נשיא פיליפינים קילל נשים באירוע לכבודן: "כלבות, אתן משוגעות"

הנשיא קונן על כך שנשים מבקרות אותו על כל מילה שהוא אומר ומונעות ממנו את חופש הביטוי. עם זאת ניסה להוכיח עד כמה הוא אוהב נשים: "זו הסיבה שיש לי שתיים"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים רוקדות בעצרת לכבוד יום האשה במנילה, בשבוע שעבר
גרדיאן

נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, ממשיך להתבטא בצורה פוגענית נגד נשים והפעם כינה אותן "כלבות" – דווקא באירוע שנערך אתמול (שני) לכבוד נשים המשרתות במשטרה ובצבא הלאומי. בכנס לכבוד "נשים מצטיינות במערכת אכיפת החוק והביטחון הלאומי בפיליפינים", ניצל דוטרטה את הבמה שקיבל כדי לתקוף את הנשים משום שלדבריו הן מעבירות עליו ביקורת.

כשהוא פונה לקהל שהיה נשי כמעט כולו בכינוי "כלבות" ו"אתן, נשים משוגעות", קונן הנשיא על כך שנשים "מונעות ממני את חופש הביטוי". לדבריו, "אתן מבקרות אותי על כל משפט או מילה שאני אומר".

דוטרטה בסינגפור, בנובמברצילום: Bullit Marquez/אי־פי

אמירות אלה הן המשך ישיר להתבטאויותיו השנויות במחלוקת בשבוע שעבר, אז הזהיר נשים להתרחק מכמרים קתולים – שנחשבים לכמה ממבקריו הקולניים ביותר בעיקר בגלל מלחמתו האכזרית בסוחרי הסמים – משום שהם עלולים לתקוף אותן. עם זאת, כדי להמחיש עד כמה הוא מעריץ נשים הוסיף: "אני אוהב נשים. זו הסיבה שיש לי שתי נשים. זה אומר שאני אוהב נשים".

נאומו אתמול הוא האחרון מתוך סדרה של הערות ואמירות חמורות שהשמיע נשיא הפיליפינים בנוגע לנשים. בשנה שעברה הוא כונה "מיזוגן" ו"מאצ'ו-פשיסט" אחרי שהורה לחיילים פיליפינים לירות במורדות קומוניסטיות באיבר מינן בתגובה לפעילותן נגד השלטון. במהלך המירוץ לנשיאות ב-2016 הוא נזכר במהומה שפרצה בכלא ב-1989 במהלכה נאנסה ונרצחה מיסיונרית אוסטרלית. דוטרטה התבדח בנושא ואמר שהוא קיווה שתהיה לו הזדמנות לאנוס אותה בעצמו.

בחודש יוני שעבר, הוא נישק בכוח תומכת שלו - אשה נשואה - על במה במהלך אירוע בדרום קוריאה מול אלפי אנשים. לפני הנשיקה הוא שאל את האשה אם בעלה בסביבה ואמר לה: "תגרמי לו לקנא". לאחר מכן אמר לקהל: "זה רק בשביל לעשות לאנשים כיף".

אך למרות לשונו הקשה והגינויים שהוא סופג ממדינות רבות במערב, בסקרי דעת קהל אחרונים שבוצעו בפיליפינים בדצמבר נמצא כי דוטרטה עדיין נחשב לנשיא פופולארי וזוכה ל-76% תמיכה. בנוסף, באופן אירוני למדי, בנושא זכויות נשים זכה ממשלו בציון "מצוין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ