מדגמים בהודו: מפלגתו של מודי זכתה בבחירות ברוב גדול

היום הוא היום האחרון במרתון ההצבעה בן ששת השבועות שנערך במדינת הענק, והמדגמים הראשונים חוזים כי מודי בדרכו לכהונה שנייה. אחת מיריבותיו: "אינני סומכת על רכילות של מדגמים"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בניו דלהי, שלשום
גרדיאן

ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ובעלי בריתו בדרכם לרשום ניצחון גדול ולזכות בכהונה שנייה – כך עולה במדגמים שפורסמו היום (ראשון) במדינת הענק לאחר שהבחירות הכלליות הסתיימו באופן רשמי לאחר מרתון הצבעה שנמשך שישה שבועות.

שישה סוקרים מצאו שהקואליציה בראשות מפלגת בהאראטיה ג'אנאטה (BJP) ההינדית־לאומנית זכתה ב–287 עד 336 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט. התחזית של כל סוקר היתה שונה, אולם כולם חזו למודי ולבעלי בריתו יותר מ–272 מושבים הנדרשים כדי להקים ממשלה. שני מדגמים הראו שלקואליציית השלטון חסרים בין חמישה ל–30 מושבים כדי להשיג את הרוב הדרוש להקמת ממשלה.

מצביע בוואראנסי, היוםצילום: Rajesh Kumar Singh/אי־פי
מצביעה בפאתי אמריטסר, היוםצילום: AFP

למדגמי יציאה בהודו יש היסטוריה עגומה בחיזוי מדויק של מספרי מושבים, אולם הם אמינים יותר בחיזוי מגמה. כל המדגמים בבחירות ב–2014, למעט אחד, הראו שהקואליציה בראשות BJP עשויה לזכות ברוב. התוצאות הרשמיות לפני חמש שנים הראו שמפלגתו של מודי זכתה לבדה ב–282 מושבים, הניצחון בפער הגדול ביותר שהושג על ידי מפלגה אחת זה שלושה עשורים.

מפלגת הקונגרס, יריבתה הגדולה של BJP, זוכה לפי המדגמים ב–142–124 מושבים. פרשני טלוויזיה בהודו ניתחו בהרחבה את תוצאות המדגמים בערוצים השונים. הקונצנזוס הרווח ביניהם הוא שמפלגתו של מודי תנצח בבחירות, אולם תקבל פחות מושבים מהשיא שאליו הגיעה ב–2014. חלק מהפרשנים העריכו שמפלגתו של מודי הרוויחה מחוסר רצונם של מצביעים לתמוך במפלגה אחרת שאיננה של ראש הממשלה, בייחוד אם הם משתייכים לקבוצות מיעוט או מתגוררים באזורים שבהם קמפיין הבחירות היה טעון במיוחד.

ממאטה באנרג'י, יריבתו של מודי וראשת ממשלת מדינת המחוז מערב בנגל, דחתה את תוצאות המדגמים. "אני לא סומכת על רכילות של מדגמים", היא צייצה בטוויטר. "אני קוראת לכל מפלגות האופוזיציה להיות מאוחדות, חזקות ונועזות. אנחנו נילחם ביחד בקרב הזה".

בחישוב הממוצע של שבעה מדגמים עלה שמפלגת BJP תשמור על אחיזתה באוטאר פראדש, המדינה החשובה ביותר עם 80 מושבים. מפלגת השלטון של מודי, לפי המדגמים, תזכה ב–49 מושבים לעומת 29 מושבים שבהם תזכה קואליציית של מפלגות שהתמודדה מולה. ב–2014 זכתה מפלגתו של מודי ב–73 מושבים באוטאר פראדש.

אנשי ועדת הבחירות מעבירים פתקי הצבעה, היום בקולקוטהצילום: Rupak De Chowdhuri/רויטר�
צופים בתוצאות המדגמים, היוםצילום: AMIT DAVE/רויטרס

המפלגה הלאומנית של מודי התמודדה כאמור לכהונה נוספת של חמש שנים. האזורים שבהם נערכה היום ההצבעה הסופית כוללים את אזור הבחירה של מודי ואראנסי, העיר ההינדית הקדושה שבה הוא ניצח ב–2014 בפער מרשים של יותר מ–200 אלף קולות. 

הבחירות בהודו החלו באפריל ונערכו בשבעה שלבים עד היום. סבב ההצבעה האחרון כלל 59 אזורי בחירה בשמונה מדינות. ספירת הקולות צפויה להתחיל ב–23 במאי.  בקולקטה, בירת מדינת מערב בנגל, השתרך תור ארוך של מצביעים בתחנות הצבעה בשעות הבוקר המוקדמות כדי להימנע מהחום הלוהט, עם טמפרטורות שהגיעו ל–38 מעלות. כוחות ביטחון רבים הוצבו בתוך הקלפיות ומחוצה להן מחשש לאלימות. 

מצביעים מחכים בתור להצבעה, היוםצילום: Ajay Verma/רויטרס

סך הכול, הבחירות בהודו התנהלו על מי מנוחות כשמערב בנגל היתה היוצאת מן הכלל עם גילויי אלימות שהובילו את ועדת הבחירות להפסיק את מערכת הבחירות מוקדם מהמתוכנן. פרודיפ צ'קרבארטי, מורה בגמלאות בקולקטה, אמר שמפלגתו של מודי היתה נואשת לזכות בכמה מושבים לעומת מפלגתה של באנרג'י שמחזיקה בכוח רב והשפעה באזור. "אנשים מפולגים מכמה סיבות. אנחנו צריכים לחכות לתוצאה הסופית כדי לראות למי אנשים מצביעים. אי אפשר לחזות דברים כמו בעבר", הוא אמר.

מיעוטים בהודו, בייחוד מוסלמים שמהווים כ–14% מ–1.3 מיליארד התושבים בהודו, מתחו ביקורת על האג'נדה של מודי. מפלגתו של ראש הממשלה תמכה בהצעת חוק שתקל על גירוש מיליוני בנגלדשים שהיגרו להודו מבנגלדש מאז שהמדינה עם הרוב המוסלמי קיבלה עצמאות ב–1971. עם זאת, באותה עת סללה הצעת החוק את הדרך לאזרחות להינדים, סיקים, פרסים וג'ייניסטים — לא מוסלמים — שהגיעו בעשורים האחרונים מאפגניסטאן, בנגלדש ופקיסטאן.

הבחירות הכלליות בהודו נתפשו כמשאל עם לחמש שנות שלטונו של מודי. ראש הממשלה הלאומני ניצל את הסכסוך עם פקיסטאן, שכנתה המוסלמית של הודו, בייחוד לאחר פיגוע ההתאבדות בפברואר נגד שיירת רכבים שבה נהרגו 40 חיילים הודים. מפלגת הקונגרס בראשות ראול גנדי ומפלגות אופוזיציה אחרות תקפו במהלך מערכת הבחירות את מודי על שיעור האבטלה הגבוה, 6.1%, והאשימו אותו בפגיעה במעמד החקלאים, שסובל ממחירי הייבול הנמוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ