ניצול הטבח במסגדים בניו זילנד במסר לרוצח: "אני עדיין אוהב אותך"

פרחיד אחמד איבד את אשתו בירי בכרייסטצ'רץ' ביום שישי וניצל כי התפלל שלא כהרגלו בחדר צדדי שהרוצח פספס. למרות האסון, מבהיר אחמד כי הוא לא שומר טינה ומוכן לסלוח

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

פרחיד אחמד, אחד מניצולי הטבח במסגד א-נור שבכרייסטצ'רץ' ניו זילנד ביום שישי, איבד בפיגוע את אשתו חוסנה. פחות משבוע אחרי הוא נקט צעד מפתיע. אחמד הבהיר כי הוא מעוניין לפגוש את הרוצח רק כדי לומר לו דבר אחד: "אני עדיין אוהב אותך".

50 בני אדם נהרגו כשהלאומן הלבן ברנטון טרנט, אוסטרלי בן 28, פתח באש בשני מסגדים בעיר השלווה במהלך תפילות יום השישי. ביום שבת הואשם טרנט ברצח במה שנחשב כאירוע הירי החמור ביותר בהיסטוריה של המדינה. המשטרה מסרה כי בחודש הבא יופיע טרנט פעם נוספת מול שופט, אז יוגשו נגדו ככל הנראה כתבי אישום נוספים.

"אני רוצה למסור לאדם שעשה את זה, או למי שחבר שלו במקרה שחושב גם ככה: אני עדיין אוהב אותך", אמר פרחיד אחמד בן ה-59 בראיון לרויטרס בביתו. תוך כדי הראיון המשיכו מנחמים להגיע למקום כדי להביע צער על מותה של רעייתו. "אני לא מסכים עם מה שעשית. קיבלת החלטה לא נכונה", המשיך אחמד, "אבל אני רוצה להאמין בך. שיש לך פוטנציאל טוב בלב שלך".

אחמד, שמתנייד בכסא גלגלים מאז שנפצע בתאונת דרכים, התפלל במסגד א-נור כשהיורה פרץ פנימה. הוא לא ישב במקום בו הוא נהג לשבת בדרך כלל – באולם הראשי – אלא בחדר כניסה צדדי עם חבר. "באותו רגע הבנתי שני דברים. אחד, שאלה לחלוטין יריות; ושניים, שזה היום האחרון שלי", אמר, "משום שברגע הזה, בכיסא גלגלים, זה היה בלתי אפשרי לברוח".

אחמד מציג תמונה משפחתית בביתו, אתמול
אחמד מציג תמונה משפחתית בביתו, אתמולצילום: EDGAR SU/רויטרס

אבל הרוצח לא נכנס לאותו חדר ואחמד הצליח לברוח למגרש החניה. שם, כשהוא מתגונן מאחורי רכב חונה, הוא חזה בטבח. באותו זמן נורתה אשתו מחוץ למסגד כשניסתה גם היא לברוח. "אנשים צרחו ורצו החוצה. הם היו בפאניקה וראיתי שלאנשים ירד דם, כמה מהם צלעו", נזכר.

אחרי שהיורה עזב את המסגד – ונסע למסגד לינווד המרוחק כמה ק"מ משם כדי להמשיך את מסע הרצח – חזר אחמד למקום. "זה היה לא ייאמן, מימיני, היכן שאני בדרך כלל מתפלל, היו כל כך הרבה גופות". הפצועים צעקו, הוא נזכר, הוא ניסה לנחם אותם עד שהמשטרה הגיעה והוציאה אותו שוב מהמסגד. "באותו זמן לא ידעתי שגופתה של אשתי שוכבת בכניסה אחרת למסגד".

הטבח הקשה הביא מאות בני אדם בניו זילנד לגלות מחוות של סולידריות כלפי הקהילה המוסלמית. בקהילה עצמה ביקשו אנשים כמו אחמד, שחלקם גם הם נפלו קורבן, לגלות סלחנות. "אם תהיה לי הזדמנות, אני רוצה לפגוש אותך", הוסיף אחמד, "אני רוצה לחבק אותך ואני רוצה לומר לו בפנים שאני מדבר מדם לבי. אין לי טינה כלפיו, מעולם לא שנאתי אותו ואני מעולם לא אשנא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ