ראש ממשלת קמבודיה ויריבו קראו לאזרחים במסר מאחד: אכלו נודלס

מפלגת האופוזיציה היחידה במדינה הוצאה מחוץ לחוק וחבריה מצאו עיסוקים אחרים. אחת מהן פתחה מסעדה שהפכה לבמה לדיונים פוליטיים - וזומנה לחקירה. מנהיג המפלגה קרא לאכילת מרק כאות לסולידריות - אך ראש הממשלה ניסה לנכס את המסר לטובתו

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים שהשתתפו באירוע אכילת נודלס בבירת קמבודיה פנום פן, היום
לוגו אי-פי

ראש ממשלת קמבודיה, הון סן, שולט ביד רמה בארצו מאז מפלגת האופוזיציה היחידה במדינה הוצאה מחוץ לחוק לפני כשנה וחצי. היריבות בינו לבין מנהיג המפלגה, סאם ריינסי, הציתה בעבר מהומות אלימות במדינה שאף גבו מחיר דמים. אולם, בלב ההתכתשות האחרונה בין השניים לא עומדת מחאה פוליטית - אלא צלחת מרק.

שני המנהיגים קראו בשבוע האחרון לאזרחי קמבודיה להתאסף היום (ראשון) בחוג משפחותיהם וחבריהם ולאכול מנה בריאה של נום באן צ'וק - מרק אטריות אורז שנחשב למנה אהובה בארוחת הבוקר. במסר לאומה שהפיץ בימים האחרונים כינה הון סן, השולט במדינה זה שלושה עשורים, את המנה "נודלס קמבודי של אחדות וסולידריות". ריינסי, מנהיגה הגולה של "מפלגת ההצלה הלאומית" (CNRP) שפוזרה בנובמבר 2017, קרא לאכילת המרק "כאות לחברות במסגרת המשפחה הענקית האחת שהיא קמבודיה".

מושל פנום פן בפסטיבל אכילת הנודלסצילום: AFP

בפניותיהם לאומה הפצירו השניים באזרחים לאכול יחד עם תומכי המחנה הפוליטי היריב. אך למרות מה שנראה כמסר של אחדות - בלב הקריאות עומד ניסיון להשפיע על דעת הקהל בסוגיה פוליטית. מאז שנאסר על חברי מפלגתו של ריינסי להשתתף בפעילות פוליטית מצאו חבריה עיסוקים אחרים. אחת מהן היא סין רוזת, שפתחה מסעדת נודלס.

רוזת, שהיתה מנהיגת קהילה מקומית במחוז באטמבאנג שבצפון מערב קמבודיה מטעם מפלגת האופוזיציה, הרבתה לארח במסעדה את עמיתיה לשעבר - שלצד הארוחה נהנו מדיונים פוליטיים. כמה מהם אף שיתפו בעמודי הפייסבוק שלהם את הנושאים שבהם דנו ואת עמדותיהם.

סרטון שהעלתה רוזת לפייסבוק מאחד הדיונים במסעדת הנודלס שלה

הדבר לא חמק מעיני הרשויות במדינה ורוזת נלקחה לחקירה יחד עם כ-30 מחברי המפלגה לשעבר. בצו בית המשפט שהורה על חקירתם נטען כי המפגשים במסעדה הם התאספויות פוליטיות ומפרים את האיסור שהטיל בית המשפט העליון על פעילות המפלגה. הזימון לחקירה אינו דבר חריג בקמבודיה. לפי ארגון Human Rights Watch, מתחילת השנה הוציאו הרשויות 147 צווי משפט דומים נגד תומכי מפלגת ההצלה. בארגון הוסיפו כי הצווים לא כללו אישום ספיציפי, אלא רק טענה להפרת האיסור על פעילות פוליטית.

אנשים אוכלים נודלס בפנום פןצילום: AFP

לאחר זימונה לחקירה של רוזת קראו ראשי המפלגה למפגן סולידריות לאומי של אכילת מרק הנודלס במסעדה שלה - ובמקומות נוספים ברחבי המדינה. אך הון סן, הידוע בהיותו פוליטיקאי ממולח, מיהר להוציא מסר דומה לאומה, בניסיון לנכס את המחאה לטובתו. הוא אף הציג את אכילת המנה האהודה כצעד ראשון בקמפיין לאומי לקידום התרבות הקמבודית.

בריאיון לסוכנות אי-פי אמר ריינסי כי מדובר דווקא בניצחון למפלגתו שהצליחה לגרור -את ראש הממשלה לתגובה כזו. לדבריו, "הון סן ראה את ההיענות ברחבי המדינה לקריאה לאכול נודלס והבין שהוא לא יכול להאשים את כולם בתמיכה באופוזיציה. הוא הבין שהוא לא יכול לעצור את המחאה ושאם אינו יכול להביס אותה מוטב לו להצטרף". ריינסי אף הביע תקווה כי ארוחות הנודלס המשותפות יפילו את החומות הפוליטיות ויקדמו סובלנות כלפי האופוזיציה.

צלחות נודלס באירוע בפנום פן, היוםצילום: AFP

אולם, הון סן דחה את האפשרות הזו על הסף. "אנא אל תבינו את דברי מחוץ להקשר של עידוד אכילת נודלס", אמר ראש הממשלה בנאום בבירה ביום חמישי. "יש החושבים שזהו צעד לקראת שיחות עם האופוזיציה, אבל אל תתבלבלו. אני מדבר אך ורק על הנודלס ועל אחדות לאומית באכילתן ב-9 ביוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ