ביום שאחרי הטבח ניו זילנד מבקשת לנחם, אך הקהילה המוסלמית מתקשה למצוא נחמה

הבעות הסולידריות כלפי הקהילה המוסלמית לא הוגבלו רק לכרייסטצ'רץ' וניו זילנד. ברחבי העולם הוצפו מסגדים בזרי פרחים ומסרי תמיכה. אבל משפחות הקורבנות זקוקות בעיקר לדבר אחד - מידע על גורל יקיריהן הנעדרים

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושב כרייסטצ'רץ' ביום שאחרי הטבח, אתמולצילום: AFP
גרדיאן
אי-פי

בדממה שאפפה את העיר כרייסטצ'רץ', יממה אחרי שסירנות רכבי הצלה ומשטרה מילאו את הרחובות, התקשו תושבים רבים למצוא את המילים שיתארו מה קרה לעירם. הם באו, אחד אחרי השני, להניח פרחים, לנחם ולהביע סולידריות עם הקהילה המוסלמית שאיבדה 50 מחבריה בטבח במסגדים לינווד וא-נור.

כשלא הורשה להיכנס לבית החולים בו נלחם חברו לקבוצת הכדורגל על חייו, הגיע מארק אייזק לזירת הירי. "כל שנותר לנו הוא לחכות ולראות מה יקרה לו. אין לי כל כך איך לעזור חוץ מלבוא לכאן ולמסור את אהבתי", אמר.

תושבים מתחבקים סמוך לזירת הטבח בכרייסטצ'רץ', אתמולצילום: AFP

יממה לאחר אירוע הירי ההמוני הקשה ביותר בהיסטוריה של המדינה, בו נהרגו 50 בני אדם ונפצעו 39, יצאו אזרחי ניו זילנד לעצרות שערכה הקהילה המוסלמית, שעה שסיפוריהם שוברי הלב של הקורבנות ממשיכים להתפרסם בחדשות ובטלוויזיה.

דאוד נאבי, דמות מוכרת בקהילה ויליד אפגניסטאן, שעבר לניו זילנד ב-1977, הוא בין אלה שנהרגו. בנו, יאמא א-נאבי, ספד לו בפני התקשורת בקול חנוק מדמעות: "הוא קפץ מול היורה כדי להציל את חייו של מישהו אחר אבל הוא מת".

אלפי בני אדם הגיעו אתמול לאנדרטאות ולמסגדים ברחבי המדינה כדי לתמוך במשפחות ההרוגים ובחבריהם. כמה מאלה שנהרגו היו ילדים. בין אלפי המנחמים היתה גם ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן שהגיעה למרכז קליטה ויישוב פליטים בקנטרבורי. "זו לא ניו זילנד", נכתב על אחד השלטים שהונחו לצד אלפי זרי הפרחים באנדרטאות מאולתרות בעיר. "אהבה תמיד מנצחת את השנאה. הרבה אהבה לאחינו המוסלמים", נכתב על שלט אחר.

פרחים ומסרי תמיכה ליד מסגד לינווד בכרייסטצ'רץ', אתמולצילום: EDGAR SU/רויטרס
אנדרטה מאולתרת בכרייסטצ'רץ', אתמולצילום: AFP

הבעות הסולידריות לא הוגבלו רק לקהילה המוסלמית ולמסגדים בכרייסטצ'רץ' ובניו זילנד. מסגדים רבים ברחבי העולם, בהם באוסטרליה, בקנדה, בבריטניה ובארה"ב הוצפו בזרי פרחים ומכתבי תמיכה בעקבות הטבח.

"הניו זילנדים תומכים בנו המון. הם אוהבים אותנו", אמר שריף אללה נאג'יב, מהגר מאפגניסטאן שמתגורר בכרייסטצ'רץ'. נאג'יב היה אמור להגיע למסגד לינווד, זירת הטבח השנייה, אבל לא הספיק אחרי שנקרא לחזור לעבודתו. "הם אנשים טובים. הם אנחנו ואנחנו הם", הוסיף נאג'יב, שסיפר גם כי שלושה מחבריו נפצעו ואושפזו בבית החולים.

עצרת תמיכה באוקלנד שבניו זילנד, אתמולצילום: Jason Oxenham/אי־פי
"זו לא ניו זילנד". מסר תמיכה בכרייסטצ'רץ'צילום: AFP

בין האנשים הרבים שהציפו את המסגדים השונים בניו זילנד וסביבתם היה קשה למצוא חניה באזור. "עצובים, המומים, אבל לא מפוחדים", תיאר את האווירה גבר שביקר במסגד הקהילה המוסלמית בוולינגטון. "הדבר שהכי מדהים אותי הוא הילדים", הוא אמר לגרדיאן על התושבים שהגיעו להביע סולידריות, "הם אולי לא מבינים את מלוא המשמעות של זה, אבל הם נמצאים פה כדי לצייר לבבות".

באתרים שונים באינטרנט דנו גולשים בהגבלות המזון של הדת המוסלמית כדי לדעת איך להכין ארוחות למען אלה שנפגעו. אבל רוב חברי הקהילה המוסלמית בכרייסטצ'רץ' רעבים לדבר אחד בלבד – מידע על חבריהם ובני משפחותיהם שעמם נותק הקשר אחרי הטבח ועדיין לא ידוע מה עלה בגורלם. אסיף שייח בן 44, שהיה במסגד א-נור בזמן הירי וניצל כי העמיד פני מת, הגיע למרכז המיוחד שנפתח לטובת המשפחות בהאגליי קולג' הסמוך לבית החולים. "חלפו 36 שעות, לא שמעתי מחבריי שום דבר", אמר.

במקביל באוסטרליה, יצרו הרשויות קשר עם משפחתו של הרוצח, ברנטון טרנט בן 28, שמתגוררת בעיירה גרפטון בניו סאות' וויילס. המשטרה המקומית מסרה כי בני המשפחה משתפים פעולה עם החוקרים. בארבע השנים האחרונות טרנט, אוסטרלי במקור, שהה מעט מאוד זמן במדינה ואין לו עבר פלילי למעט כמה דו"חות תנועה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ