איימה וקיימה: פיליפינים החזירה לקנדה 1,500 טונות אשפה שנשלחה אליה לפני שש שנים

הפסולת הועברה למנילה על פי הסכם לצורך מיחזור, אולם בהמשך התברר כי מדובר באשפה רגילה ובמשך שנים קנדה סירבה לקבל אותה בחזרה למרות מחאת פעילי סביבה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי מכס פיליפינים סוקרים פסולת שנשלחה מקנדה, ב-2014
אנשי מכס פיליפינים סוקרים פסולת שנשלחה מקנדה, ב-2014צילום: HANDOUT/רויטרס

פיליפינים מימשה את האיומים שלה ושלחה השבוע באמצעות ספינה 1,500 טונות של פסולת בחזרה לקנדה, צעד ששם קץ למחלוקת שנמשכה שש שנים בין שתי המדינות. הפסולת הועברה למנילה מקנדה לצורך מיחזור, אולם בהמשך התברר כי מדובר באשפה ביתית רגילה, כולל שקיות משומשות וחיתולים מלוכלכים, שתויגה בשגגה כ"חומרים הניתנים למחזור". 

הרשויות בפיליפינים אישרו כי 69 מכולות מלאות בפסולת הועמסו במהלך הלילה (שישי) על ספינה שתעבור בטייוואן ותגיע בעוד 20 יום לנמל ונקובר שבמערב קנדה. לדברי הרשויות, הצעד שם קץ ל"פרק מלוכלך בהיסטוריה שלנו".

הספינה שיצאה להחזיר 69 מכליות מלאות אשפה לקנדה, אתמול טרם יציאתה מהנמלצילום: Aaron Favila/אי־פי

ההיפטרות מהפסולת הקנדית, שנתקעה בשתי ערי נמל פיליפיניות מאז 2013 ו-2014, אחרי שקנדה סירבה להשיב אותה אליה, נחשבת לסיבה לחגיגה בפיליפינים. פעילי סביבה רבים מחו על ההחלטה להשאיר את הפסולת שאיננה ניתנת למחזור כפי שהובטח והפגינו רבות באזור מפרץ סוביק בטענה שמדינתם לא מזבלה. 

שרת הסביבה של קנדה, קתרין מק'קינה, בירכה על השבת הפסולת לארצה ואמרה אתמול לכתבים: "אנחנו מחויבים לפיליפינים ועובדים עמם באופן קרוב". בחודשים האחרונים משבר הפסולת בין המדינות הוחרף ונשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה אף החזיר את שגריר ארצו מקנדה בעקבותיו.

קנדה, כמו מדינות רבות במערב, שולחות אשפה ניתנת למחזור למדינות המסכימות למחזר בשטחן - כמו הפיליפינים. האשפה המדוברת הגיעה לפיליפינים ביותר ממאה מכולות של חברה פרטית אותה שכרה ממשלת קנדה. במהלך השנים הודיעה הממשלה הקנדית שהיא עושה מאמצים ליישב את הסכסוך. ב-2016 היא תיקנה את חוקי הסביבה, במטרה להטיל אחריות על חברות פרטיות במקרים כאלה, ולאלץ אותן לקחת בחזרה אשפה דומה.

ב-2018 אסרה סין לייבא לשטחה פסולת פלסטיק, ולכן היא הועברה בכמויות גדולות למדינות אחרות בדרום מזרח אסיה כמו למשל מלזיה – ש-50% מפסולת הפלסטיק של ארה"ב מוצאת את דרכה אליה. ראש ממשלת מלזיה, מחתיר מוחמד, ביקר את המדיניות של מדינות עשירות כמו בריטניה, ארה"ב, קנדה ויפן לשלוח פסולת לא ניתנת למחזור למדינות עניות ויחד עם ממשלתו בחר להחזיר את הפסולת למדינות מוצאן.

השבוע הודיע שר הסביבה המלזי ייאו בי יין כי ארצו שלחה בחזרה חמש מכולות של פסולת מספרד ותחזיר עוד 3,000 טונות של פסולת פלסטיק מיובאת מבריטניה, ארה"ב, אוסטרליה, יפן, צרפת וקנדה. אך הבעיה ממשיכה להחריף שכן היום הודיעה סוכנות המכס המלזית כי ישנן 265 מכולות של פסולת פלסטיק נטושה, שיובאה באופן לא חוקי מהונג קונג, קנדה, בלגיה, גרמניה וארה"ב ועוגנת בנמל פנאנג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ