אי-פי
הארץ

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און אמר הלילה (שבת) כי הוא מוכן לשקול אפשרות של קיום פסגה משותפת נוספת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אחרי שפגישתם השנייה בהאנוי בירת וייטנאם נכשלה. קים הוסיף כי הוא מצפה שוושינגטון תציג עד לסוף השנה הנוכחית הסכם מסגרת לחידוש השיחות על פירוק תוכנית הגרעין של ארצו, שתנאיו יהיו מקובלים על שני הצדדים. בתגובה, צייץ טראמפ כי הוא מאמין שקיום פסגה שלישית בין השניים יהיה טוב עבור שני הצדדים.

בנאומו בפתח ישיבה בפרלמנט בפיונגיאנג – המשמש בפועל כחותמת גומי להחלטותיו – אמר קים כי "בעוד שאנחנו רואים חשיבות בפתרון דיפלומטי ובאמצעות משא ומתן, הסגנון החד-צדדי של ארה"ב המנסה לכפות את דרישותיה אינו מתאים לנו ואיננו מעוניינים לקחת בו חלק". דבריו, שצוטטו הבוקר בסוכנות הידיעות הממלכתית KCNA, נמסרו בזמן שטראמפ נפגש בוושינגטון עם נשיא דרום קוריאה מון ג'אי-אין.

קים וטראמפ בפסגה בהאנוי, בפברואר. ארה"ב האשימה את דרישותיו המופרזות להקלות בכישלון הפסגהצילום: Evan Vucci/אי־פי

לפי הדיווח ב-KCNA, קים האשים את אותו סגנון חד-צדדי של ארה"ב בכישלון הפסגה בהאנוי, שנערכה בסוף פברואר. עוד דווח כי הוא הטיל ספק בנכונותו של הממשל האמריקאי לפעול לשיפור היחסים עם ארצו. אולם, קים צוטט כאומר שהיחסים האישיים בינו לבין טראמפ נותרו טובים וכי הם עשויים להוסיף ולהתכתב אחד עם השני בכל עת. הוא הוסיף כי פיונגיאנג תוכל להמשיך ולעמוד בסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה וכי "אין לי אובססיה לקיום פסגות עם ארה"ב כדי להסיר את הסנקציות".

לדברי שליט צפון קוריאה, ארה"ב מסרבת לוותר על "מדיניותה העוינת" ואף "דובקת בהנחה המוטעית כי נכנע להפעלת הלחץ המרבי". קים הוסיף כי טראמפ הגיע לפסגה בהאנוי עם "תוכנית בלתי ניתנת למימוש לחלוטין". בוושינגטון אמרו לאחר אותה פסגה כי עמדתו של קים, שדרש הקלה נרחבת בסנקציות בתמורה לצעדים מצומצמים לפירוק מגרעין, היא שהביאה להפסקתה מוקדם מהצפוי.

"אם ארה"ב תנקוט גישה נכונה ותציע פסגה משותפת שלישית, כזו שתעסוק בפתרונות מקובלים באופן הדדי, נהיה מוכנים לנסות פעם נוספת", אמר קים. "נמתין בסבלנות עד לסוף השנה כדי לראות אם ארה"ב מקבלת החלטה אמיצה. אבל יהיה קשה להגיע לתנאים טובים כמו אלה שעלו בפעם הקודמת".

קים נקט בדבריו קו נוקשה כלפי דרום קוריאה, שאותה כינה "מתווכת החורגת מגבולותיה". בשנה החולפת נפגש קים שלוש פעמים עם מון, שפועל נמרצות לקיום המגעים בין צפון קוריאה לארה"ב על פירוז חצי האי הקוריאני מגרעין. קים אף קרא לסיאול להתנתק מוושינגטון ולקדם את השיחות עם פיונגיאנג על מיזמים כלכליים משותפים, חרף הסנקציות האמריקאיות בנושא.

בתגובה לדברים צייץ טראמפ כי הוא מסכים שיחסיו האישיים עם שליט צפון קוריאה נשארו טובים מאוד, "ואולי המינוח 'מצוינים' יתאים לתארם אף יותר". לדבריו, קיום פסגה שלישית בין השניים יהיה טוב, שכן ניתן יהיה להבין את עמדת כל אחד מהצדדים בצורה מלאה.

נשיא ארה"ב הדגיש כי לצפון קוריאה יש פוטנציאל כלכלי ניכר, והביע ציפייה לקראת היום בו המדינה לא תחזיק יותר בנשק גרעיני, ולא יופעלו נגדה סנקציות. "אני מחכה ליום בו נוכל לצפות בצפון קוריאה הופכת לאחת האומות המצליחות ביותר בעולם", הצהיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ