סרי לנקה: 207 הרוגים ו-450 פצועים בשמונה פיגועים בכנסיות ובתי מלון

שר ההגנה מסר כי מדובר במתקפת טרור שביצעו קיצונים דתיים ■ שישה פיצוצים אירעו כמעט בו זמנית ושניים נוספים כעבור כארבע שעות ■ שבעה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות במתקפה ■ עוצר הוכרז ברחבי המדינה והגישה לרשתות חברתיות נחסמה ■ משרד החוץ: לא ידוע על נפגעים ישראלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בכנסיית סנט אנתוני בקולומבו, אתמול

לפחות 207 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו בסדרת פיגועים הבוקר (ראשון) בבתי מלון ובכנסיות בסרי לנקה. שמונה פיצוצים אירעו במוקדים שונים ברחבי המדינה, ודובר המשטרה מסר כי לפחות 450 פצועים פונו לבתי החולים. בין ההרוגים לפחות שלושה שוטרים ו-35 אזרחים זרים. כשבע שעות לאחר הפיצוץ הראשון מסר שר ההגנה כי שבעה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות במתקפה.

שר ההגנה, רוואן וויג'וורדנה, הגדיר את הפיצוצים כמתקפת טרור, שביצעו לדבריו קיצונים דתיים. הוא הוסיף כי זהות האחראים ידועה לרשויות וכי הוחלט להטיל עוצר בערים ברחבי המדינה. תחילה היה אמור העוצר להתחיל בשעה שש בערב (שעון מקומי), אולם המועד הוקדם בכשעתיים. ממשלת סרי לנקה חסמה את הגישה לרשתות חברתיות ושירותי הודעות, בהם וואטסאפ ופייסבוק, על רקע קריאות לציבור להימנע מהפצת ידיעות כוזבות. 

תיעוד מאחת הכנסיות בקולומבו לאחר הפיצוץ, הבוקר

מקור בשירותי הביטחון בסרי לנקה ששוחח עם סוכנות אי-פי מסר כי שישה מהפיצוצים אירעו כמעט בו זמנית. לדבריו, נבדק חשד כי מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם בפתח הכנסיות. כארבע שעות לאחר מכן נשמע פיצוץ נוסף בדהיוולה, פרבר של העיר קולומבו, שבו נהרגו שני בני אדם לפחות באכסנייה סמוכה לגן החיות הלאומי של סרי לנקה. זמן קצר לאחר מכן נשמע פיצוץ שמיני בדמטאגודה, פרבר נוסף של העיר. לפי המשטרה שלושה שוטרים נהרגו כתוצאה מפיצוץ של מחבל מתאבד בבניין מגורים של הדיור הציבורי. 

הפיצוצים בכנסיות אירעו בשעה שמתפללים החלו להתאסף למיסת יום ראשון של חג הפסחא. הנוצרים מהווים מיעוט של כ-8% מקרב 22 מיליון אזרחי המדינה, שנמצאת במפרץ בנגל מדרום להודו. לפי דובר המשטרה בסרי לנקה, ששת הפיצוצים אירעו בקרבת שתי כנסיות בקולומבו, העיר הגדולה במדינה, ובעיר נגומבו שמצפון לה; וכן סמוך לשלושה בתי מלון בקולומבו ובכנסייה בעיר בטיקלואה שבמזרח המדינה. 

מפת הפיצוצים בסרי לנקה
מפת הפיגועים בקולומבו וסביבותיה

בסוכנות ד-פ-א הגרמנית דווח כי המלונות שנפגעו הם קינגסברי, שנגרי-לה וסינמון גראנד. כולם מלונות בדירוג חמישה כוכבים. לפי המשטרה, רוב ההרוגים, כ-130, היו בכנסיות בנגומבו ובקולומבו וכ-25 נוספים בבטיקלואה. עוד מסרה המשטרה כי בין ההרוגים היו 35 אזרחים זרים. קונסול ישראל בהודו, אלי סנה, מסר כי לא ידוע עד כה על נפגעים ישראלים בפיצוצים. לישראל אין שגריר תושב בסרי לנקה.

עדי ראייה ששוחחו עם כתב סוכנות אי-פי בקולומבו סיפרו כי הפיצוץ הראשון אירע בכנסיית סנט אנתוני והורגש בבניינים ברחובות הסמוכים. הכנסייה השנייה שנפגעה, כך לפי הדיווח, היתה סנט סבסטיאן בנגומבו, עיר בעלת רוב קתולי מצפון לקולומבו. אותה כנסייה פרסמה בחשבון הפייסבוק שלה תמונות מזירת הפיצוץ ופנתה לקהילה המקומית לסיוע.

הגינוי שפרסם בטוויטר ראש ממשלת סרי לנקה

הנשיא, מייטריפלה סיריסנה, מסר בנאום קצר כי הוא מזועזע מסדרת הפיצוצים וקרא לאזרחי המדינה לשמור על קור רוח. הוא הוסיף כי צוות חקירה מיוחד יבחן את זהות מבצעי הפיגועים. דובר הצבא הוסיף כי כוחות רבים נפרסו ברחבי המדינה וכי האבטחה בשדה התעופה הבינלאומי בקולומבו תוגברה. חברות תעופה קראו לנוסעים להקדים את הגעתם לשדה בכארבע שעות בשל העומסים שנוצרו במקום בעקבות זאת.

שגרירות צרפת קראה לאזרחי המדינה השוהים בסרי לנקה לשמור על ערנות בביקור באתרים ציבוריים. שום ארגון טרור לא קיבל עדיין אחריות לסדרת הפיצוצים. ראש ממשלת סרי לנקה, ראניל ויקרמסינגה, ערך כינוס של המועצה לביטחון לאומי במעונו הרשמי. 

שוטרים במלון שנגרי-לה בקולומבו, היום. 35 אזרחים זרים היו בין ההרוגיםצילום: AFP

ויקרמסינגה כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מגנה נחרצות את המתקפות הפחדניות על אזרחינו", וקרא לתושבים להישאר "מאוחדים וחזקים" ולהימנע מהפצת מידע בלתי מאומת או שמועות. "הממשלה פועלת באופן מידי לטפל במצב", הוסיף ראש הממשלה.

השר לרפורמות כלכליות ורווחה, הארשה דה סילבה, הצטרף לקריאות להימנע מפרסום מידע בלתי מבוסס. בדברים שכתב בטוויטר מסר דה סילבה כי דיווח קודם שעלה ברשתות החברתיות על אודות פיצוץ בבניין עירייה בקולומבו אינו נכון. הוא הוסיף כי ביקר יחד עם שר ההגנה בכמה מזירות הפיצוצים וכי כל גופי החירום פועלים מסביב לשעון בזירות השונות.  

שוטרים ועיתונאים מחוץ לכנסיית סנט אנתוני בקולומבו, הבוקר. שישה פיצוצים אירעו כמעט בו זמנית בשלוש ערים ברחבי המדינהצילום: DINUKA LIYANAWATTE/רויטר�

הארכיבישוף של סרי לנקה, קרדינל רנג'ית, מסר כי הוא "מגנה בכל תוקף את הפעולה הזו שגרמה למוות ולסבל רבים כל כך לעמנו". הוא הוסיף כי "זהו יום עצוב מאוד לכולנו, אני מוסר את צערי העמוק ותנחומי לכל המשפחות שאיבדו מישהו ולכל הפצועים".

בינואר נהרגו 23 בני אדם ויותר מ-70 נפצעו בפיגוע של דאעש בכנסייה באי ג'ולו שבדרום הפיליפינים. באיור שהפיץ הארגון בימים שאחרי הפיגוע נראה הנשיא רודריגו דוטרטה כורע על ערימת גולגלות שמעליה לוחם אוחז בחרב. לצד האיור הופיע הכיתוב: "המלחמה רק החלה".

כוחות משטרה ואמבולנסים מחוץ לכנסיית סנט אנתוני בקולומבו שבסרי לנקה, הבוקרצילום: Chamila Karunarathne/אי־פי

סרי לנקה ידעה עשורים של מלחמת אזרחים בין כוחות הממשלה לארגוני בדלנים של המיעוט הטמילי, ובראשם "הנמרים הטמילים". ב-2009 הכריע הצבא את הארגון כשהשתלט על עיר בצפון המדינה שהיתה מעוזו במשך שנים ארוכות. בעשור שחלף לא היו פיגועים גדולים או מתקפות טרור במדינה.

"הברית הלאומית הנוצרית-אוונגליסטית" בסרי לנקה, המאגדת יותר מ-200 כנסיות וארגונים דתיים, דיווחה אשתקד על 86 תקריות של אפליה, איומים וגילויי אלימות כלפי נוצרים במדינה. לפי נתוני הארגון, מתחילת השנה הנוכחית דווח על 26 תקריות דומות.

מפקד אוכלוסין שנערך בסרי לנקה ב-2012 מצא כי כ-70% מקרב 22 מיליון אזרחי המדינה הם בודהיסטים, כ-13% הינדים, כ-10% מוסלמים וכ-8% נוצרים. בדו"ח של מחלקת המדינה האמריקאית שפורסם בשנה שעברה עלה כי ארגונים נוצרים דיווחו על לחצים שהופעלו עליהם בעקבות הגדרת הרשויות את פעילותם כ"התאגדות בלתי מורשית". עוד צוין בדו"ח כי נזירים בודהיסטים פועלים תדיר לסגור כנסיות וכן מסגדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ