דו"ח: צפון קוריאה עורכת הוצאות להורג בפומבי במאות אתרים ומאלצת ילדים לצפות בהן

ארגון זכויות אדם בסיאול, שראיין יותר מ-600 עריקים צפון קוריאנים, טוען כי איתר 323 אתרי הוצאה להורג במדינה המבודדת, בהם שדות ובתי ספר: "דרך ליצור תרבות של פחד בקרב האנשים הרגילים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים ג'ונג און ורעייתו רי סול ג'ו במופע מוזיקלי בפיונגיאנג, בתחילת החודש

ארגון זכויות אדם טוען שאיתר מאות אתרים שבהם ערכה צפון קוריאה הוצאות להורג פומביות, חלקן ללא משפט. זאת כחלק משימוש שרירותי ואגרסיבי שעושה המשטר בפיונגיאנג בעונש המוות כדי להטיל אימה על אזרחיו.

ארגון  Transitional Justice Working Group, שמושבו בסיאול, מסר שהוא איתר לפחות 323 אתרי הוצאה להורג לאחר ארבע שנות מחקר וראיונות עם יותר מ-600 עריקים צפון קוריאנים. "הוצאות להורג פומביות נועדו להזכיר לאנשים עמדות מסוימות שבהן מחזיקה המדינה", מסרה שרה סון, מנהלת מחקר בארגון זכויות האדם TJWG. "אולם הסיבה השנייה והעיקרית היא ליצור תרבות של פחד בקרב האנשים הרגילים".

צפון קוריאנים עובדים בשדות באזור הגבול עם דרום קוריאה, היוםצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

חברים באליטה הצפון קוריאנית היו בין האזרחים שהוצאו להורג בפומבי, בהם דודו של השליט קים ג'ונג און, ג'אנג סונג תאאק, ב-2013. לפי ארגון זכויות האדם, האישומים הנפוצים ביותר נגד המוצאים להורג נעים בין גניבת נחושת ופרות וצפייה בטלוויזיה דרום קוריאנית לבין פעילויות "נגד המדינה" וחצייה לא חוקית של הגבול לסין.

ארגון TJWG ראיין 610 עריקים צפון קוריאנים שמתגוררים בדרום קוריאה. עדויות הראייה כללו בין היתר טענות להוצאות להורג של יותר מעשרה בני אדם באותו זמן.

קהל רב, לעתים מאות בני אדם, אלף או יותר, נוהג להתאסף ולצפות בהוצאות להורג. לפי ארגון זכויות האדם מסיאול, בני משפחה של נידונים למוות, בהם ילדים, נאלצו לצפות בהוצאתם להורג. ברוב המקרים, הגופות והמיקום של אתרי הקבורה לא נמסרו לקרוביהם של הקורבנות. האדם הצעיר ביותר שצפה בהוצאה להורג פומבית היה בן שבע.

הפגנה בסיאול נגד מצב זכויות האדם בדרום קוריאה, בפברוארצילום: Lee Jin-man/אי־פי

הארגון גילה ש-35 דיווחים על הוצאות להורג פומביות נגעו לגדת נהר מסוימת – שישה בני אדם מתו שם בתלייה ו-29 מירי כיתת יורים. סוכנות הידיעות רויטרס לא הצליחה לאמת באופן עצמאי אף אחת מעדויות הראייה שהוכנסו לדו"ח של ארגון TJWG. לפי הארגון, הוצאות להורג פומביות נערכו גם בשדות, שווקים, בתי ספר ומתקני ספורט. גם במתקני מעצר וכליאה ובמחנות עבודה נערכו הוצאות להורג בפומבי.

רשת BBC הבריטית דיווחה שעריק אחד שהוחזק במחנה עבודה בתחילת שנות האלפיים סיפר ש-80 עצירים אולצו לצפות בהוצאתן להורג של שלוש נשים שהואשמו בניסיון לברוח לסין. לדבריו, פקיד במשרד להגנת העם אמר לקהל שצפה בהוצאה להורג: "זה יכול לקרות לכם".

חלק מעדי הראייה סיפרו שבכמה מקרים אנשי המשטר שביצעו את ההוצאה להורג היו שיכורים. "זה בגלל שמבחינה רגשית, להרוג זה דבר קשה מאוד", הוא אמר.

סון אמרה שרוב עדויות הראייה מתבססות על סיפוריהם של עריקים צפון קוריאנים שצפו בעצמם בהוצאות להורג או ששמעו עליהם באופן ישיר מעד ראייה. "בדו"ח אין מקום לשמועות או לכל דבר שעשוי להיתפש כמעורפל", אמרה מנהלת המחקר בארגון בראיון ל"גרדיאן" הבריטי.

סון סיפרה שעריקים שהעידו בפני ארגון זכויות האדם כוללים פקידים מהמשרד לביטחון העם, המשרד לביטחון המדינה וכן מזכירים במפלגה הקומוניסטית השלטת וחברים בארגונים קהילתיים מקומיים. בכמה מקרים, סיפרו העריקים הצפון קוריאנים, הם סייעו להעביר גופות ממקום למקום.

"קשה מאוד להשיג אימות מגורם שלישי. הכי קרוב שהגענו אליו היה כשהמחקר שלנו הצטלב עם מחקרים של ארגונים אחרים", אמרה סון. "יש גם עיכוב במידע שמגיע אלינו משום שלוקח לעריקים זמן לעזוב ולהגיע לדרום קוריאה, ואז אנחנו צריכים למצוא אותם". החוקרת בארגון TJWG הוסיפה כי "חשוב מאוד להמשיך לחשוף את מגוון הפרות זכויות האדם בצפון קוריאה".

לפי ארגון זכויות האדם, עריקים רבים שהעידו בפניו צפו בהוצאות להורג בפומבי. עם זאת, הארגון לא מסר מידע על תכיפות ההוצאות להורג ואם נרשמה ירידה או עלייה במספרן.

בחודש שעבר התפרסמו דיווחים על מסע טיהורים שביצע משטרו של קים בבכירים שהיו מעורבים בשיחות הגרעין עם ארה"ב. באחד הדיווחים נטען שקים היוק צ'ול, שליח בכיר שהיה מעורב בהכנת שיחות הגרעין, הוצא להורג. עם זאת, חלק מהדיווחים הוטלו בספק לאחר שכמה צפון קוריאנים שלכאורה נשלחו למחנה עבודה בכפייה או שהתבקשו לשמור על פרופיל נמוך, הופיעו בציבור.

התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה לא הגיבה לדיווחים על ההוצאות להורג של בכירים במשטר, אולם בעבר דחתה את הביקורת על  רקורד זכויות האדם שלה, שנועד לטענה להכפיש את משטרה ולגרום לחוסר יציבות פוליטית במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ