סין הפחיתה את זיהום האוויר בערים הגדולות - והעבירה אותו לאזורים אחרים

המדיניות הסינית להפחתת זיהום האוויר בערים הגדולות התבססה על העברת מפעלים מזהמים לאזורים מיושבים פחות, כך לפי מחקר חדש. החוקרים גילו שהמדיניות אף מגדילה את סך כל הזיהום

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים ברחוב בבייג'ין, ב-2016
צפריר רינת

המאמצים של ממשלת סין להפחית את זיהום האוויר בערים הגדולות גרמו להעתקת מוקדי הזיהום לאזורים אחרים, כך לפי מחקר שפורסם לאחרונה. כתוצאה מכך, אזורים אחרים הפכו מזוהמים יותר, וחלק מאותו זיהום אף חזר לערים הגדולות בעקבות זרמי האוויר - כך שמידת הזיהום בהן לא פחת.

המחקר, שהתפרסם בכתב העת Science Advances, נערך על ידי קבוצת חוקרים מסין, ארצות הברית ומספר מדינות באירופה, שיצרו מודל שמטרתו להעריך את מקורות הזיהום בסין. המחקר עקב אחר חלקיקים זעירים, בקוטר 2.5 מיקרון, החודרים למערכת הנשימה ונוצרים כתוצאה מתהליכי שריפת דלקים. חשיפה לחלקיקים אלו גורמת למחצית ממקרי המוות מזיהום אוויר ברחבי העולם.

מפעלים בצפון-מערב סיןצילום: AFP

במקרה של סין, אחד ממקורות הפליטה הגדולים ביותר הן תחנות כוח לייצור חשמל באמצעות פחם, וכן מפעלים לייצור מלט ופלדה. בערים הגדולות בסין נמדדו רמות זיהום חלקיקים שהיו גבוהות פי עשר מהסף המוגדר "בטוח" על ידי ארגון הבריאות העולמי.

כדי להתמודד עם הזיהום, החליטה הממשלה בסין שב-2017 יפחת זיהום החלקיקים ב-10% לעומת 2012. כדי להשיג את היעד הלאומי הזה, נדרשו הערים הגדולות להפחית את הזיהום בכ-25%. הרשויות באזור החליטו על סגירת תחנות כוח מבוססות פחם וחלק ממתקני הייצור התעשיתיים. 

אנשים בשה-ג'יאג'וואנג, מדרום לבייג'ין, ב-2014צילום: REUTERS

על פי הניתוח המדעי, החלטה זו לא תוביל להפחתה כוללת של זיהום האוויר בסין, אלא להעתקת מוקדי הזיהום לאזורים אחרים. באזורים כמו מזרח סין תעלה פליטת החלקיקים בשיעור של לפחות 2% לעומת המצב כיום. בכמה מחוזות ליד הערים הגדולות - שכבר כיום יש בהם רמות זיהום גבוהות - תהיה עליה של כ-8%. במאזן הלאומי הכולל תהיה עלייה של 1.6% בפליטת חלקיקים.

חלק מהעלייה בזיהום האוויר נובעת מהעובדה שתחנות הכוח באזורים הללו עובדות בתפוקה מלאה יותר כדי לספק חשמל לערים הגדולות. סיבה נוספת היא שמדובר באזורים שבהם הדרישות הסביבתיות הן פחות מחמירות, וכך גם הפיקוח על הפחתת פליטות. באזורים שמחוץ לערים הגדולות תהיה עלייה בריכוזים גם של כמה סוגי מזהמים נוספים.

בחלק מהאזורים העירוניים פליטת החלקיקים כלל לא תרד, מאחר וזיהום כבד שהועתק לאזורים אחרים יגיע בחזרה באמצעות זרמי האוויר. בעיה נוספת היא שגם יעדי הפחתת פליטות גזי חממה, בעיקר פחמן דו חמצני, יפגעו. פליטת גזים אלו בערים הגדולות תפחת, אבל היא תגבר בכל האזורים שבהם ימשיכו תחנות פחם לעבוד בתפוקה מלאה. על פי המחקר, מספרן של תחנות הכוח אף יגדל, ככל שיעלה הביקוש לחשמל בסין.

"המטרה שלנו לא היתה להאשים או לא לעודד מדיניות להפחתת זיהום אוויר", הסביר  קואי שואנג פנג מאוניברסיטת מרילנד, המעורב במחקר. "ניסינו להראות מה יכולות להיות תוצאות הלוואי הלא-מכוונות של פעילות סביבתית". החוקרים ממליצים לממשלת סין לאמץ מדיניות סביבתית כוללת שלוקחת בחשבון את ההשפעות האזוריות, כך שלא תהיה זליגה של הזיהום מאזור לאזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ