אי-פי
גרדיאן

מפלגת השלטון בתאילנד, שנתמכת על ידי הצבא, זכתה למרבית הקולות בבחירות הראשונות שנערכו במדינה מאז ההפיכה הצבאית ב–2014. לאחר ספירת כ–90% מהקולות, מפלגת פאלאנג פראצ'ראט זכתה לתמיכתם של כ–7.5 מיליון מצביעים, בעוד מפלגת פאו תאי — שהודחה מהשלטון בהפיכה הצבאית — קיבלה כ–7 מיליון מקולות המצביעים.

התוצאות המקדימות הפתיעו רבים במדינה, שהסקרים בה צפו ניצחון למפלגת פאו תאי הפופולארית. 

ראש הממשלה פראיות צ'אן-אוצ'ה מצביע בקלפי בבנגקוק, היוםצילום: Gemunu Amarasinghe/אי־פי

התוצאות הסופיות לא צפויות להתפרסם בימים הקרובים, ועל פי חוק, ועדת הבחירות בתאילנד יכולה להמתין עם פרסומן עד ה–8 במאי, ימים ספורים אחרי הכתרתו של המלך החדש מאהה וג'יראלונגקון.

לפי התוצאות המוקדמות, המפלגה השלישית בגודלה היא מפלגה חדשה בשם Future Forward, שסחפה אחריה מצביעים צעירים רבים. מפלגה נוספת היא המפלגה הדמוקרטית, שחבריה ממונים על ידי החונטה הצבאית. לפי מומחים, מפלגת פאלאנג פראצ'ראט תאלץ לאחד כוחות עם המפלגה הדמוקרטית כדי לשמור על כוחה. 
הבחירות הכלליות במדינה נדחו פעם אחר פעם על ידי החונטה הצבאית השולטת בתאילנד. ראש הממשלה הנוכחי, פראיות צ'אן־אוצ'ה, שהוביל את ההפיכה ב–2014, מקווה לשמור על השלטון. 

סודראת קיוראפאן מצביעה בבנגקוק, היוםצילום: Sakchai Lalit/אי־פי

בחמש השנים בהן היתה בשלטון, עשתה המפלגה הנתמכת על ידי החונטה הכל כדי להבטיח את המשך שלטונה ואת יתרונה בבחירות בעתיד. ב–2016 היא פרסמה חוקה חדשה שהעניקה לה סמכות למנות את כל 250 המושבים בסנאט. "אני מקווה שכולם עוזרים זה לזה לצאת להצביע היום, משום שזו הזכות של כולם", אמר פראיות לאחר שהצביע אתמול.

הבחירות היום מהוות פרק נוסף במאבק בן כמעט 20 שנה בין הכוחות השמרניים במדינה, בהם הצבא, לבין ראש הממשלה לשעבר ואיש העסקים, תקסין שינאווט, שחי בגלות כדי להימנע ממאסרו אחרי שהודח ב–2006 גם כן בהפיכה צבאית. אחותו, יינגלוק שינאווט, שכיהנה אחריו כראשת הממשלה והודחה ב–2014, נמלטה אף היא מהמדינה.

אחרי ההפיכה לפני כחמש שנים, נאסר על כל המפלגות הפוליטיות לקיים אסיפות ופעילים למען הדמוקרטיה נרדפו ונעצרו באופן עקבי. חלקם נכלאו לתקופות מאסר שונות. סודראת קיוראפאן, מנהיגתה הנוכחית של מפלגת פאו תאי ובעלת בריתו של תקסין, אמרה לכתבים לאחר שהצביעה בבנגקוק כי היא בטוחה בניצחונה. "אני לא אומרת שזה יהיה ניצחון סוחף. אני לא יודעת. זה תלוי בעם, אבל אני סבורה שאנחנו יכולים לנצח את הבחירות האלה", אמרה.

מומחים וסוקרים מסכימים שבכל מקרה, הממשלה הבאה שתקום בתאילנד תהיה שברירית ותתקשה להעביר כל חוק ולכן לא צפויה להחזיק מעמד זמן רב. אם הממשלה תגיע למבוי סתום, עשויה תאילנד ללכת לסבב בחירות נוסף או — כפי שכבר קרה כמה פעמים בעבר — תבצע החונטה הפיכה צבאית כדי להשיב את הסדר.

בת שבט קאיאן מצביעה בתאילנד, היוםצילום: ANN WANG/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ