הצביעו ברגליים: שיעור ההצבעה בבחירות בצפון קוריאה - 99.99%

מדובר בעלייה לעומת שיעור ההצבעה בפעם שעברה שעמד רק על 99.97%. לראשונה בחר קים ג'ונג און, שאוחז ממילא בתפקיד הבכיר במדינה, שלא להתמודד מטעם מחוז הבחירה שלו למועצת העם העליונה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תושבים בצפון קוריאה ממתינים בכניסה לקלפי, שלשום
לוגו הארץ
הארץ

שיעור ההצבעה בבחירות למועצת המחוקקים של צפון קוריאה עמד השנה על 99.99% ובפיונגיאנג מרוצים – מדובר בעלייה לעומת הבחירות בפעם שעברה אז שיעור ההצבעה עמד על 99.97% בלבד.

מדי חמש שנים יוצאים אזרחי צפון קוריאה לקלפיות במספרים שמדינות ברחבי העולם יכולות רק לדמיין. הם לא מגיעים לבחור את זהות מנהיגם – זו בלתי מעורערת ושייכת לאדם אחד בלבד, קים ג'ונג און – אלא את מועצת המחוקקים או בשמה המקומי מועצת העם העליונה. אבל בניגוד למדינות רבות בעולם, התוצאות בצפון קוריאה תמיד יהיו צפויות והפתעות בקלפי לא יהיו בנמצא.

קים ג'ונג און מצביע בבחירות, שלשוםצילום: AFP
צילום: AFP

הסיבה לכך ששיעור ההצבעה במדינה הטוטליטרית, הדורשת צייתנות אזרחית מוחלטת, לא עומד על 100% היא בגלל "אנשים שנמצאים מחוץ למדינה או עובדים בים ולא יכלו לקחת חלק בהצבעה".

אלא שההפתעה האמיתית היתה ששמו של קים לא הופיע בפתקי ההצבעה – הפעם הראשונה שמנהיג צפון קוריאה לא מתמודד על כיסא בפרלמנט שלו. כך לפי בכיר במשרד לענייני האיחוד בין הקוריאות בסיאול בשיחה עם סוכנות AFP.

מצביעה מוסרת תעודת זהות בקלפי, שלשוםצילום: AFP
תמונתו של קים מצביע בקלפי בעיתון שפורסם למחרת הבחירות, אתמולצילום: AFP

ב-2014 קיבל קים 100% מהקולות בבחירות במחוז הבחירה שלו מאונט פאקטו. אולם לדברי מומחים, נראה שהפעם קים מניח שארצו תיראה נורמלית יותר אם הוא לא יחזיק גם בתפקיד מחוקק כשהוא ממילא נמצא בעמדה הבכירה ביותר במדינה. רבים מהמומחים מתארים צעד זה כ"חסר תקדים" ו"מפליא".

מצביעים ממתינים מחוץ לקלפי, שלשוםצילום: AFP

קים הינו יו"ר מפלגת הפועלים ויו"ר ועדת המדינה – הגוף השלטוני הבכיר ביותר. הוא לא נשיא המדינה שכן סבו מייסד המדינה, קים איל סונג, נותר נשיא המדינה הנצחי אף שמת ב-1994. אחותו הצעירה של קים, המשמשת גם כיועצת קרובה, קים יו ג'ונג, היתה דווקא בין המחוקקים החדשים שנבחרו לרשות המחוקקת בבחירות הנוכחיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ