הוא טורף מסוכן, אבל מול עליית מפלס פני הים אין לו שום סיכוי

יערות המנגרובים בסונדרבאנס שבבנגלדש הם אחד מבתי הגידול העיקריים של הטיגריס הבנגלי ושל מאות מינים נוספים. מחקר חדש מעריך כי אוכלוסייתו תיעלם עד שנת 2070 בעקבות הצפת בתי הגידול שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיגריס בנגלי בגן חיות בהיידראבאד בהודו, ב-2011

אוכלוסיית הטיגריסים הבנגליים עלולה להיעלם מאחד מבתי הגידול העיקריים של הטורף האסיאתי, אם תימשך עליית מפלס פני הים - כך מזהיר מחקר חדש. יערות המנגרובים בסונדרבאנס שבבנגלדש משתרעים על פני כעשרת אלפים קמ"ר, שבהם חיים הטיגריסים המצויים בסכנת הכחדה וכן מאות מינים נוספים. כ-70% מהאזור הביצתי מצויים בגובה של מטרים ספורים מעל פני הים ומציבים בסכנה את הישרדות בתי הגידול המקומיים.

דו"ח האו"ם שהתפרסם אתמול (שני) מזהיר כי לכ-500 אלף מיני בעלי חיים לא נותר מספיק מרחב מחיה כדי להבטיח את קיומם בטווח הארוך. הטיגריסים הבנגליים נכללים אף הם בדו"ח. מחקר שהתפרסם בירחון Science of The Total Environment, על סמך מודלים של הפאנל הבינלאומי בנושא שינויי אקלים (IPCC), מזהיר כי עד לשנת 2070 תיעלם כליל אוכלוסיית הטיגריסים בסונדרבאנס, המונה כיום כמה מאות. 

יערות סונדרבאנס בבנגלדש

לדברי שריף מוקול, שעמד בראש צוות של עשרה חוקרים מבנגלדש ואוסטרליה, אסונות טבע כגון סופות ציקלון, מחסור חריף במזון או התפרצות של מחלה באזור עלולים להחמיר את מצבם של הטיגריסים הבנגליים. כל אלה עלולים, לדברי החוקרים, להגביר את החיכוך בין הטיגריסים לבין האוכלוסייה המקומית, במאבק על שטחי מחיה.

החוקרים מצאו כי עליית פני הים לבדה צפויה להביא לאובדן של בין 5.4% ל-11.3% מבתי הגידול בסונדרבאנס בין שנת 2050 ל-2070. המחקר מציין כי אוכלוסיית הטיגריסים הידלדלה באופן חד מאז תחילת המאה ה-20 מכמאה אלף לכ-4,000 בלבד - בין היתר בשל ציד וסחר באיבריהם, בנוסף לנזקים סביבתיים.

זאהיר אודין אחמד, איש רשות היערות בבנגלדש, פירט על האמצעים שנקטה הממשלה כדי להגן על יערות הסונדרבאנס מפגעי האקלים. כך למשל, נבנו חומות נגד שיטפונות, נשתלו צמחים המסוגלים לעמוד במליחות הגבוהה של המים באזור ואף נערכו עבודות לפיזור מחדש של סלעים שקועים - על מנת להעלות את גובה פני הקרקע ולהפוך אותה עמידה להצפות.

לקריאת הכתבה המלאה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ