כדי לרצות את השלטון, אזרחי סין נאלצים להרוויח נקודות באפליקציה על שי

היישומון "למדו את האומה הגדולה" מציג גרסה מצונזרת של החיים בסין, והגולשים בו יכולים לזכות בנקודות באמצעות צפייה בסרטונים על הנשיא או הצלחה בחידונים על פועלו. המשתמשים אפילו מקבלים פושים עם "משפטי זהב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי המפלגה הקומוניסטית משתמשים באפליקציה במהלך ישיבה

בעליה של חנות לציוד דיג בעיר צ'אנגשה יושב מאחורי הדלפק ומקליד בלהט בסמארטפון שלו. המטרה שלו איננה קשורה בכלל לחכות, רולרים ופתיונות: ג'יאנג שויצ'יו בן ה–35 נואש לזכות בנקודות באפליקציה ממשלתית חדשה, ששמה "למדו את האומה הגדולה". היישומון החדש מוקדש לקידום הנשיא שי ג'ינפינג והמפלגה הקומוניסטית השלטת, מעין מקבילה חדשנית לספר האדום של מאו.

ג'יאנג, שמבלה כמה שעות מדי יום ביישומון, לא לבד. עשרות מיליוני עובדים, סטודנטים ועובדי ציבור בסין משתמשים כעת ב"למדו את האומה הגדולה", לא אחת מתוך לחץ ממשלתי. היישומון הוא חלק מתוכנית מקיפה של שי לחזק את השליטה האידיאולוגית בעידן הדיגיטלי ולאשש מחדש את עליונותה של המפלגה כמרכז החיים בסין, כמו שמאו עשה.

ג'יאנג משתמש באפליקציה בחנות הדיג שלוצילום: Javier Hernandez / NYT

"אנחנו צריכים לאהוב את הארץ שלנו", אמר ג'יאנג, מבעלי הניקוד הגבוה בצ'אנגשה, בירת המחוז הדרומי הונאן. "אנחנו רק הולכים ומתחזקים". היישומון מאפשר למשתמשים לזכות בנקודות אם הם מגלים בקיאות גדולה בחדשות על שי. הצפייה בביקורו האחרון בצרפת, לדוגמה, מזכה בנקודה אחת. השגת ניקוד מושלם בחידון על המדיניות הכלכלית שלו מזכה בעשר נקודות.

רבים אימצו את היישומון כביטוי לפטריוטיות, אך יש מי שרואים בו עוד סימן לפולחן האישיות הגדל סביב שי, המנהיג החזק ביותר שהיה בסין מאז עידן מאו. "הוא משתמש במדיות החדשות כדי לחזק את הנאמנות כלפיו", אמר וו צ'יאנג, פרשן פוליטי בבייג'ין. וו דימה את "למדו את האומה הגדולה" לספרון הציטוטים של מאו, שהיה פופולרי מאוד בתקופתו.

מאז השקתו השנה, "למדו את האומה הגדולה" נהפך ליישומון שהורד מספר הפעמים הרב ביותר בחנות הדיגיטלית של אפל בסין, ולפי התקשורת הממלכתית יש לו יותר ממאה מיליון משתמשים רשומים. אולם מספרים אלה אינם משקפים את רצון העם בהכרח: מפלגת השלטון הורתה לאלפי בעלי תפקידים ברחבי סין להחדיר את היישומון לשגרה היומית של מספר האזרחים המרבי האפשרי, בין שהם מעוניינים בכך ובן שלא.

בסין התעמולה מצויה אמנם בכל מקום, אך מומחים אומרים ש"למדו את האומה הגדולה" יוצאת דופן, וזאת מפני שהממשלה מאלצת את האזרחים להשתמש בו. אוניברסיטאות, לדוגמה, נוהגות להשפיל את סטודנטים שהישגיהם ביישומון נמוכים. משרדי ממשלה מקיימים שיעורים ומאלצים את העובדים בעלי הניקוד הנמוך לכתוב דוחות של ביקורת עצמית.

שי נפגש עם מרקל, מקרון ויונקר, בחודש שעבר בפריזצילום: Francois Mori/אי־פי

חברות פרטיות, שמקוות לשאת חן בעיני בעלי תפקידים במפלגה, מדרגות את עובדיהם על סמך השימוש שהם עושים ביישומון ומתגמלים את המצליחים שבהם בתואר "תלמיד כוכב". מעסיקים רבים דורשים מעובדיהם לשלוח צילומי מסך יומיים המתעדים את מספר הנקודות שזכו בהן.

גרסה מצונזרת של החיים בסין

היישומון מופעל במקביל לדיכוי הנרחב של חופש הדיבור בסין. עשרות אלפי פעילים, עורכי דין ואינטלקטואלים נעצרים, והגבלות חדשות מוטלות על אמצעי התקשורת. שי דיבר תכופות על מה שהוא מכנה "הצורך להישמר מפני איומים מקוונים". הוא התריע שהמפלגה עלולה לאבד את אחיזתה בשלטון אם לא תשלוט במדיה הדיגיטלית. "אין ביטחון לאומי בלא ביטחון אינטרנטי", אמר שי בנאום שנשא השנה. "אם לא נצליח באינטרנט, לא נצליח להחזיק בשלטון בטווח הארוך".

"למדו את האומה הגדולה" מזכירה מבחינות רבות את עידן מאו, כשדיוקנו של היו"ר היה תלוי בסלון בבית והמשפחות שיננו את דבריו בלהט. שי עדיין אינו משתווה לגדולתו של מאו, אבל הוא למד לא מעט מהתנהלותו של מאו והצליח להפוך לכוח יוצא דופן ומשנה חיים.

היישומון מציג גם סדרת טלוויזיה ושמה "תקופת שי", ומהלל ציטוטים מדבריו בנושאים כמו כוח הצבא והשגת "החלום הסיני" של שגשוג ועוצמה. במסך הבית שלו, היישומון ממליץ על סיפורים על שי ושולח הודעות פוש המדגישות "משפטי זהב" מנאומיו האחרונים. אפילו שמו הסיני של היישומון הוא משחק מילים על שמו של שי. במקביל, היישומון מציע מידע על התרבות המסורתית, ההיסטוריה והגיאוגרפיה של סין. הוא מציג גם גרסה מצונזרת של ענייני היום — סוגיות כגון המעצר ההמוני של מוסלמים בסין אינן נכללות בו.

הסבר על האאפליקציה

באוניברסיטת הולונבויר בצפון סין, בעלי תפקידים באוניברסיטה עוקבים אחרי התוצאות של יותר מ–1,100 מרצים וסטודנטים. "כולם לומדים מרצונם ומשיגים ניקוד גבוה מאוד", אמר באי מיי, שעובד באוניברסיטה. אבל לא כולם נלהבים. סטודנטים ועובדים התלוננו שהממונים עליהם נזפו בהם בפומבי בגין ניקוד נמוך. אחרים סיפרו שאיימו להפחית משכרם או למנוע מהם בונוסים, אם לא ישתמשו ביישומון לעתים קרובות יותר.

בצ'אנגשה, שנמצאת במרחק של שעת נסיעה אחת מבית ילדותו של מאו, אמצעי התקשורת המקומיים שיבחו את ג'יאנג, בעליה של החנות לציוד דיג, בזכות הניקוד הגבוה שהשיג. לעתים הוא ואשתו עונים על השאלות יחד בזמן ארוחת הערב בחברת בנם בן התשע. לדבריו, עברו הצבאי העניק לו השראה להקדיש את כל כולו ל"למדו את האומה הגדולה". בזכותו נעשה פטריוט גדול יותר, אמר.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת חבייר הרננדס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ