כל השרים המוסלמים בסרי לנקה התפטרו אחרי שעמיתם הואשם בקשר לפיגועים

נזיר בודהיסטי המכהן כמחוקק שובת רעב עד שיפוטרו שר המסחר ושני מושלי מחוזות מוסלמים שאותם האשים בסיוע למתקפת הטרור. תשעה השרים המוסלמים בממשלה התפטרו כצעד מחאה וסולידריות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרים לאחר הודעת התפטרותם במסיבת עיתונאים בקולומבו, אתמול

כל שרי הממשלה המוסלמים בסרי לנקה התפטרו אתמול (שני) בצעד שנועד להרגיע את המתיחות האתנית שעדיין שוררת במדינה, חודש וחצי אחרי הפיגועים שגבו את חייהם של 250 בני אדם. נזיר בודהיסטי מוכר במדינה, המכהן כחבר פרלמנט, האשים את אחד השרים וכן שני מושלי מחוזות מוסלמים כי הם קשורים לארגון האיסלאמי הקיצוני שקיבל אחריות לפיגועים יחד עם דאעש.

תשעת השרים הודיעו על התפטרותם במפגן סולידריות עם שר המסחר רישאד באטיהודין בעקבות ההאשמות שהעלה הנזיר, אטורליה רטאנה, המשמש גם כיועצו של הנשיא הסינהלזי, מייטריפלה סיריסנה. שני המושלים שהאשים הנזיר התפטרו אף הם מתפקידם. לדברי השר לתכנון עירוני, ראוף חאקים, ההתפטרות נועדה גם לאפשר לרשויות החוק לבדוק את ההאשמות שהטיח רטאנה בשלושת הפוליטיקאים כי העניקו סיוע למחבלים שאחראים למתקפה באפריל.

הנזיר רטאנה, אתמול

"אנחנו קוראים לממשלה להאיץ את החקירה כדי להסיר את עננת החשדות. היה ומי מאיתנו ימצא אשם בפשע יש להענישו", הוסיף חאקים, העומד בראש המפלגה המוסלמית הגדולה במדינה, הקונגרס המוסלמי. לדבריו, האוכלוסייה המוסלמית בסרי לנקה היתה "אחוזת בהלה" מאז הצהיר הנזיר הבודהיסטי בסוף השבוע האחרון על שביתת רעב עד לפיטורי השר ושני המושלים. "חששנו ממרחץ דמים", אמר חאקים.

בדבריו התייחס לעצרות תמיכה המוניות בנזיר הבודהיסטי שנערכו בימים האחרונים בערים ברחבי המדינה. הנזיר הצהיר כי בכוונתו לשבות גם אם הדבר יפגע בבריאותו ואף יסכן את חייו. לצד ההאשמות שהעלה כלפי שלושת הפוליטיקאים, הוא טען כי רופאים מוסלמים במדינה הם חלק מ"תוכנית מאורגנת" לצמצום האוכלוסייה הסינהלזית - הרוב האתני בסרי לנקה. חלקם של המוסלמים בקרב אזרחי המדינה הוא פחות מעשרה אחוזים.

להאשמותיו הצטרף נזיר בודהיסטי בולט נוסף, גלאגודה אתת'ה ניאנסרה, שבעבר הואשם בהסתה לפגיעה במוסלמים. ניאנסרה, העומד בראש תנועת "הכוח הבודהיסטי" הלאומנית, טען כי אם השר ושני המושלים לא יפוטרו עד ליום שני, יפרצו מהומות ברחבי המדינה. רטאנה הפסיק את שביתת הרעב אתמול לאחר מסיבת העיתונאים שערכו השרים.

עצרת תמיכה של הקהילה הבודהיסטית בנזיר רטאנה, בעיר קאנדי אתמול. השרים ביקשו למנוע הסלמה במתיחות האתנית בארצםצילום: AFP

עם ההודעה על התפטרותם הצהירו השרים כי ימשיכו לתמוך בממשלה כחברי פרלמנט, על מנת לא לפגוע ביציבות הפוליטית במדינה - שמתמודדת עם מתיחות אתנית גוברת בין הרוב הבודהיסטי למיעוט המוסלמי מאז הפיגועים באפריל. בשבועות שחלפו מאז עלה מספר התקריות האלימות האתניות במדינה, לרבות תקיפת חנויות בבעלות מוסלמים ואף בתי מגורים, והרשויות הכריזו על מצב חירום ועל עוצר לילי, בניסיון למנוע הסלמה.

פוליטיקאים ממפלגות שונות בסרי לנקה מחו על תביעתו של הנזיר הבודהיסטי ועל התפטרות השרים. שר האוצר מאנגלה סאמרווירה, חבר מפלגת השלטון (UNP), כינה את התפטרותם "יום מביש". אברהם סומאנתיראן, מחוקק בולט ממפלגת האיחוד הטמילי, הביע צער על "כניעתם של השרים ללחץ מצד גזענים", לדבריו. "אתמול אנחנו היינו במוקד, היום אתם ומחר ימצאו 'אחר' חדש להיטפל אליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ