אחרי שהורשעו בהפרת סדר: עונשי מאסר למנהיגי "מחאת המטריות" בהונג קונג

בית המשפט גזר 16 חודשי מאסר על שלושה ממנהיגי המחאה, שהובילו ב-2014 אלפי בני אדם להפגין בקריאה לדמוקרטיה. השופט: אף אחד מהם לא הביע חרטה על מעשיו ועל הסבל שנגרם לציבור

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני טאי, ממנהיגי המחאה, מדבר עם התקשורת לפני כניסתו לבית המשפט, הבוקר
גרדיאן
אי-פי

בית המשפט המחוזי בהונג קונג גזר היום (רביעי) עונשי מאסר על תשעה ממנהיגי "מחאת המטריות". המחאה ב-2014, הגדולה ביותר שידע האזור המנהלי המיוחד של סין, זכתה לכינויה בשל העובדה כי המפגינים למען דמוקרטיה יצאו לרחובות כשהם מחזיקים במטריות פתוחות כדי להגן על עצמם מגז פלפל שנורה לעברם על ידי כוחות הביטחון המקומיים.

צ'אן קין-מאן בן ה-60, פרופ' לסוציולוגיה, בני טאי בן ה-51, פרופ' למשפטים, ואיש הדת הבפטיסטי בן ה-75 צ'ו ייאו-מינג נידונו ל-16 חודשי מאסר, לאחר שהורשעו לפני כשבועיים בקשירת קשר להפרעה לסדר הציבורי. טאי וצ'אן הורשעו גם בהסתת אחרים להפרת סדר. עונשו של איש הדת צ'ו נדחה בשנתיים.

חמישה ממנהיגי "מחאת המטריות" מחוץ לבית המשפט בו נגזר דינם, הבוקרצילום: TYRONE SIU/רויטרס

גזר דינה של טניה צ'אן, מנהיגה נוספת של "מחאת המטריות", נדחה לחודש יוני מכיוון שהיא אמורה לעבור סריקה לאבחון גידול במוח. רפאל וונג ושיואו קא-צ'ון נידונו לשמונה חודשי מאסר ואילו מנהיג הסטודנטים לשעבר איסון צ'ונג וחבר המפלגה הדמוקרטית לי ווינג-טאט נידונו לשמונה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים. טומי צ'אונג, מחוקק מקומי וחבר המפלגה הליברלית, נידון ל-200 שעות עבודה למען הקהילה. לא ידוע אם בכוונת התשעה לערער על גזר דינם.

התנועה שעמדה מאחורי "מחאת המטריות" היתה תנועה פרו-דמוקרטית שדרשה לקיים בחירות דמוקרטיות חופשיות באזור המנהלי הסיני. ראשיה הורשעו כאמור בהפרת הסדר הציבורי על חלקם במהומות שהובילו לשביתה המונית באזור.

שוטרים יורים גז מדמיע לעבר מפגינים במהלך ההפגנות בהונג קונג, ב-2014צילום: Wally Santana/אי־פי
מפגין נושא שלט תמיכה בהפגנות בהונג קונג, ב-2014. "ביחד אנחנו תומכים בדמוקרטיה בהונג קונג"צילום: Wally Santana/אי־פי

שופט בית המשפט המחוזי המקומי, ג'וני צ'אן, אמר כי אף אחד מהנאשמים לא הביע חרטה על מעשיו. "חרטה לא אומרת כי הם ויתרו על אמונתם או על דרישתם הפוליטית, אלא חרטה על חוסר הנוחות או הסבל שנגרם על ידם לציבור", אמר צ'אן. "זו היתה אמורה להיות התנצלות מוצדקת לציבור שמעולם לא התקבלה".

מנהיגי "מחאת המטריות" תכננו ב-2014 לכבוש את אזור התעשייה של הונג קונג בתקווה כי הדבר יוביל לכך שבייג'ין תאפשר לתושבי הונג קונג לבחור ב-2017 את מנהיגם, לראשונה בתולדות האזור המנהלי המיוחד. חברי תנועת המחאה קיימו אז שביתת שבת ביחד עם סטודנטים מקומיים בכיכר הסמוכה למטות הממשלה, ולאחר שהמשטרה ריססה אותם בגז פלפל ובגז מדמיע, הצטרפו אליהם אלפי אזרחים. ההפגנות הובילו לסגירת חלקים נרחבים בעיר למשך תקופה של כשלושה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ