"רדיפה פוליטית" |

מנהיגי "מחאת המטריות" בהונג קונג הורשעו בהפרת הסדר הציבורי

תשעת מובילי ההפגנות ב-2014 למען הדמוקרטיה ונגד שלטונה של סין צפויים לעונשים של עד שבע שנות מאסר כל אחד. מאה מתומכיהם הפגינו מחוץ לבית המשפט בזמן הקראת פסק הדין

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מובילי מחאת המטריות בהפגנה מחוץ לבית המשפט בקאולון, היום
מובילי מחאת המטריות בהפגנה מחוץ לבית המשפט בקאולון, היום. דחו את הרשעתם כרדיפה פוליטיתצילום: AFP
אי-פי
גרדיאן

בית משפט בהונג קונג הרשיע הלילה (שלישי) את תשעת מנהיגי "מחאת המטריות" שהובילו לפני חמש שנים את הקריאות לדמוקרטיה באזור המנהלי שבשליטת סין. בפסק הדין נמצאו אשמים בהפרעה לסדר הציבורי ובשורת עבירות נוספות, בני טאי, פרופסור למשפטים, צ'אן קין-מאן, מרצה לשעבר לסוציולוגיה, הכומר הבפטיסטי צ'ו יו-מינג – וכן שני מחוקקים, חבר פרלמנט לשעבר, שני מנהיגי ארגוני סטודנטים ופעיל פוליטי נוסף. מדובר בסעיף אישום מתקופת השלטון הבריטי בהונג קונג, שלרוב לא נעשה בו שימוש.

טאי, צאן וצ'ו הורשעו בנוסף בעבירות של קשירת קשר להפרעה לסדר הציבורי. שני הראשונים אף נמצאו אשמים בהסתת אחרים להפרת סדר. שישה נאשמים נוספים הורשעו בהסתת אחרים להסית להפרת סדר. עונשם של המורשעים ייקבע בהמשך היום. כל אחת מהעבירות נושאת עונש מרבי של שבע שנות מאסר. התשעה כולם כפרו בהאשמות נגדם וכינו אותן רדיפה פוליטית.

שוטרים יורים גז מדמיע אל עבר מפגינים בהונג קונג, ב-2014
שוטרים יורים גז מדמיע אל עבר מפגינים בהונג קונג, ב-2014. המטריות ששימשו להגנה מהגז הפכו לסמל המחאהצילום: Wally Santana/אי־פי
מפגין נושא מטריה, ב-2014
מפגין נושא מטריה, ב-2014. מאה מתומכי המחאה הגיעו להפגנה מחוץ לבית המשפטצילום: Kin Cheung/אי־פי

בהחלטתו דחה השופט את טענתם של מובילי המחאה כי הרשעתם מהווה פגיעה בזכויות אדם וקבע כי אין בסיס לנימוק של אי-ציות אזרחי בכתב הגנה מאישום בהפרת סדר. טרם הקראת פסק הדין אמר צ'אן כי לו ולחבריו אין כל חרטות על פעילותם, וכי הם מודאגים בעיקר ממה שיישאר ממורשת תנועת המחאה. בארגון זכויות האדם Human Rigths Watch גינו את הרשעתם של התשעה והוסיפו כי היא "מעבירה מסר נוראי, שצפוי להגביר את רדיפת הממשלה אחר מובילי מחאות לא אלימות ולהוסיף לדיכוי חופש הביטוי בהונג קונג".

יותר ממאה מתומכי המחאה הפגינו מחוץ לבית המשפט ברובע קאולון בזמן שהשופט מסר את החלטתו. חלקם הניפו באוויר מטריות צהובות, שהיו סמלה של התנועה – והחלו כאמצעי להתגוננות מפני ירי גז מדמיע לפיזור המפגינים שיצאו לרחובות ב-2014. טאי הוסיף כי הוא שואב עידוד מההפגנה שנערכה במקום. "אני בטוח בכך שרבים ימשיכו להיאבק למען הדמוקרטיה בהונג קונג", אמר. "נמשיך למחות ולא נוותר על דרישותינו".