בחדר סודי, מתחת לאף של האויב: מנהיג הטליבאן הסתתר במרחק הליכה מבסיסים אמריקאיים

עיתונאית הולנדית שכתבה ביוגרפיה על מולה עומר הגיעה לאיש שהסתיר, האכיל והגן עליו עד מותו ב-2013: "הוא התבודד, הקשיב לשידורי BBC ומיעט לצאת החוצה. האמריקאים פספסו אותו פעמיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים אמריקאים בבסיס במחוז ננגרהאר באפגניסטאן, ב-2015

מולה עומר, המנהיג החמקמק ושתום העין של הטליבאן, חי במשך שנים במרחק הליכה מבסיסים אמריקאיים באפגניסטאן, וכוחות אמריקאיים שביצעו חיפוש בבית שבו הסתתר לא מצאו את החדר הסודי שנבנה במיוחד עבורו – כך נטען בביוגרפיה חדשה שהתפרסמה בהולנד.

הספר החדש חושף כישלון מביך של סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, שהעמידה פרס בסך עשרה מיליון דולר על ראשו של עומר לאחר מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. גורמי ממשל חזרו ואמרו שבדומה למנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן, מנהיג הטליבאן הסתתר בפקיסטאן ומת בה. הספר גם סותר את טענת הטליבאן לגבי צעדיו בשטח וחושף שעומר העביר למעשה את השליטה על ארגון הטרור לסגניו ב-2001, אף שבארגון טענו שהוא הנהיג אותו עד מותו ב-2013.

בשעה שהודעות שפורסמו בשמו נבדקו בצורה מדוקדת ברחבי העולם, מנהיג הטליבאן התבודד, סירב לביקורים של משפחתו, מילא מחברות בשרבוטים בשפה מומצאת ומדי פעם הסתתר מפני סיורים אמריקאיים בתעלות השקיה.

בשעות הערב נהג עומר להקשיב לשידורי רשת BBC בשפת פשטו, אך לעתים נדירות הגיב לחדשות מהעולם. גם כששמע על מותו של בן לאדן, האיש שמתקפת הטרור שלו בארה"ב הובילה לסוף שלטון הטליבאן באפגניסטאן, שמר על שתיקה.

בטה דאם, עיתונאית הולנדית שמסקרת את אפגניסטאן מ-2006, עבדה על הביוגרפיה "לחפש אחר אויב" במשך יותר מחמש שנים. הספר שלה התפרסם בחודש שעבר בהולנדית, וסיכום של כמה מממצאיו התפרסם באנגלית על ידי מכון "זומיה". המכון שיתף את הממצאים עם העיתונים "גרדיאן" ו"וול סטריט ג'ורנל".

דאם פרסמה בעבר ספר על עלייתו לשלטון של הנשיא האפגני חמיד קרזאי והיא מרצה אורחת בנושא אפגניסטאן במכון למדע המדינה פריז (סיאנס פו). כחלק מהמחקר שלה על עומר ביקרה העיתונאית ההולנדית בחלקים במדינה שנמצאים תחת שליטת הטליבאן, וראיינה גורמי ממשל אפגניים וכן בכירים בטליבאן שנותרו בחיים, בהם האיש שהסתיר, הגן והאכיל את עומר עד מותו.

מולה עומרצילום: רויטרס

ג'באר עומארי היה מושל מחוזי כשהטליבאן שלט באפגניסטאן, אולם הוא ויתר על תפקיד פעיל בארגון כדי לשמש מעין משרת ומאבטח של עומר אחרי 2001. לדאם נאמר שעומארי הוא האיש היחיד שיכול לספק לה מידע אמין על שנותיו האחרונות של מנהיג הטליבאן. היא לא הצליחה לאתר אותו עד שזה נעצר על ידי הרשויות האפגניות בשנה שעברה. הרשויות הבטיחו לעיתונאית ראיון בבית מבטחים בקאבול ועומארי עצמו הסכים להתראיין.

עומארי, כמו עומר, מגיע ממחוז זאבול וקשריו באזור היו חיוניים כדי לשמור בסוד על מקום המסתור של מנהיג הטליבאן. עומר שב למקום הולדת אבותיו לאחר שהעביר את השליטה על הטליבאן לסגנו במפגש של בכירי הארגון האיסלאמיסטי במרת, בקנדהאר.

נשותיו עברו לפקיסטאן, בניו לא הורשו לבקר אותו

במשך ארבע השנים הראשונות שבהן הנהיג את המורדים האפגנים, עומר חי בבירת המחוז, קלאת, במרחק הליכה ממעון המושל ומהבסיס האמריקאי המרכזי באזור. נשותיו עברו לפקיסטאן, והוא סירב להצעתו של עומארי להביא את בנו לביקור אצלו. מקום המקלט של מנהיג הטליבאן היה ביתו של עבדול סמאד אוסטז, נהגו לשעבר של עומארי, שעבד אז כנהג מונית. היה זה מתחם קטן עם חצר קטנה ובית חימר שהוסתר מאחורי קירות גבוהים. עומר בנה חדר סודי שהכניסה אליו הוסתרה על ידי ארון גבוה שהוצמד לקיר.

משפחתו של אוסטז לא ידעה את זהותו של האורח שלה, למעט העובדה שהוא בכיר בטליבאן. לבני המשפחה נאמר שיהרגו אותם אם יספרו למישהו אודותיו. "הפחדתי את אשתי", אמר אוסטז בזמנו לחבר.

כוחות אמריקאיים היו קרובים פעמיים לתפוס את עומר. בפעם הראשונה, סיור אחד עבר ליד עומר כשהוא ועומארי היו בחצר. אחוזי פחד מצעדי החיילים המתקרבים, הסתתרו השניים מאחורי ערימת עצים להסקה. החיילים עברו לידם ולא הבחינו בהם. בפעם השנייה, כוחות אמריקאיים ביצעו חיפוש בבית, אולם לא מצאו את הכניסה הנסתרת לחדר הסודי. עומארי לא ידע אם החיפוש היה חלק מסיור שגרתי או בתגובה למידע מקדים שקיבלו האמריקאים.

ב-2004 החליט עומר לעבור למקום מסתור אחר בכפר מרוחק, כ-32 ק"מ דרומית-מזרחית לקלאת. אוסטז בנה לו צריף קטן על שפת נהר שהיה מחובר לתעלות השקיה שאפשרו למנהיג הטליבאן נתיב בריחה לעת צורך אם כוחות אמריקאיים או אפגניים יגיעו לאזור ויערכו בו חיפושים. זמן קצר לאחר שעבר למקום החדש, החלה ארה"ב לבנות בסיס אחר במרחק של כמה ק"מ מעומר. בשיאה של המלחמה באפגניסטאן, בסיס FOB Wolverine שיכן יותר מאלף חיילים מארה"ב וממדינות אחרות בברית נאט"ו. עומר פחד שייתפס, אולם הוא לא העביר שוב את מקום מגוריו. הוא יצא החוצה לעתים נדירות ולרוב הסתתר במנהרות כשמטוסים או סיורים אמריקאיים עברו באזור. "היה לנו מסוכן מאוד שם", אמר עומארי לכתבת ההולנדית. "לפעמים המרחק בינינו לבין הצבא הזר היה כרוחבו של שולחן".

אנשי טליבאן מערבית לקאבול, ב-2009צילום: AFP

מקום המסתור של עומר היה בחלק האחורי של בית שבו התגוררה משפחה גדולה של תומכי טליבאן. רק שני אחים במשפחה ידעו את זהות האורח שלהם, אבל כולם בכפר ידעו שבכיר בטליבאן שומר על פרופיל נמוך באזור שלהם.

החזיק בטלפון נוקיה והקליט עצמו משנן פסוקים מהקוראן

בתקופה שבה התגלתה שחיתות בקרב הממשלה האפגנית ואזרחים אפגנים נהרגו מאש של ארה"ב ותומכיה, עומר החל לקבל מזון ובגדים מתושבי הכפר שבו הסתתר. במשך ימים רבים הוא בחר שלא לדבר עם אף אחד, האינטראקציה היחידה שלו היתה עם המאבטח והטבח שלו כשהם שטפו ביחד כלים במטבח לפני התפילות. עומארי סיפר שלמנהיג הטליבאן היה טלפון נייד מדגם נוקיה ללא כרטיס סים שבו השתמש כדי להקליט את עצמו משנן פסוקים מהקוראן.

אף שהטליבאן פרסם מטעמו הודעות מדי עיד אל-פיטר, עומר לא מילא למעשה תפקיד פעיל בטליבאן לאחר שהעביר את סמכויותיו לסגנו ב-2001. הוא תפקד יותר על תקן של מנהיג רוחני והתבקש לתת עצות בתקופות שבהן הארגון היה מפולג. ייתכן שאחת ההחלטות החשובות שבהן הוא שותף היתה כשנשאל על התוכנית לפתוח משרד של הטליבאן בדוחא כדי לאפשר לארגון לנהל משא ומתן עם ארה"ב ונושאים ונותנים אחרים. הוא נתן את ברכתו למהלך.

עומר נפל למשכב ב-2013, הקיא ואיבד את התיאבון שלו, אך סירב לקבל כל סוג של טיפול רפואי. עומארי הציע להביא אליו רופא או להסיע אותו לפקיסטאן, אולם עומר השלים ככל הנראה עם גורלו והלך לעולמו ב-23 באפריל אותה שנה. עומארי קבר אותו באותו ערב ותיעד את האירוע כדי להראות לבניו. הם לא ראו את אביהם מאז 2001, אולם הגיעו למקום המסתור שלו וביקשו לפתוח את הקבר כדי לקבל אישור על מותו.

לכתבה בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ