לידיעת המטיילים: 15 מתוך 20 הערים המזוהמות בעולם נמצאות בהודו

לפי מחקר של גרינפיס וארגון IQ Airvisual, ניו דלהי היא עיר הבירה עם האוויר המזוהם בעולם, ואחד מפרבריה הוא האזור העירוני המזוהם בפלנטה. החוקרים ציינו לחיוב את סין, שזיהום האוויר בה פחת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיהום אוויר כבד בניו דלהי, בחודש דצמבר. בין הגורמים לזיהום: מכוניות, מפעלי תעשייה ושריפת זבל

ניו דלהי היתה עיר הבירה המזוהמת ביותר בעולם בשנת 2018, כך הודיעו היום (שלישי) שני ארגונים למעקב אחרי זיהום אוויר. נתון זה עולה ממחקר שבו נבדקו 61 ערי בירה בעולם. את המחקר ערכו גרינפיס ו-IQ AirVisual - ארגון האוסף מידע על איכות האוויר בעולם שבסיסו בשוויץ. בדו"ח נקבע כי 15 מ-20 המדינות בעלות האוויר המזוהם בעולם נמצאות בהודו.

לפי הדו"ח, האזור העירוני המזוהם בעולם נמצא בגורוגרם - אחד מפרברי הבירה ההודית. איכות האוויר הממוצעת בו היתה בשנה שעברה גבוהה פי שלושה מהרמה שנחשבת בריאה על ידי הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב. בשניים מחודשי 2018 האוויר בגורוגראם היה כה מזוהם עד שהסוכנות הזהירה כי "כל אדם עלול לסבול מבעיות בריאות קשות" אם ייחשף אליו.

בדו"ח נכתב שזיהום האוויר יגרום בשנה הבאה למותם בטרם עת של 7 מיליון בני אדם ברחבי העולם, ותהיה לו השפעה כלכלית גדולה. "זיהום האוויר גוזל את הפרנסה והעתיד שלנו", אמר יב סאנו, מנכ"ל גרינפיס בדרום-מזרח אסיה. "בנוסף לאובדן חיי אדם, המחסור שהזיהום עלול ליצור בכוח העבודה העולמי צפוי לגרום להפסדים בשווי משוער של 225 מיליארד דולר. כמו כן, טריליוני דולרים צפויים להיות מושקעים בטיפול הרפואי בנפגעי זיהום אוויר. יש לזה השפעה אדירה על הבריאות והארנקים שלנו".

דוברת גרינפיס הודו, פוג'אריני סן, תהתה אם לפוליטיקאים המקומיים יש את הרצון להילחם במה שכינתה "מצב חירום בריאותי" עמו מתמודדת המדינה. "יש לענות על השאלה אם ברצונם לזנוח דלקים מזהמים ומנהגים לא בריאים", הוסיפה.

הגורמים העיקריים לזיהום האוויר הכבד בניו דלהי הם חלקיקים מזהמים שנפלטים מכלי רכב ומבתי חרושת, לצד אבק מאתרי בנייה ועשן שמקורו בשריפת אשפה ושאריות יבולים בשדות הסמוכים לעיר. הנתון שנבדק במחקר, ושהשווה בין הערים השונות, היה ריכוז חלקיקי PM2.5 - חלקיקים שקוטרם 2.5 מיקרומטר או פחות - באוויר שלהן. חלקיקים אלה מסוכנים במיוחד משום שהם חודרים לריאות ומתמקמים בעומקן.

מזבלת גהזיפור בניו דלהי, היום. אובדן כוח העבודה העולמי שימות מזיהום אוויר יעלה 225 מיליארד דולרצילום: AFP

הריכוז השנתי הממוצע של PM2.5 בניו דלהי עמד ב-2018 על 113.5 מיקרוגרם למטר מעוקב, כך לפי הדו"ח. ריכוז זה הוא יותר מכפול מהריכוז בבייג'ין, בירת סין, שהממוצע שלה בשנה שעברה היה 50.9 מ"ק. הבירה הסינית הגיעה למקום השמיני ברשימת ערי הבירה המזוהמות בעולם. בהתאם לקו המנחה של ארגון הבריאות העולמי, איכות האוויר הממוצעת ליום צריכה להיות, לכל היותר, 25 מיקרוגרם PM2.5 למטר מעוקב של אוויר.

במשך שנים התקשתה סין לאכוף חוקים שנועדו לשמור על איכות הסביבה ולהטיל עונשים כבדים על תעשיות מזהמות. עם זאת, בשנים האחרונות חל שיפור ניכר בשל חקיקה ורצון רב יותר להיאבק באיכות האוויר הגרועה במדינה, מה שלדברי החוקרים הוביל לשיפורים משמעותיים בצמצום ריכוז ה-PM2.5 משנה לשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ