד המשטרה השיק בשנת 2000 תוכנית בשם "מגן זהב" במטרה להקים רשת דיגיטלית ארצית כדי לעקוב אחרי אנשים.

אויגורים מוחים נגד הדיכוי הסיני מול בניין האו"ם בניו יורק, לפני שנה

ארגוני זכויות אדם טוענים שתושבים באזורים שבהם מתגוררים מוסלמים ובני מיעוט אתני אחרים אולצו לתת דגימות דם למאגר גנטי של המדינה. מערכות אלה מתבססות על טכנולוגיה זרה, דבר שהוביל לביקורת על חברות בארה"ב ובאירופה שסיפקו למעצמה הסינית אמצעים שמאפשרים לה להפר זכויות אדם.

חברת "תרמו פישר" ממסצ'וסטס הודיעה השבוע שתפסיק למכור ציוד ושירותים בתחום הגנטיקה בשינג'יאנג שבסין, שם מתנהל רוב קמפיין המעקב אחר אויגורים מוסלמים. הרשויות הסיניות טוענות שהקמת מאגר נתונים ארצי של בדיקות דנ"א משמש אותה למלחמה בפשיעה ולא כדי לעקוב אחר מתנגדי משטר פוטנציאליים.

קרוב למיליון אויגורים, קזחים ומיעוטים מוסלמיים אחרים בשינג'יאנג נשלחו למחנות מעצר, או "חינוך מחדש", מסיבות פוליטיות. צעד זה עורר ביקורת חריפה מצד ארגוני זכויות אדם ואיומים בסנקציות מצד ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לטענת השלטונות בסין, המחנות נועדו "לתקן" אנשים שמואשמים בקיצוניות.

"מוכרים את המערכת כדרך להבטחת יציבות"

בשיחה עם "הארץ" הסבירה ד"ר מיכל זלצר-לביד, ראש תוכנית אסיה באוניברסיטת בר אילן כי בייג'ין מתכוונת להחיל את דירוג האשראי החברתי בכל סין עד ל-2020. "הם קוראים לה 'מערכת אמון' – איך אתה כאזרח הופך להיות חיובי יותר", הוסיפה. "המערכת הזאת מדרגת אותך כצרכן והמדינה נותנת לך ניקוד. עשרות מיליונים פועלים לשפר את הדירוג שלהם, זה מקנה להם הטבות". לדבריה, אזרחים סינים רבים מעלים לרשתות החברתיות את הציון שקיבלו כהוכחה להתנהגותם החברתית הטובה וכדי להראות לאחרים: "תראו, זה הניקוד שקיבלתי".

עוד הוסיפה זלצר-לביד כי "סין היא מדינה טוטליטרית שרוצה לאחד את כל הנתונים שנמצאים בידיה בתוכנית שנועדה להפחית את השחיתות ולמנוע הונאות". לדבריה, אם ישנם, למשל, אנשים שלא משלמים דו"חות, או בעלי מקצוע שיש נגדם תלונות והם נעלמים ואז צצים במקום אחר - המערכת תדאג כבר להעניש אותם.

שוטר מכוון את תנועת הולכי הרגל מחוץ לבית העם בבייג'ין, היוםצילום: Andy Wong/אי־פי

"כל הדירוג הזה מזוהה עם מספר תעודת הזהות שלך", הסבירה. "מצד אחד יש את המקל – עונשים. אבל מצד שני יש את הגזר: מי שהדירוג שלו טוב יקבל למשל הטבות במסים. התוכנית מעודדת למעשה את האזרחים להיות חיוביים יותר ונאמנים".

הבעיה הגדולה, לדברי זלצר-לביד, היא מידת החדירה של המדינה לחיים האישיים של האזרחים, בייחוד כאלה שסומנו על ידה, והאפיון של אותם אזרחים "בעייתיים", דוגמת האויגורים המוסלמים. "ב-2017, קודם למעצרים ההמוניים של האויגורים ולשליחתם למחנות לחינוך מחדש, ערכו הסינים פיילוט שבמסגרתו שלחו שוטרים למערב המדינה עם רשימות ראשוניות שנועדו לבדוק מיהם אותם גורמים עוינים שהמדינה רוצה לעקוב אחריהם. לאחר מכן החלו לעצור את האויגורים".

לדבריה אין צורך להתרגש מאיסורי הנסיעה במסגרת המערכת. "במדינה כמו סין שלא ידועה בשמירה על זכויות אדם, גם להוציא דרכון כרוך בקבלת אישור מהרשויות. הם בודקים את הרקורד שלך ולפי זה מחליטים אם להוציא לך את המסמך או לא", הוסיפה זלצר-לביד.

"סין מנסה לייצר מראית עין שהיא רוצה ליצור חברה בטוחה יותר. המטרה המוצהרת שלה היא מלחמה בקיצוניות, בין היתר איסלאמית", אמרה המומחית הישראלית. "גם תחת שלטונו של מאו היתה שיטת דירוג של מעמדות חברתיים לפי המצב הכלכלי של המשפחות. כל אזרח קיבל מעמד וזה היה תקף למשך שלושה דורות. גם אי אפשר היה לנוע לשום מקום ללא אישור מפלגת השלטון". שיטה זאת, לדברי ד"ר זלצר-לביד, פעלה עד שנת 1976. "כיום מדובר בשליטה עם היבטים יותר מודרניים וטכנולוגיים – ניסיון לפקח על כל האוכלוסייה כדי שלא תצא משליטה. לצרכן הסיני מוכרים את השיטה כמשהו שנועד כדי להבטיח לו יציבות".

מדריכות תיירים ברקע דיוקנו של מאו על קירות בית העם בבייג'ין, אתמולצילום: ALY SONG/רויטרס

"בסין יש מצלמות בכל פינה. אתה מתועד בכל מקום", הוסיפה זלצר-לביד. "אך בהשוואה לארה"ב ולגרמניה למשל, שבה יש מערכת דירוג לצרכים פונקציונליים, בסין מדובר במערכת שלא קיימת בשום מקום אחר בעולם עם השפעה על כל תחומי החיים. זה יכול להשפיע למשל על רישום של ילדים לבתי ספר. אם התנהגת לא יפה, ייתכן שייאסר על ילדיך ללמוד במקום מסוים". יתר על כן, הסבירה, בסין לא יהיה זה רק בית משפט שמכריע בעניינך וקובע את הדירוג שלך, אלא אפילו שוטר או בית חולים שיכולים לחרוץ את דינם של אזרחים בהתאם לפרופיל הטכנולוגי שלהם.

"למערכת דירוג האשראי החברתי הסיני אין ממש תוצאות כי מדובר במדינה טוטליטרית שאין בה שקיפות ולחוקרים אין גישה לנתונים", הוסיפה זלצר-לביד. "עם זאת, ידוע שיש שביעות רצון גדולה בקרב הציבור. בכל מקרה, רק כשהתוכנית תתחיל באופן רשמי יגיעו אולי תוצאות מצד הרשויות. הצפי הוא שיהיו יותר תשלומי קנסות ושהפשיעה תרד, אבל כרגע שום דבר עוד לא ידוע".

"ברור שתמיד יש פיקוח, אבל לא מדברים על זה"

צ'אנג (שם בדוי) אמר בשיחה עם "הארץ" כי תוכנית דירוג האשראי החברתי לא ממש מורגשת בחיי היומיום. "סין היא מדינת ענק", הסביר. "אתה לא ממש מרגיש את זה. ברור שתמיד יש פה פיקוח והרשויות יודעות הכול עליך, אבל אנשים לא מדברים על זה. מדובר בעוד בלון ניסוי שהשלטונות שלנו מפריחים לאוויר". לדבריו, גם ככה אין דבר שאנשים עושים ברחוב והמדינה לא יודעת אותו. "אני מאמין שיש הרבה סינים שלא אוהבים את המצב, אבל הם לא מדברים על זה".

יעל עינב, ישראלית שמתגוררת בשנחאי ומנהלת את חברת YCHINA המתמחה בפיתוח עסקי בסין, חושבת דווקא שלתוכנית יש צדדים חיוביים שלא תמיד שמים אליהם לב ומדברים עליהם. "בסין אתה הולך ברחובות, גם בלילה, ויש לך תחושת ביטחון גדולה. יש כאן ביטחון במאה אחוזים. בערים הגדולות אין כמעט פריצות לבתים, אין אונס", אמרה עינב ל"הארץ".

לדבריה, "התוכנית נועדה כדי לעשות סדר, איך אחרת תנהל מדינה עם כשני מיליארד תושבים? אנשים מחוץ לסין לא מעריכים את מה שקורה כאן, אבל למשפחתי ולי זה שווה את הכול. הילדות שלי חוזרות בלילה ואני לא דואגת לרגע, גם כשהן מסתובבות בקצה השני של העיר או באיזה חור. אני לא פוחדת שיקרה להן משהו, אני לא פוחדת שיקרה לי משהו, לא פוחדת שיחטפו לי את התיק או שיעשו לי משהו".

עוד הוסיפה עינב כי "התושבים בסין מרגישים את ההשקעה של הממשלה בתשתיות. יש רכבות מהירות והכל מסודר. זו ממשלה שמתארגנת על עצמה ומשקיעה בחזרה בתושביה. את זה לא תמיד רואים אנשים מחוץ למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ