8,850 מטרים ועדיין סופר

נפאלי הגיע לפסגת האוורסט פעמיים תוך שבוע וקבע שיא של 24 טיפוסים על ההר

קאמי ריטה שרפה בן ה-49 טיפס לראשונה על האוורסט ב-1994, ואחרי שקבע שיא טיפוסים חדש לפסגה אמר שאינו מתכוון לפרוש בקרוב: "אני בריא, אני יכול להמשיך עד שאהיה בן 60. זה לא סיפור גדול"

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאמי ריטה בפסגת האוורסט. אין לו תוכנית לפרוש בקרוב
קאמי ריטה בפסגת האוורסט. אין לו תוכנית לפרוש בקרובצילום: AFP
רויטרס
הארץ

אזרח נפאלי מבני השרפה קבע היום (שלישי) שיא חדש כשהגיע בפעם ה-24 לפסגת האוורסט. היתה זו הגעתו השנייה לפסגה תוך שבוע אחד, ואמר שאין לו כוונה להפסיק בקרוב.

משרד התיירות של נפאל מסר שקאמי ריטה שרפה, בן 49, הגיע לגובה של 8,850 מטרים דרך מסלול הרכס הדרומי-מזרחי הקלאסי. שני מטפסים אחרים, שניהם בני שרפה, הגיעו לפסגת ההר 21 פעמים כל אחד ופרשו מטיפוס הרים. מטפס נוסף שגם הגיע 21 פעמים לפסגת ההר ינסה להגיע אליה שוב מהצד הסיני.

קאמי ריטה אחרי שטיפס לפסגת האוורסט בפעם ה-22, בשנה שעברה
קאמי ריטה אחרי שטיפס לפסגת האוורסט בפעם ה-22, בשנה שעברהצילום: Niranjan Shrestha/אי־פי

רשת BBC  דיווחה שהוא לא מתכנן לפרוש בקרוב. "אני יכול לטפס להר עוד כמה שנים", הוא אמר בשבוע שעבר לרשת החדשות הבריטית לפני שיצא לטיפוס ה-25 פסגת האוורסט. "אני בריא – אני יכול להמשיך עד שאהיה בן 60. עם חמצן זה לא סיפור גדול". בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס הוא אמר: "אני עדיין חזק ורוצה לטפס לסגרמטה (הר האוורסט בנפאלית) 25 פעמים".

פסגת האוורסט נכבשה לראשונה ב–1953 על ידי המטפס הניו זילנדי אדמונד הילרי והשרפה הנפאלי טנזינג נורגיי, שבעקבותיהם הגיעו עוד רבים אחרים לפסגת ההר דרך הרכס הדרומי-מזרחי.

קאמי טיפס לראשונה על האוורסט ב-1994 והוא מדריך של חברות בינלאומיות שמארגנות מסעות טיפוס באזור. "מעולם לא חשבתי על שבירת שיאים", הוא אמר. "למעשה מעולם לא ידעתי שאפשר לקבוע שיא. אם הייתי יודע הייתי מגיע לפסגה יותר פעמים".

"בני השרפה מתקנים חבלים כל הדרך לפסגה והזרים מעניקים ראיונות ואומרים שהטיפוס על האוורסט קל או שמדברים על האומץ שלהם. אבל הם שוכחים את התרומה של השרפה. בני השרפה נלחמו רבות כדי שזה יקרה". לדבריו, "בכל הר יש אלה. האחריות שלנו היא לשמור על האלה מאושרת. חודשים לפני שאני מתחיל טיפוס אני סוגד לה ומבקש סליחה משום שאצטרך להניח את רגלי על הגוף שלה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ