רופא פקיסטאני חולה איידס חשוד שהדביק בכוונה יותר מ-400 ילדים ב-HIV

מספר הנשאים הקשורים לרופא הילדים חוצה את ה-500, בהם מאה מבוגרים, אך הוא דוחה את הטענות שהדביק את החולים בכוונה. אחד הרופאים המקומיים צופה שהמספר יעלה: "רק קצה הקרחון"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תינוקת עוברת בדיקת דם לאבחון נשאות ל-HIV בדרום פקיסטאן, בשבוע שעבר
גרדיאן

הוריה של פטימה אימאן, בת שנה וארבעה חודשים, היו אובדי עצות. זה ימים ארוכים שהחום של בתם הקטנה לא ירד. הם לקחו אותה לכמה רופאים בהם רופא ילדים מומחה ברטודרו שבדרום פקיסטאן מולדתה, אולם נראה היה שהביקור הזה רק החמיר את מצבה.

בפברואר האחרון אמר אחד הרופאים לסייד שה, אביה של פטימה, כי לבתו יש סימנים של נשא HIV. חודש מאוחר יותר הגיעו התוצאות בחזרה. "הם חזרו על הבדיקה שלוש פעמים ואמרו לנו כי פטימה נשאית HIV", סיפר שה. פטימה היתה הילדה הראשונה שאובחנה כנשאית HIV במה שתואר בהמשך כמגפה של המחוז. לפי כמה רופאים, מספר האנשים שאובחנו בחודשיים האחרונים כנגועים בנגיף באזור זה כבר חצה את ה-500, בהם מאה מבוגרים ו-437 ילדים – 60% מהם בני פחות מחמש.

הרופא מוזפר גנגרו החשוד בהדבקת הילדים, בשבוע שעבר צילום: AFP

אולם התפנית הגיעה עם מעצרו של רופא הילדים המומחה ברטודרו, מוזפר גנגרו, שהמשטרה חושדת כי הדביק בכוונה וללא רחמים את מאות הנגועים בנגיף. גנגרו, חולה איידס, הואשם על ידי עשר משפחות לפחות כי השתמש במזרקים משומשים במהלך הטיפול בילדיהן. "הוא טוען שלא עשה שום דבר בכוונה אבל ארבעה ילדים מתו וההורים שלהם מאשימים את הרופא שהרג אותם", אמר סרטאג' ג'אגיראני, מפקד משטרה בעיר.

בקרב התושבים המקומיים גוברות תחושות האימה והפחד שעה שעובדי בריאות הציבור ממשיכים לאבחן עשרות נשאים וחולים. נכון ליום חמישי, עמד מספר הנגועים הקשורים לגנגרו על 450 בני אדם, אולם למחרת המספר גדל כבר במאה אנשים נוספים לפחות. אימראן אכבר, הרופא שהיה הראשון לאבחן את פטימה אמר כי הוא צופה שהמספר הזה יעלה עוד. "זה רק קצה הקרחון", הזהיר.

לדבריו, רוב הרופאים באזור אינם מיומנים מספיק לטיפול בנשאים כאלה ומכירים בעיקר שיטות רפואיות מסורתיות ולא יעילות. רוב המחלות התפשטו באזור בגלל שימוש חוזר במחטים, חירור אוזניים ואפים בעזרת ציוד לא סטרילי ויחסי מין לא מוגנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ