יום הבוחר בצפון קוריאה: כל האזרחים חייבים להצביע, אבל התוצאה ידועה מראש

במדינה המבודדת בעולם בחרו פרלמנט חדש, אך למרות מראית העין של הליך דמוקרטי, המצביעים בכל אזור קיבלו פתק עם שם של מועמד אחד בלבד שאותו קבעה מפלגת השלטון בראשות קים

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור לקלפי בפיונגיאנג, היום
לוגו אי-פי

מיליוני צפון קוריאנים, כולל מנהיג המדינה קים ג'ונג און, הלכו היום (ראשון) לקלפיות לבחור את הרכב הפרלמנט החדש על 700 חבריו. לכאורה נראה כמו מפגן של הליך דמוקרטי, אולם למעשה כל מצביע שהגיע לקלפי קיבל פתק עם שם של מועמד אחד לכל מושב ושלשל אותו לתיבה.

במדינה המבודדת בעולם יש חובת הצבעה לכל האוכלוסייה – מגיל 17 ומעלה – ושיעור ההצבעה בבחירות תמיד מתקרב למאה אחוזים.

ילד מנגן בכינור מחוץ לקלפי בפיונגיאנג, היוםצילום: AFP

חברי אסיפת העם העליונה מגיעים מכל רחבי צפון קוריאה. המועמדים נבחרים על ידי "מפלגת הפועלים של קוריאה" השלטת ועל ידי כמה מפלגות קואליציה קטנות שמחזיקות במושבים בבית הנבחרים.

קים, ששב לא מזמן מהפסגה בהאנוי עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הוא חבר באסיפת העם העליונה, אולם מעמדו רם משל כולם והוא אחראי על מפלגת השלטון, הממשלה והצבא. התקשורת הממלכתית הראתה תמונות של קים מצביע בתחנת קלפי באוניברסיטה בפיונגיאנג.

כמקובל בברית המועצות או במדינות קומוניסטיות אחרות, שיעור ההצבעה בצפון קוריאה הוא בדרך כלל 99% או גבוה יותר. ההצבעה נתפשת כחובה ואחריות אזרחית. הישארות בבית איננה אופציה. "אני גאה מאוד להצביע בפעם הראשונה", אמרה קים ג'ו גיונג, סטודנטית שהצביעה בבירה. "אני מאושרת להיות אזרחית ואני רוצה לעשות את המיטב למען עתיד המדינה שלי".

קים ג'ונג און מצביע באוניברסיטה בפיונגיאנג, היוםצילום: KCNA/רויטרס

ההצבעה בצפון קוריאה החלה בשעה עשר בבוקר (שעון מקומי) והסתיימה בשעות הערב. כל מצביע שהגיע לקלפי הציג תעודת זהות וקיבל טופס עם שם של מועמד אחד בלבד. אם המצביע תמך במועמד הוא שלשל את הטופס לתיבת ההצבעה ואם לא הוא סימן איקס על השם ותחב את הטופס לאותה תיבה. אבל גורם ממשל אחד סיפר לסוכנות הידיעות אי-פי שלמעשה זה לא קורה אף פעם. "אף אחד לא מצביע נגד המועמד", אמר ג'ין קי צ'ול, יו"ר ועדת בחירות שמפקחת על תחנת הצבעת במפעל במרכז פיונגיאנג.

ביום הבחירות לפרלמנט הצפון קוריאני שוררת אווירה של חג ברחובות. תזמורות מנגנות מוזיקה בזמן שהמצביעים עומדים בתור לקלפיות, וקבוצת רקדניות מקבלת את פני אלה שכבר הצביעו. "הבחירות יביאו לידי ביטוי את הרצון של העם שלנו לתת אמון ולציית למנהיג העליון קים ג'ונג און למרות הסערה והמתח", נכתב ביומון הרשמי של מפלגת השלטון.

תור לקלפי בפיונגיאנג, היוםצילום: Dita Alangkara/אי־פי
צילום: AFP

במהלך הבחירות הכלליות בצפון קוריאה, אין דיונים נוקבים על מדיניות בקרב האוכלוסייה הכללית וגם אין למצביעים אפשרות לגרום לשינוי הכיוון שבו צועד המשטר. אבל עבור הרשויות מדובר בהזדמנות להפגין מראית של דמוקרטיה, לפקח על האזרחים ולבחון את נאמנותם. בחירה לבית הנבחרים נחשבת לכבוד גדול, והבחירות מהוות הזדמנות למשטר לתגמל אזרחים שנאמנים לו ולהחליף מחוקקים שכבר הוכיחו את תועלתם.

המחוקקים באסיפה הלאומית נפגשים פעם או פעמיים בשנה בלבד, בדרך כלל במארס או באפריל, כדי לאשר מדיניות שכבר נקבעה למעשה על ידי מפלגת השלטון שבראשה עומד קים. הגוף המרכזי של המפלגה הקומוניסטית נפגש לעתים קרובות יותר והוא מעורב יותר בפעולות שמזכירות עבודה של ממשלה. "כמחוקק התפקיד העיקרי שלי הוא לטפל בבעיות שצצות אצל הבוחרים שלי, כמו בעיות מים או מזון", אמר ג'ו קיל ניו, חבר פרלמנט שעומד לבחירה מחדש. "אם אני לא מצליח לפתור משהו, אני מביא את זה לאסיפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ