מה ידוע על הארגון האיסלאמי שסרי לנקה מאשימה באחריות לפיגועים?

ג'מאעת אל תווחיד אלווטניה החל לפעול לפני כשלוש שנים וכולל בעיקר מוסלמים צעירים. לפי מומחים, ייתכן שסרי לנקים שלחמו בסוריה יצרו קשרים עם ארגוני טרור ולמדו את שיטותיהם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מאבטחים את אזור אחד הפיגועים, היום
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ממשלת סרי לנקה האשימה היום (שני) ארגון איסלאמיסטי קטן בשורת הפיגועים שגבו אתמול את חייהם של כ-300 בני אדם ברחבי המדינה. שר הבריאות של המדינה האשים את ארגון ג'מאעת אל תווחיד אלווטניה בהתקפה ואמר כי כל שבעת המחבלים המתאבדים שביצעו את הפיגועים במדינה היו אזרחי סרי לנקה. עוד אמר השר כי בהתקפה מעורבת רשת בינלאומית שבלעדיה לא היה ניתן להוציא התקפות אלו לפועל. על רקע זה ביקשה הממשלה ממדינות אחרות סיוע בגילוי הקשרים הבינלאומיים של הארגון.

פעילי ג'מאעת אל תווחיד אלווטניה לא קיבלו אחריות לפיגועים, אך עשרה ימים לפני ההתקפה קיבלו כוחות הביטחון אזהרה כי בכוונתם לבצע פיגועים בכנסיות. מדובר בארגון קטן אך אלים של מוסלמים צעירים, שהחל לפעול לפני כשלוש שנים במזרח סרי לנקה, הרחק מהמערב הקוסמופוליטי והחופים הדרומיים. עד החודש, הקבוצה נתפסה בעיקר כאנטי-בודהיסטית, כך לפי מומחים לטרור. בין היתר, הארגון נודע בפעולות להשחתת פסלים וסמלים בודהיסטיים. ב-2016 נעצר מנהיג הארגון עבדול ראזיק בשל הסתה לגזענות. 

חיילים בתוך כנסיית סיינט סבסטיאן בנגומבו, היוםצילום: AFP

סרי לנקה, מדינה קטנה באוקיינוס ההודי, סבלה במשך עשורים ממלחמת אזרחים שהסתיימה בשנת 2009, אך אלימות של קיצונים איסלאמיסטים נחשבת נדירה בשטחה. את פיגועי ההתאבדות שהתרחשו בשטחה החל משנות ה-80 ביצעו בעיקר לוחמי גרילה הינדים, בני המיעוט הטמילי.

אן ספקהרד, העומדת בראש המכון העולמי לחקר אלימות קיצונים, השוותה בין ההתקפות של לוחמי הגרילה הטמילים לאלו שמיוחסות לג'מאעת אל תווחיד אלווטניה. בניגוד לפיצוצים אתמול, היא אמרה, אלו שהתרחשו במלחמת האזרחים היו חלק מפעולות של לאומנים או קבוצות בדלנים אתניות, והתמקדו בעיקר במנהיגים פוליטיים ולא באנשי דת.

"ההתקפות האלו נראות שונות", היא אמרה, "נראה כי הן משתמשות בשיטות של ארגונים כמו דאעש, אל-קעאדה והג'יהאד העולמי. ההתקפות האלו יוצרות זעם בין דתי בכך שהן מתמקדות בכנסיות בעת חג חשוב". 

שוטרים מרחיקים אזרחים מאזור בו התגלתה מכונית נפץ בעיר קולומבו, היוםצילום: DINUKA LIYANAWATTE/רויטר�

בנוסף, ישנם ארגונים איסלאמיים קיצוניים כמו אל-קאעדה, שלהם ניסיון בארגון וביצוע פיגועי התאבדות גדולים. סמיר פטיל, מומחה לביטחון לאומי ממכון המחקר גייטווי האוס בהודו, הסביר כי ייתכן כי הקשרים בין ארגוני טרור אלו לסרי לנקה התחזקו בשנים האחרונות, לאחר שאזרחים מסרי לנקה נסעו להילחם בסוריה ובעיראק. כעת, כשאנשי המדינה האיסלאמית נחלו מפלות ואיבדו שטחים, גוברים הסיכויים שלוחמים זרים, כולל אלו מסרי לנקה, יחזרו לארצות מוצאם, הוא אמר. "זה היה רק עניין של זמן עד שפיגוע כזה יתרחש בארצם", ציין פטיל.

ספקהרד הוסיפה שמטרת הפעילים היא הפצת הג'יהאד העולמי בסרי לנקה ויצירת כאוס, פחד ושנאה בחברה. "זה לא קשור לעצמאות או למרד", אמרה, "העניין הוא דת וענישה".

בסרי לנקה קיימות כמה קבוצות אתניות. הרוב הסינהאלזי כולל בעיקר בודהיסטים, צאצאים למתיישבים שהגיעו לאי מהודו בסביבות שנת 500 לפני הספירה, אשר מהווים כ-75% מתושבי המדינה. המוסלמים - רובם מהמיעוט הטמילי - מהווים רק כ-10% מהאוכלוסייה.

העימות בין המוסלמים לבודהיסטים במדינה נמשך שנים ארוכות, אולם בשנים האחרונות העמיקה השפעתן של קבוצות בודהיסטיות קיצוניות. אותן קבוצות מבקשות להגן על פסלי בודהה באי ולחזק את השפעתו של אורח החיים הבודהיסטי על האזרחים, ומעודדות אלימות כלפי מוסלמים. לפי קביר טנג'ה, מומחה ללחימה בטרור ממכון המחקר Observer Research Foundation הפועל ממומבאי, סביר שג'מאעת אל תווחיד אלווטניה הוקם כחלק מניסיונותיהם של המוסלמים באי להתמודד עם אלימות זו.

לפי ההערכות, לארגון אין מבנה היררכי ואין לו מנהיגים מבוגרים באופן יחסי. מבנה זה, של ארגון המורכב בעיקר מצעירים בעלי קשר חזק לקהילה, מזכיר קבוצות אחרות בעולם המוסלמי שהמדינה האיסלאמית (דאעש) ניסתה ליצור עמן קשר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ