בית משפט בדרום קוריאה: החוק נגד הפלות איננו חוקתי

בית המשפט החוקתי נתן לפרלמנט בסיאול ארכה עד שנת 2020 לבחון מחדש את החוק שקובע שהפלה היא עבירה פלילית שעונשה שנתיים מאסר. נשים רבות במדינה מפילות ללא ידיעת הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בסיאול בעד חוק ההפלות, היום

בית המשפט החוקתי של דרום קוריאה פסק היום (חמישי) כי החוק נגד הפלות, הקובע שהפלה היא עבירה פלילית שעונשה שנתיים מאסר, אינו חוקתי. בית המשפט נתן לפרלמנט ארכה עד שנת 2020 לבחינה מחודשת של החוק בן 66 השנים. אם חברי הפרלמנט לא יעמדו בתאריך היעד, החוק יתבטל מאליו. לפי שעה, החוק נשאר בתוקף.

הפסיקה מהווה ניצחון לתומכי זכות ההפלות הפועלים לביטול החוק, שרואים בהחלטת בית המשפט צעד משמעותי לקידום זכויות הנשים במדינה. סקרים מלמדים שרוב הנשים בגיל הפוריות בדרום קוריאה תומכות באישור הפלות. סקר שנערך בקרב עשרת אלפי נשים בנות 15 עד 44 ומומן בידי הממשלה, מלמד ששלושה רבעים מהן מצדדות בהגמשת תקנות ההפלה.

בדרום קוריאה ההפלות מותרות בחוק רק במקרים של אונס או סכנה לבריאותה של האשה, ולמרות האיסור בחוק, הן רווחות גם במקרים אחרים. העונש הקבוע בחוק הפלילי על אשה שעוברת הפלה הוא שנת מאסר או קנס בסכום של 1,750 דולרים. עונשו של רופא שמבצע את הפלה הוא מאסר בן שנתיים.

מפגינים בסיאול חוגגים את הודעת בית המשפט, היוםצילום: Lee Jin-man/אי־פי

למרות האיסור, החוק נגד הפלות לא נאכף לרוב. לפי נתונים שפרסם בפברואר המכון הממשלתי לבריאות וענייני רווחה של דרום קוריאה, בשנת 2017 לבדה בוצעו במדינה כ-49,700 הפלות, כ-94% מהן בניגוד לחוק. עם זאת, בין 2007 ל-2012, הועמדו לדין רק 80 נשים ורופאים בגין מעורבות בהליך, ורק אחד מהם ריצה עונש מאסר בפועל.

עד לא מכבר, לא היתה לסוגיית ההפלות בדרום קוריאה אותה משמעות דתית ורגשית שיש במדינות רבות במערב. בשנות השבעים והשמונים, הממשלה התאמצה לצמצם את הגידול בשיעורי הילודה, והכריזה כי ילד אחד עדיף על שניים, והעלימה עין מריבוי ההפלות.

אבל בשנים האחרונות מגמת הילודה התהפכה, ועתה הממשלה הדרום קוריאנית מנסה דווקא לעודד את העלייה בשיעורי הילודה, שהם מהנמוכים בעולם – פחות מילד אחד לאשה בממוצע. בעקבות זאת, הממשלה שינתה את גישתה להפלות, ונציגיה החלו לכנות את ההליך "לא פטריוטי" ואף לאיים לפעול נגדו ביד קשה.

הפגנה בסיאול בעד חוק ההפלות, היוםצילום: KIM HONG-JI/רויטרס

ארגוני נשים במדינה פתחו במאבק נגד מה שנראה בעיניהן כמגמה לפקח על זכותה של האשה לבחור אם להפיל או לא. "כשהיו יותר מדי תושבים, הם אמרו לנו לא לעשות עוד תינוקות בשם תכנון המשפחה; עכשיו, כשהם חושבים שאין מספיק תושבים, הם אומרים לנו ללדת ילדים או להיענש", נאמר בהודעה שפרסם אחד מארגוני הנשים בפברואר.

ההחלטה של בית המשפט לא צפויה לשמח רופאים מיילדים ונוצרים רבים בדרום קוריאה. בשנים האחרונות, הפעילו פעילים המתנגדים להפלות קו טלפון אליו ניתן להתקשר כדי לדווח על רופאים שמבצעים הפלות בניגוד לחוק. ועידת הבישופים הקתולים של קוריאה מסרה כי היא מתנגדת להחלטת בית המשפט, בטענה כי היא "מונעת מהעובר את הזכות הבסיסית לחיים. הפלה היא פשע הריגת חיים תמימים תוך כדי ההיריון".

מספר ההפלות בדרום קוריאה ירד דרסטית בשנים האחרונות, מ-342 אלף הפלות ב-2005, ועד 49,700 הפלות ב-2017. מרבית הנשים שנשאלו מדוע החליטו לבצע הפלה, אמרו כי עשו זאת מכיוון שחששו שגידול ילדים עלול להפריע לשאיפותיהן המקצועיות או ללימודים אקדמיים, או כי לא היה להן מספיק כסף כדי לגדל ילדים.

המשרד לשוויון מגדרי ולמשפחה קרא לביטול חוק ההפלות, אותו כינה "מסמך מת", מאחר שכמעט אינו נאכף. המשרד ציין גם כי החוק אילץ נשים רבות להפיל במחתרת, דבר שחשף אותן לסיכונים רפואיים. משרד המשפטים הגן על החוק ואמר ש"תפקידה של המדינה להגן על זכות העובר לחיות".

לשכתו של נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין טרם פרסמה תגובה רשמית לפסיקה.

לכתבה המלאה באתר הניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ