הפתעה בבחירות באוסטרליה: הקואליציה השמרנית ניצחה, מנהיג האופוזיציה הודה בהפסדו

הסקרים חזו לו ניצחון, אבל ביל שורטן, יו"ר הלייבור, התקשר לברך את ראש הממשלה סקוט מוריסון והכיר בכך שאף שהתוצאות עדיין חלקיות מפלגתו לא תוכל להקים ממשלה. מוריסון: "תמיד האמנתי בנסים"

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוריסון עם רעייתו ושתי בנותיו בנאום הניצחון, היום
רויטרס
גרדיאן

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון ניצח בבחירות הכלליות שנערכו היום (שבת) במדינה. מוקדם יותר הכיר מנהיג האופוזיציה באוסטרליה, ביל שורטן, בהפסדו והודה כי מפלגתו לא תוכל להקים ממשלה. יו"ר הלייבור סיפר כי התקשר לראש הממשלה הנוכחי סקוט מוריסון ובירך אותו על תוצאות הבחירות.

מספירת 70% מהקולות עולה כי הלייבור מקבלת עד כה 63 מושבים ואילו מפלגות הקואליציה הליברליות בראשות מוריסון מקבלות יחד 72 מושבים. "מבלי לחכות ולהיאחז בתקווה קלושה, ואף שיש עדיין מיליוני קולות שצריך לספור ומושבים חשובים שצריכים להיקבע, זה ברור שהלייבור לא תוכל להקים את הממשלה הבאה", אמר שורטן לתומכי המפלגה במלבורן.

יו"ר האופוזיציה שורטן לצד רעייתו קלואי, היוםצילום: AFP

עדיין לא ברור אם הקואליציה הנוכחית תזכה ברוב מוחלט והתוצאות הסופיות יוודעו רק בתחילת השבוע. התוצאות החלקיות נחשבות להפתעה נוכח הסקרים המקדימים שחזו דווקא ניצחון למפלגת הלייבור מהשמאל-מרכז.

"תמיד האמנתי בנסים", אמר מוריסון לתומכיו היום, "הלילה אני עומד לצד שלושת הנסים הגדולים ביותר שקרו לי בחיים והיום הצלחנו לקבל עוד אחד. כמה טובה את אוסטרליה וכמה טובים האוסטרלים".

מפלגתו של מוריסון פרסמה ציוץ ניצחון עם תמונתו של מוריסון לצד רעייתו ושתי בנותיו. התמונה המשפחתית כבר עלתה לכותרות בחודש ינואר שפורסמה לראשונה עם תיקון גס שנעשה לשתי הנעליים של ראש הממשלה שהיו בלויות והוחלפו בלבנות. עתה פורסמה התמונה שוב, הפעם בתצורתה מקורית וללא תיקונים מיותרים.

מוריסון לצד אשתו ובנותיו מודה לאוסטרלים שבחרו בו

הבחירות שנערכו היום היו הבחירות הכלליות הראשונות מאז הדחתו של ראש הממשלה לשעבר מלקולם טרנבול – הרביעי שהודח בתוך עשור. בתשעת החודשים שעברו מאז החליף אותו בשלטון, טען מוריסון כי הוא הצליח לאחד את הממשלה השמרנית – קואליציה של מפלגתו הליברלית ושל בעלת הברית המסורתית שלה, המפלגה הלאומית.

אבל שרטון הצליח לנשוף בעורפו של מוריסון ולבסס אלטרנטיבה שלטונית מבטיחה. הוא הבטיח לעצור את ההטבות במס שמקבלים עשירי המדינה ולצמצם את פליטת גזי החממה. בסקרים שנערכו לפני הבחירות נראה היה שרוב המצביעים במדינה מודאגים מבעיות כמו יוקר המחיה, הסביבה ובריאות הציבור.

אוסטרליה מקיימת בחירות כלליות מדי שלוש שנים, אולם מאז 2007 אף ראש ממשלה לא הצליח להחזיק קדנציה שלמה בשלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ