מבצע הטבח במסגדים בניו זילנד מתלונן: "לא מקבל גישה לטלפון וביקורים"

כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי ברנטון טרנט, האוסטרלי שירה למוות ב-50 מתפללים בכרייסטצ'רץ', הגישה תלונה רשמית על תנאי כליאתו. רשות הכליאה: היחס שמקבל טרנט הוא לפי החוק הבינלאומי

לוגו ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טרנט בבית המשפט בכרייסטצ'רץ', לפני כשבועיים
לוגו ד-פ-א

האזרח האוסטרלי שביצע את הטבח בשני המסגדים בכרייטסצ'רץ', ניו זילנד, הגיש תלונה רשמית על תנאי כליאתו - כך מדווחים כלי תקשורת מקומיים. לפי מקור ברשות הכליאה שצוטט באתר חדשות מקומי, היורה שהרג 50 בני אדם מוקדם יותר החודש התלונן כי לא קיבל גישה לטלפון וביקורים בכלא שבו הוא מוחזק באוקלנד.

דובר רשות הכליאה לא הכחיש או אישר את הדיווח, אך אמר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי ברנטון טרנט בן ה-28 מקבל את התנאים המגיעים לו לפי תקנות הכליאה המקומיות ותוך שמירה על החוק הבינלאומי. "בשלב זה אין לו גישה לטלוויזיה, רדיו או עיתונים ולא מאושר לו לקבל מבקרים", אמר הדובר. "בגלל סיבות מבצעיות, לא נוכל לספק מידע נוסף".

ארדרן באירוע לזכר ההרוגים בטבח בכרייסטצ'רץ', ביום שישיצילום: Mark Tantrum/אי־פי

טרנט מוחזק בכלא פרמורמו, יחידת הכליאה המאובטחת ביותר במדינה, לאחר שהוטס לשם מכרייסטצ'רץ'. הוא אמור להופיע בבית המשפט ב-5 באפריל, אם כי ייתכן שיעיד באמצעות שיחת וידיאו. הלאומן הלבן דחה את ההגנה המשפטית המגיעה לו על פי חוק ואמר שייצג את עצמו במשפט. 

טרנט הופיע בפני בית המשפט ביום שלאחר הטבח והואשם ברצח, ואישומים נוספים צפויים להתווסף בדיון הבא בעניינו. במשטרה לא אישרו אם בכוונתם להגיש אישומים הנוגעים לפעילות טרור. 

הרשויות בניו זילנד חוששות כי המשפט המתוקשר יהווה הזדמנות לטרנט להפיץ מסרי עליונות לבנה, בדומה לפעיל הימין הקיצוני מנורווגיה אנדרס ברינג בריוויק שרצח 77 בני אדם, רובם בני נוער, באוסלו ובאי אוטויה ב-2011. גם בריוויק התלונן על תנאי כליאתו, ואמר שהם לא אנושיים ומקבילים לעינוי משפיל. טרנט הזכיר את בריוויק במניפסט הגזעני שפרסם שעות ספורות לפני הטבח, שבו כתב כי קיבל השראה מהלאומן הנורווגי.

משתתפים באירוע לזכר ההרוגים בטבח בכרייסטצ'רץ', ביום שישיצילום: Mark Baker/אי־פי

תשע דקות לפני הטבח בכרייסטצ'רץ', נשלח אל לשכתה של ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן המניפסט בן 74 העמודים של טרנט, וכן אל כ-30 מכותבים אחרים - לרבות כלי תקשורת. ארדרן אמרה כי צוותה עדכן את גורמי הביטחון מיד, אך כי ההודעה לא כללה פרטים על המתקפה שטרנט עמד לבצע.

טרנט כתב שהוא שונא מוסלמים ושונא אנשים שהמירו את דתם לאיסלאם, אותם כינה בוגדים. היורה הסביר שבתחילה רצה לפגוע במסגד בעיר דונדין, דרומית לכרייסטצ'רץ'. אולם לדבריו, לאחר שביקר במסגדים בכרייסטצ'רץ' ובפרבר שלה, לינווד, התחרט. "ברגע שראיתי חילול של כנסייה שהוסבה למסגד בעיר אשברטון, התוכניות שלי השתנו", הוא כתב במניפסט שלו. "במסגדים בכרייסטצ'רץ' ובלינווד היו הרבה יותר פולשים". טרנט כתב שהוא תכנן את הטבח במשך שנתיים. הוא צילם את הירי ושידר אותו בחי בפייסבוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ