צעיר בן 22 עמד עם שלט ריק במרכז עיר בקזחסטאן וניבא שייעצר. נחשו מה קרה לו

דובר המשטרה המקומית הסביר שהצעיר נעצר לא בגלל השלט אלא בגלל שהעז לומר בפומבי שאין חופש ביטוי ודמוקרטיה במדינה. ביוני ייערכו בקזחסטאן בחירות לנשיאות והשלטון יתחלף לראשונה זה עשרות שנים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כדי לבחון את גבולות חופש הביטוי בארצו, קזחסטאן, ערך אסלאן סגוטדינוב בן 22 ניסוי קטן. הוא עמד בכיכר ציבורית והחזיק שלט לבן בידו. בשלט לא היה כתוב דבר – לא בעד ולא נגד איש – אך סגוטדינוב היה בטוח שיעצרו אותו.

הוא צדק.

העימות הצפוי של סגוטדינוב עם המשטרה בעיר אורלסק ביום שני, שצולם ועלה ביוטיוב, נערך שעה שהמדינה נערכת לבחירות לנשיאות ביוני – הפעם הראשונה שבה יתחלף השלטון בקזחסטאן זה עשרות שנים. זאת, אחרי שהנשיא נורסולטאן נזארבאייב הודיע על התפטרותו במפתיע במארס. "אני הולך להראות כמה התחזקה האיוולת במדינה שלנו. המשטרה תעצור אותי עכשיו למרות שלא כתוב בשלט שום דבר, שום סיסמה ואני לא הולך לצעוק או להגיד שום דבר", אמר בסרטון סגוטדינוב.

אחרי שהוכנס לניידת, עבר סגוטדינוב תשאול בתחנת משטרה ושוחרר. עדיין לא ברור אם הוא יואשם בגין פשע כלשהו. הסרטון התפשט במהירות באתרי חדשות מקומיים וברשתות החברתיות. כמה אנשים פרסמו בתגובה תמונות שלהם מחזיקים שלטים לבנים ריקים לאות תמיכה בצעיר.

ביום שלישי מסרה המשטרה כי היא עצרה את סגוטדינוב אחרי שקיבלה דיווח על אדם שעומד במרכז כיכר ציבורית עם שלט וכי מסביבו מתגודדים המון הולך וגדל. הוא נעצר אך שוחרר זמן קצר לאחר מכן. לדברי המשטרה, הרשויות פעלו במסגרת גבולות החוק.

שוטרים עוצרים מפגין שקרא לא להצביע בבחירות הקרובות לנשיאות, בעיר אלמטי, בשבוע שעבר
שוטרים עוצרים מפגין שקרא לא להצביע בבחירות הקרובות לנשיאות, בעיר אלמטי, בשבוע שעברצילום: PAVEL MIKHEYEV/רויטרס

דובר המשטרה המקומית, בולטבק בלדיבקוב אמר לעיתון אורלסקיה נדליה כי העבירה שמיוחסת לסגוטדינוב איננה שהוא הפגין עם שלט ריק ברחוב. למעשה, אמר בלדיבקוב, סגוטדינוב הסתבך עם החוק רק משום שטען בפומבי כי אין דמוקרטיה וחופש ביטוי בקזחסטאן.

היום, תוכננו להיערך במדינה הפגנות לכבוד יום הניצחון, אולם כמה כלי תקשורת מקומיים ובינלאומיים במדינה נחסמו ואזרחים דיווחו כי גם הגישה לפייסבוק הוגבלה. כלי תקשורת בשם ולאסט כתב בפייסבוק כי אחד מכתביו נעצר על ידי המשטרה למרות שהציג בפני השוטרים את תעודת העיתונאי שלו. בהמשך הוא שוחרר.

לפי החוקה בקזחסטאן, לאזרחים יש את הזכות להפגין בשקט וללא נשק, לכנס כינוסים ולערוך עצרות והפגנות, ולקחת חלק בתהלוכות רחוב ושביתות שבת. אבל היא גם מאפשרת להטיל הגבלות על הזכויות האלה, ופעילים למען זכויות האדם במדינה טוענים כי ההגבלות האלה רק הולכות ומתרחבות.

"הרשויות במדינה מוצאות יותר ויותר דרכים יצירתיות כדי לנצל את התנאים האלה בחוק", אמר ייבגני זובטיס, מנהל הארגון הבינלאומי לזכויות אדם ושלטון החוק בקזחסטאן. לדבריו, מי שמעוניין להפגין בציבור, בין אם לבדו או כחלק מקבוצה, מתבקש לפנות לרשות המקומית עשרה ימים מראש. אם הוא מקבל אישור – והרוב לא מקבלים – ההפגנה שהוא מתכנן תהיה מוגבלת לאזורים ספציפיים מאוד.

מירה ריטמאן, מארגון Human Rights Watch, אמרה כי רק בחודש האחרון נעצרו ארבעה בני אדם לפחות בנוסף לסגוטדינוב בגלל שביטאו את דעתם בציבור, אפילו שהדעות האלה לא היו מנוגדות לאלה של הממשלה. באחד המקרים, הועמד אומן לדין בגלל "חוליגניזם מזערי", אחרי שתלה שלט מעל כביש מהיר ובו ציטוט מהחוקה. העצורים עלולים לקבל עונש מאסר של עד 15 ימים בכלא. עונש כזה הוטל באחרונה על פעיל רק משום שכתב בפייסבוק שהוא מתכוון לצאת להפגין - לפני שקיבל אישור לכך.

לכתבה של דניאל ויקטור בניו יורק טיימס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ