49 הרוגים בטבח בשני מסגדים בניו זילנד: "היורה נראה מאוד רגוע"

אדם לבן בעל חזות צבאית נכנס לשני מסגדים בעיר כרייסטצ'רץ' בזמן תפילות יום השישי, שלף רובה וירה לעבר מתפללים ואף ביצע וידוא הריגה. היורה העביר את המתקפה בשידור חי בפייסבוק. רה"מ ארדרן: "ברור שמדובר בפיגוע טרור שתוכנן היטב. זהו אחד מהימים השחורים ביותר שידעה ניו זילנד"

אי-פי
רויטרס
ד-פ-א
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינוי פצוע ממסגד אל נור בכרייסטצ'רץ', הבוקר
פינוי פצוע ממסגד אל נור בכרייסטצ'רץ', הבוקרצילום: Mark Baker/אי־פי
  • ירי המוני בשני מסגדים בעיר כרייסטצ'רץ' בניו זילנד 
  • לפי המשטרה, מהירי נהרגו 49 בני אדם
  • החשוד המרכזי בירי - לאומן אוסטרלי שמתנגד למהגרים
  • מטענים מאולתרים נמצאו סמוך למסגד, ברכב של האחראים לירי

אדם ירה לפנות בוקר (שישי) לעבר שני מסגדים בעיר כרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. לפי המשטרה המקומית, 49 בני אדם, בהם נשים וילדים, נהרגו מהירי. ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, אמרה קודם לכן כי 48 בני אדם פונו לבתי חולים, והוסיפה שכ-30 מההרוגים התפללו במסגד אל נור שבמרכז העיר, ושעשרה אחרים באזור מסגד לינווד שבפרבריה. לדבריה, שבעה מההרוגים בלינווד היו בתוך המסגד, ושלושה מחוצה לו. "ברור שמדובר בפיגוע טרור שתוכנן היטב", אמרה והוסיפה שהמשטרה מצאה מטעני חבלה מאולתרים ברכב של האחראים לירי, סמוך לאחד המסגדים.

לפי דיווחים של כלי תקשורת באוסטרליה, ברנטון טרנט, אזרח המדינה, חשוד שהיה מעורב בירי ושידר אותו בשידור חי בפייסבוק. 

היורה ברנטון טרנט

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, אישר שאחד מבין ארבעת העצורים בחשד למעורבות בירי - שלושה גברים ואשה - הוא אזרח אוסטרלי. ארדרן הוסיפה שארבעת העצורים הם בעלי דעות קיצוניות, אולם לא היו באף רשימת מעקב של המשטרה. רשת CNN דיווחה כי החשוד העיקרי מואשם ברצח וצפוי להופיע מחר בבוקר (שעון ניו זילנד) בפני בית המשפט

יצא מהרכב, נכנס למסגד והחל לירות לכל עבר

היורה נראה נוהג ברכב כשהוא לובש בגדי הסוואה וכפפות בצבע חאקי וחובש קסדה שעליה כתוב "בואו נתחיל במסיבה הזאת" וברקע מתנגנת מוזיקה עממית. לאחר מכן הוא עצר, פתח את הדלת ויצא מהאוטו עם רובה. המצלמה תיעדה אותו אז פותח את הבגז' האחורי ומוציא ממנו עוד שני רובים ואז הוא נכנס בשער הכניסה למסגד. הוא עבר בחנייה שבה חנו לא מעט כלי רכב, הגיע לסף המבנה, הרים את רובהו והחל לירות לעבר אנשים שעמדו במקום. אז הוא נכנס פנימה והחל לירות לכל עבר ולעבור בין חדרים שונים בזמן שמתפללים במקום מנסים לברוח. בוידאו שהעלה נראה כי היורה משליך רובים אחר שסיים את הכדורים בהם ומתחיל לירות ברובה חדש.

בתיעוד הקשה אף רואים את היורה מבצע וידוא הריגה בכמה מהפצועים ששרועים על הרצפה. כשקולות הירי נפסקו בין הצרורות ניתן היה לשמוע את זעקות הפצועים. טרנט עמד כמה פעמים מעל גברים פצועים, דרך את רובהו בשלווה וירה בהם פעמים רבות כדי לוודא שהם מתים.

ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן במסיבת עיתונאים, היום

על פי הדיווחים בניו זילנד, כשהיורה היה שבע רצון ממעשיו וממספר ההרוגים הרב, הוא יצא מחוץ למסגד וירה באשה שעמדה בחוץ. היא נפלה על הרצפה וקראה לעזרה. טרנט התקרב אליה, רכן מעליה וירה בראשה פעמיים.

מתוך 49 הקורבנות, 41 נהרגו במסגד אל נור ושבעה במסגד לינווד. אדם נוסף מת מפצעיו בבית החולים.

החשוד העיקרי - לאומן אוסטרלי

אדם שטען שהוא אחראי לירי, ושבאוסטרליה זוהה כטרנט, השאיר מסמך של 74 עמודים נגד מהגרים. במסמך הוא הסביר את הסיבות למעשיו והבהיר שהוא רואה בכך מעשה טרור. הוא סיפר שהגיע לניו זילנד מאוסטרליה כשהוא בן 28, על מנת להתכונן ולהתאמן לקראת התקיפה. האדם טען במסמך שאמנם הוא יצר קשר ותרם כסף לקבוצות לאומניות רבות, אך פעל בגפו ושום ארגון לא לקח חלק בפיגוע. המשטרה בניו זילנד מסרה כי לא ידוע לה על חשודים נוספים מעבר לארבעה שנעצרו, אולם הדגישה כי ייתכן וישנם מעורבים נוספים שטרם נתפסו. על פי הערכות, טרנט נשא ברכבו לפחות שישה רובים.

אלימות חסרת תקדים במדינה

שוטרים במרדף אחר היורה בכרייסטצ'רץ שבניו זילנד, היום צילום: Mark Baker/אי־פי

ראשת הממשלה אמרה במסיבת עיתונאים כי "זהו אחד מהימים השחורים ביותר שידעה ניו זילנד". לדבריה, "מה שקרה כאן הוא מקרה אלימות יוצא דופן וחסר תקדים". לדברי ראשת הממשלה, קיים סיכוי רב לכך שמרבית הנפגעים מהירי הם מהגרים או פליטים "שהחליטו להפוך את ניו זילנד לבית שלהם, והיא באמת ביתם". היא קבעה שלאדם שביצע את האלימות אין מקום במדינה.

"אנחנו, ניו זילנד, לא נבחרנו למטרה בגלל שאנחנו משמשים מקום מקלט לאלו ששונאים. לא נבחרנו להיות המוקד של אלימות שכזו בגלל שאנחנו מגנים גזענות או בגלל שאנחנו מקבלים קיצונים. בחרו בנו בגלל העובדה שאנחנו שום דבר מהדברים הללו", אמרה ראשת הממשלה. "נבחרנו משום שאנחנו מייצגים גיוון, חמלה וחסד, בית לאלה שחולקים עמנו את הערכים שלנו, מקום מקלט לאלה שזקוקים לו, וערכים אלה, אני יכולה להבטיח לכם, לא ייפגעו בגלל המתקפה הזאת".

מפכ"ל המשטרה מייק בוש אמר במסיבת עיתונאים ששני מטעני נפץ מאולתרים נמצאו ברכב של אחד התוקפים. הוא אמר גם שהטבח במסגדים "תוכנן היטב" ושכל המסגדים ברחבי המדינה יהיו תחת אבטחה משטרתית עד הודעה חדשה. המפכ"ל גם שיבח את עבודת השוטרים הניו זילנדים בזירת הירי ואמר שהם עשו "מעל ומעבר" כדי לעצור את המפגעים ולהגן על הקהילה.

מתפללים ניפצו חלונות וברחו, ילדה נורתה בגבה

כלי תקשורת מקומיים בניו זילנד ציטטו עדי ראייה שתיארו את היורה כאדם לבן בעל חזות צבאית ושיער בלונדיני. לדבריהם, הוא לבש בגדים בצבעי הסוואה ואפוד מגן, וחבש קסדה עם "סוג של מכשיר מחובר אליה". 

"היורה היה רגוע מאוד", אמר עד ראייה שהתפלל במסגד אל נור לרדיו ניו זילנד. "הוא נכנס דרך הדלת האחורית, החל לירות ופגע בכל אדם שחשב שנשאר בחיים". עד הראייה קבע שהיורה לא רצה שאף אחד מהמתפללים יישאר בחיים. הוא הסתתר בתוך בימה במסגד, וטען שחלק מהמתפללים הצליחו לברוח אחרי ששברו את החלונות. עד ראייה אחר ששוחח עם כלי התקשורת, מוחמד ג'מה, סיפר שכשהחל הירי היו במסגד כ-250 מתפללים - בהם כ-50 נשים.  

ברדיו ניו זילנד ראיינו גם את עזאם עלי, שהתפלל במסגד בלינווד. לדבריו, הם החלו לשמוע ירי מחוץ למסגד כעשר דקות אחרי שהחלו את התפילה, ומיד לאחר מכן אדם נכנס למסגד והמשיך בירי. "לא ראיתי דבר שכזה ב-25 השנים שאני חי כאן, אמר עלי. "בכל יום יש כל כך הרבה גזענות, זה לא בסדר".

עד ראייה סיפר לרשת CNN שהוא עבר ברכבו ליד אחד המסגדים ועצר בצד ברגע שהבחין באנשים שוכבים בחוץ על הקרקע. "שמעתי יריות אז פשוט ניסיתי לעזור להם, אחד מהם היה נראה מת", הוא אמר. הוא הוסיף שראה גבר עם ילדה בת שלוש או ארבע שנורתה בגבה. "הוא צעק לי לקחת אותה לבית החולים והאמבולנס לא יכל להגיע עד שהיה בטוח ולכן הבאתי את המכונית שלי והעמסתי אותו ואת בתו. הוא נורה ברגלו. לקחתי אותם לבית החולים".

אדם שהיה באחת מזירות הירי סיפר לרשת החדשות האמריקאית שהוא ניפץ שמשת חלון במסגד כדי לברוח. לדבריו, הוא היה בשירותים כשהחלו היריות. "עמדתי לפתוח את הדלת והתחילו לירות ואמרתי לעצמי 'מה קורה פה?', והם המשיכו לירות ולירות", הוא אמר. "ניפצתי את השמשה והיריות עדיין נמשכו". עד ראייה אחר סיפר שהוא התפלל שליורה ייגמרו הכדורים. "אמרתי לי לעצמי שהכדורים חייבים להיגמר לו. מה שעשיתי זה לחכות ולהתפלל לאל שייתן שייגמרו הכדורים לאיש הזה".

מוסלמים בניו זילנד - אחוז מתושבי המדינה

המשטרה הנחתה את כל תושבי ניו זילנד שמתכננים להגיע למסגדים, להישאר בבתים ולנעול את הדלתות, וכן הורתה למסגדים להשאר סגורים. בניו זילנד חיים כחמישה מיליון בני אדם, ולפי מפקד אוכלוסין שנערך במדינה ב-2013, כאחוז מתושבי המדינה - פחות מ-50 אלף - הם מוסלמים. במחקר של אוניברסיטת ויקטוריה בוולינגטון נכתב ש"המוסלמים הם הקבוצה הדתית שגדלה בצורה המהירה ביותר בניו זילנד עם אוכלוסייה שצמחה פי שישה בין 1991 ל-2006".

הירי ההמוני בניו זילנד אירע ביום שבו רוב המסגדים במדינה, ובכלל בעולם, מלאים במתפללים לרגל תפילות יום השישי. עובדים מוסלמים נוהגים בימי שישי לקחת פסק זמן מהעבודה שלהם וללכת להתפלל בסביבות הצהריים. משטרת ניו זילנד מסרה כי קיבלה דיווחים ראשונים על יריות בשעה 13:40 (שעון מקומי).

נבחרת הקריקט של בנגלדש, שנמצאת בניו זילנד, לקחה חלק בתפילות באחד המסגדים שהותקפו. מאמן הנבחרת אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שכל השחקנים בטוחים. סרטון שעלה ברשת החברתית מתעד את השחקנים בורחים ברגל מאזור הירי. הנבחרת היתה אמורה לשחק השבוע מול נבחרת ניו זילנד, אולם לפי התקשורת המקומית המשחק בוטל.

אוכלוסיית ניו זילנד מורכבת ברובה מנוצרים – קתולים (12%), אנגליקנים (11%) ופרסביטריאנים (8%) – וכן מהינדים (2%), בודהיסטים (1.5%), מוסלמים (1%) ובני דתות אחרות (1.5%). 41% לא משתייכים לשום דת, כך לפי מפקד האוכלוסין האחרון שנערך במדינה לפני שש שנים.

ירי המוני ראשון מאז 1990

מאז עצמאותה מבריטניה ב-1907 ידעה ניו זילנד מעט מאוד פיגועי טרור. לפי הגדרת שירות הביטחון המקומי, רמת איום הטרור הנשקפת למדינה ולאזרחיה נחשבת נמוכה. גם מקרי ירי המוני הם נדירים בניו זילנד: הירי ההמוני האחרון במדינה אירע ב-1990 בעיר ארמואנה, כשתושב העיר דיוויד גריי ירה למוות ב-13 בני אדם בעקבות ויכוח עם שכן. בעקבות אותו אירוע הקשיחה ניו זילנד את חוקי הנשק שלה, שכוללים בין היתר הגבלה על גישה לכלי נשק אוטומטיים למחצה.

בניו זילנד, אם אדם רוצה לרכוש נשק הוא חייב להיות מעל גיל 16 ולעבור בדיקת רקע משטרתית.

גם שיעור מקרי הרצח בניו זילנד נמוך עם 35 מקרים ב-2017 – פחות ממספר האנשים שמצאו את מותם בטבח בשני המסגדים בכרייסטצ'רץ'.

מנהיגים פוליטיים ברחבי העולם הביעו זעזוע עמוק מהירי הקטלני היום. "אינדונזיה מגנה בתוקף את מעשה הירי הזה, בייחוד במקום של תפילה כשתפילת יום השישי מתנהלת", אמר שר החוץ האינדונזי רטנו מרסודי. להודעות הצטרפו גם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, ונשיא המדינה, ראובן ריבלין.

מדינה מסבירת פנים למהגרים ופליטים

ניו זילנד נחשבת למדינה מסבירת פנים למהגרים ופליטים. ראש הממשלה ארדרן הכריזה בשנה שעברה כי ארצה תגדיל את מכסת הפליטים השנתית שלה מאלף ל-1,500 החל מ-2020. ארדרן, שמפלגתה ניהלה קמפיין בחירות עם הבטחה להגביר את קליטת הפליטים לניו זילנד, אמרה כי הגידול המתוכנן הוא "הדבר הנכון לעשות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ