רויטרס
ניו יורק טיימס
הארץ

מפלגתו ההינדית-לאומנית של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי הכריזה היום (חמישי) על ניצחונה בבחירות, בעודה מובילה בפער גדול בספירת הקולות. ראש מפלגת האופוזיציה המרכזית הכיר בהפסדו, שמסמן גם סוף עידן עבור אחת השושלות הפוליטיות המרכזיות של הודו המודרנית.

נתוני ועדת הבחירות מהצהריים מראים כי מפלגת בהאראטיה ג'אנאטה (BJP) של מודי מובילה ב–299 מתוך 542 התמודדויות בבית התחתון של הפרלמנט. יריבתה המרכזית, מפלגת הקונגרס הלאומי, מובילה ב–50 התמודדויות. המידע אינו מפרט כמה מתוך 600 מיליון הקולות שהוטלו בחודש וחצי האחרונים נספרו. אף על פי כן, נשיא BJP אמית שאה הכריז על ניצחון וייחס אותו למנהיגותו של מודי. "מודי הוביל לניצחון ענק", קבעה שרת החוץ סושמה סוואראג', אחת ממנהיגות המפלגה.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בירך את מודי: "מזל טוב, חברי מודי, על ניצחונך המרשים בבחירות!", כתב בטוויטר. "התוצאות מאשרות מחדש את ההנהגה שלך בדמוקרטיה הגדולה בעולם".

חברי BJP הדליקו זיקוקים וקראו קריאות שמחה במטה המפלגה בניו דלהי. "זה מנדט עצום שהציבור נתן לפוליטיקה ולמדיניות החיוביות של מודי", קבע דובר במפלגה. מן הצד השני, באופוזיציה נרשמה אכזבה. "אין ספק שהתוצאות לא מיטיבות איתנו", הודה סלמן סוז, דובר מפלגת הקונגרס. "נצטרך לחכות לתוצאות המלאות, אבל כרגע זה לא נראה טוב". התוצאות הסופיות צפויות להתפרסם בהמשך היום.

הניצחון של קואליציית השלטון בראשות מודי מוחץ עוד יותר משחזו הסקרים. רבים מהם קבעו כי המפלגה תנצח בבחירות, אך לא תשיג את רוב המושבים בבית התחתון, דבר שככל הנראה יקרה. לפי התוצאות שהתקבלו עד עתה, המפלגה הגיעה להישגים גם במדינות שבהן לא נחלה הצלחה רבה בבחירות הקודמות, ובראשן מערב בנגל. זו הפעם הראשונה מאז 1984 שבה מפלגה מצליחה להשיג רוב פעמיים ברציפות בבחירות בהודו.

תומכי BJP מחוץ למטה המפלגה בניו דלהי, היוםצילום: ADNAN ABIDI/רויטרס

הישגי מפלגתו בבחירות יאפשרו למודי להמשיך במדיניותו הלאומנית המעניקה עדיפות לציבור ההינדי, ובקו הלעומתי שלו בכל הנוגע לביטחון הלאומי של הודו. למרות הביקורת על ראש הממשלה נוכח שיעור האבטלה הגבוה והפגיעה בחקלאים, התוצאות הראשוניות על זכייתו הובילו לזינוקים בבורסה המקומית. זאת, בין היתר, משום שמודי פישט את מערכת המיסוי במדינה וצמצם את השחיתות בה.

ראש הממשלה היה נתון ללחצים לאחר שמפלגתו הפסידה בבחירות האמצע שנערכו בשלוש מדינות בחודש דצמבר. עם זאת, מומחים מעריכים שהחרפת המתיחות ביחסים עם פקיסטאן, לאחר התקפת אוטובוס בחבל קשמיר בחודש פברואר, היטיבה עם BJP. כעת, חברי המפלגה מעוניינים שיקשיח את פעולותיו נגד המדינה המוסלמית. "אני רוצה שמודי יעצור לחלוטין את הטרור מקשמיר ויביס את פקיסטאן שוב ושוב", אמר שקאר צ'האל, עובד המפלגה מניו דלהי.

פקיסטאן אותתה כי היא מוכנה לפתוח בשיחות שלום עם הודו, אולם במקביל הודיעה הבוקר כי ביצעה ניסוי מוצלח בטיל בליסטי מסוג שאהין 2, המסוגל לשאת עמו ראשי קרב גרעיניים לטווח של עד 1,500 קילומטרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ