ארדרן: "לא אנקוב בשם המחבל מכרייסטצ'רץ'. הוא מחפש פרסום ולא יקבל אותו"

ראשת ממשלת ניו זילנד הפצירה בחבריה לפרלמנט להזכיר את שמות הרוגי הטבח במסגדים ולא לציין את שם הרוצח. אמש החלו לקבור את הקורבנות ומאות השתתפו בהלוויות אב ובנו שברחו מהמלחמה בסוריה

ניו יורק טיימס
גרדיאן
הארץ
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדרן עם אחת מהנשים הראשונות שהגיעו לזירת הפיגוע בכרייסטצ'רץ', אתמול
ניו יורק טיימס
גרדיאן
הארץ
אי-פי

ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן סירבה אתמול (שלישי) לנקוב בשמו של מבצע הטבח בשני המסגדים בכרייסטצ'רץ', ואמרה כי תעשה הכל כדי לשלול ממנו את תשומת הלב שהוא מעוניין בה. "הוא טרוריסט, הוא פושע, הוא קיצוני", אמרה בנאום בפרלמנט. "אבל כשאני מדברת, הוא יהיה חסר שם".

ארדרן פנתה גם לחבריה בבקשה לנהוג כמוה, ולכבד את זכר הנרצחים. "ולאחרים, אני מפצירה בכם", הוסיפה, "קראו בשמותיהם של אלה שנהרגו על פני שמו של האדם שגזל את חייהם. הוא מחפש את פרסומי הגנאי, אבל אנחנו בניו זילנד לא ניתן לו דבר. אפילו לא את שמו".

אתמול החלו לקבור את קורבנות הטבח. השניים הראשונים שנקברו הם אב ובנו שברחו ממלחמת האזרחים בסוריה לניו זילנד וקיבלו מעמד של פליטים. מאות בני אדם השתתפו בהלווייה של חאליד מוסטפה, בן 44 במותו, ושל בנו חזמה בן ה-15. מנהל בית הספר של חזמה תיאר אותו כתלמיד חרוץ ומלא חמלה. לדבריו, הוא היה רוכב סוסים מצוין ששאף להיות וטרינר.

בין הנוכחים בהלוויה היה גם אחיו של חזמה, זיאד בן ה-13, שנפצע בפיגוע בגפיו. הוא ניסה לעמוד במהלך הטקס, אך הזדקק לכיסא הגלגלים שלו, סיפר אחד מהנוכחים. "ניסינו לא ללחוץ את ידו, כדי לא לגעת בזרועו או ברגלו ולהכאיב לו - והוא סירב. הוא התעקש ללחוץ את הידיים של כולם, הוא רצה להראות לכולם שהוא מעריך את בואם. זה מדהים", אמר ג'אמיל אל-ביזה, שהגיע מאוסטרליה להשתתף בהלווייה.

הלווייתם של חאליד וחזמה מוספטה בכרייסטצ'רץ, אתמולצילום: Mark Baker/אי־פי

בני משפחת מוסטפה הגיעו לאי בשנה שעברה, אחרי שש שנים כפליטים בירדן. אם המשפחה, סאלווה, אמרה לרדיו ניו זילנד כי כשהמשפחה שאלה על המדינה, נאמר לה, לדבריה, כי "זו המדינה הבטוחה בעולם. המדינה המופלאה ביותר שאליה תוכלו ללכת... אתם תפתחו שם חיים נהדרים".

"זה לא היה כך", אמרה.

שאר משפחות ההרוגים עוד ממתינות לאישור לקבור את קרוביהן. מפכ"ל המשטרה מייק בוש אמר כי המשטרה זיהתה באופן רשמי ושחררה את גופותיהם של 21 הרוגים, שלפי המסורת המוסלמית צריכים להיות נקיים ומוכנים לקבורה מוקדם ככל האפשר.

ארדואן: מי שיתנגד לאיסלאם יחזור מטורקיה בארון קבורה

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, התייחס השבוע לטבח במסגדים, ואיים כי מי שייכנס למדינתו עם תחושות אנטי-מוסלמיות יחזור לארצו בארון קבורה, "כמו סבותיו", אמר במהלך קמפיין הבחירות שלו, בהתייחס להפסד כוחות אוסטרליה וניו זילנד במערכה על כיבוש האי גליפולי ב-1916.

ארדואן בעצרת בחירות באיסטנבול, אתמולצילום: Emrah Gurel/אי־פי

ארדואן מתח ביקורת על ניו זילנד ואוסטרליה ואמר שהחלטתן להצטרף למערכה על גליפולי במלחמת העולם הראשונה נבעה מרגשות אנטי-מוסלמיים. הוא קרא לניו זילנד לתקן את חוקיה ולהבטיח שמבצע הטבח ייענש בחומרה.

"איזה עניינים היו לכם כאן? לא היה לנו שום עניין איתכם, מדוע עשיתם את כל הדרך הארוכה כדי להגיע לכאן?", אמר ארדואן בעצרת בעיר ארגלי שבצפון טורקיה. "הסיבה היחידה: אנחנו מוסלמים והם נוצרים".

ארדואן גם עורר את זעם הניו זילנדים כששידר פעם נוספת את סרטון הטבח במסגדים בניו זילנד במהלך עצרת בחירות. לדבריו, הוא עשה זאת כדי לגנות את השנאה והדעות הקדומות הגוברות נגד האיסלאם.

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, ענה אמש לנשיא הטורקי ואמר כי "כל האופציות על השולחן". לדבריו, אוסטרליה תבחן להגביר את אזהרת המסע למדינה, איום שעלול לגרום לאזרחים רבים לבטל את תוכניותיהם בטורקיה.

מוריסון זימן אתמול את השגריר הטורקי לשיחה, ובמסיבת עיתונאים שקיים לאחר מכן אמר כי הוא "לא מקבל את התירוצים שהושמעו לו", כמו ש"הדברים נאמרו בלהט הרגע", וכי "מדובר בדברי בחירות". לדבריו, תגובת ארדואן היתה "אלימה מאוד ופזיזה מאוד במצב הנוכחי הרגיש. הדברים פגעו ברגשותיהם של חללי אוסטרליה וניו זילנד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ