נרוהיטו הוכתר לקיסר יפן - ופתח עידן חדש במדינה

הקיסר החדש ירש את התואר מאביו אקיהיטו שפרש מרצונו - לראשונה זה יותר מ-200 שנה. נרוהיטו צפוי לפעול לחיזוק המדיניות הפציפיסטית של של יפן ולהמשיך במאמצי אביו לקרב את משפחתו לעם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקיסר החדש ורעייתו הקיסרית מסאקו בטקס בטוקיו, היום

יממה אחרי שאביו היה לקיסר יפן הראשון שוויתר מרצונו על כסאו זה יותר מ-200 שנה, יורשו נרוהיטו הוכתר היום (רביעי) לפנות בוקר ופתח עידן קיסרות חדש במדינה.

בטקס קצר בארמון הקיסרי, ירש נרוהיטו בן ה-59 את מקומו של אביו, אקיהיטו בן ה-85, שהיה קיסר אהוד וקירב את המשפחה הקיסרית לעם. ב-30 שנות שלטונו העביר אקיהיטו אינספור מסרים של שלום ואחדות במדינה שהיתה ועודנה רדופה על ידי מורשת של מלחמות.

הקיסר נרוהיטו מגיע לארמון בטוקיו, היוםצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

אף שמאז סוף מלחמת העולם השנייה תפקידו של הקיסר ביפן נחשב בעיקר סמלי, נהג הקיסר היוצא לקחת חלק פעיל בקבלת החלטות בעיתות אסון, כמו במקרה של הצונאמי ב-2011. השמרנים במדינה אמנם הביעו מורת רוח מכך שאקיהיטו אימץ גישה פייסנית, אבל נראה כי הם לא ירתיעו את בנו, שככל הנראה ימשיך להוביל מדיניות פציפיסטית ולקרב את משפחתו לעם כשם שהצליח לעשות קודמו.

"עם הורשת הכס, אני נשבע שאדבק בדרך שניתב הקיסר הפורש ולא אשכח את הדרך שהתוו קיסרים קודמים, ואקדיש עצמי לשיפור עצמי", אמר נרוהיטו בנאומו הראשון כקיסר לאחר הטקס בטוקיו. נרוהיטו הוסיף כי ישרת את אחדות העם ביפן, לא יפסיק לחשוב על העם ויעמוד לצדו.

אזרחים מריעים לקיסר החדש מחוץ לארמון בטוקיו, היוםצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס
הקיסר נרוהיטו ובני משפחתו לאחר הכתרתו, היוםצילום: ç≤ÅXñÿÅ@èáàÍ/אי־פ

הקיסר החדש יידרש לסייע בפתרון אתגרים רבים עמם מתמודדת יפן בשנים האחרונות, בהם הירידה בשיעור הילודה, הזדקנות האוכלוסייה ושאיפתם של גורמים פוליטיים לא מעטים להקטין את השפעת המדיניות הפציפיסטית של המדינה מאז מלחמת העולם השנייה כדי לחזק את הצבא הלאומי. בשנים האחרונים עושה יפן מאמצים רבים לפתוח את שעריה בפני יותר מהגרי עבודה, לשנות את התנאים האכזריים והקשים בשוק העבודה ולצמצם את האי שוויון המגדרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ