"הארץ" מסביר: למה פרצו הפגנות הענק בהונג קונג, והאם יש חשש לעתיד האוטונומיה?

מה טיבו של החוק שהוציא מאות אלפים מתושבי הונג קונג לרחובות, מה עמדתה של סין ואיך קשור חשוד ברצח בטייוואן לחקיקה? "הארץ" עושה סדר בנושא שמסעיר את העולם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינה בהונג קונג, היום
הארץ

מאות אלפי מפגינים מילאו את רחובות הונג קונג בימים האחרונים, במחאה על אישור חוק שיאפשר הסגרת חשודים בפלילים לסין. המחאה הסעירה את האזור ואת העולם כולו, והיא חריגה לא רק בהיקפה, אלא גם בהשפעתה האפשרית על הונג קונג, סין והיחסים בין השתיים. היום (רביעי) החליטה ההנהגה בהונג קונג לדחות לשבוע הבא את ההצבעה על החוק השנוי המחלוקת, לאחר שעשרות אלפי מפגינים חסמו את הכניסה לבית המחוקקים בגופם והתעמתו עם המשטרה. 

ההפגנה בהונג קונג, היוםצילום: Vincent Yu/אי־פי

הונג קונג היא בכל מקרה חלק מסין, לא?

כן ולא. הונג קונג עברה משליטה בריטית לשליטת סין ב-1997, תחת מדיניות שכונתה "מדינה אחת, שתי שיטות" ומבטיחה להונג קונג מידה נרחבת למדי של אוטונומיה. תחת המדיניות מנהלת הונג קונג מערכת אזרחית נפרדת, בתי משפט עצמאיים, תקשורת חופשית וגישה חופשית לאינטרנט, שמבדילים אותה מהחיים בסין היבשתית.

אך לאורך השנים הצליחה סין לכרסם באוטונומיה של הונג קונג. הרבה לפני שהמעמד החוקתי המיוחד של הונג קונג יפוג - לפי "החוק הבסיסי" במדינה, זה צפוי לקרות ב-2047 - סין ניסתה להכפיף חלק ממוסדותיה לנעשה בסין היבשתית. בשנים האחרונות, עם התחזקותה של המפלגה הקומוניסטית בסין, עניין זה נוכח במיוחד בנושאים ביטחוניים הקרובים לליבה.

גז מדמיע בהפגנה בהונג קונג, היוםצילום: TYRONE SIU/רויטרס

אז מה המשמעות של החוק הזה?

חוק ההסגרה יאפשר להונג קונג לעצור ולהסגיר מבוקשים בפלילים לסין היבשתית, לטייוואן ולמקאו. לפי החוק המוצע, ישנם 37 מעשים פליליים חמורים, כמו אונס ורצח, שבגינם יהיה ניתן להסגיר חשודים ובכל מקרה מדובר על פשעים שעונשם שבע שנות מאסר לפחות. עוד נקבע כי כל בקשת הסגרה תיבחן בנפרד.

ראש הרשות המבצעת של הונג קונג, קארי לם, הסבירה את נחיצות החוק כשסיפרה על מבוקש ברצח חברתו בטייוואן, שחי בהונג קונג ולא סובל מהשלכות מעשיו. עם זאת, טייוואן הביעה את התנגדותה לחוק ואמרה שתטפל בהסגרת החשוד ברצח האשה, שהיתה בהיריון, בנפרד.

לאור המחאה הציבורית, מהחוק הוסרו הסעיפים שמאפשרים הסגרה של חשודים בעבירות כלכליות כמו העלמת מס. רבים בקהילה העסקית של הונג קונג הביעו חשש כי אם יאושר החוק במתכונתו המקורית, הוא ייפגע בעסקאות הבינלאומיות שנחתמות בשטחה.

מפגינים בהונג קונג, היוםצילום: Kin Cheung/אי־פי

מי מתנגד לחוק ולמה?

בעוד שבקהילה העסקית דואגים מפגיעה בכלכלה, מרבית האזרחים שיצאו לרחוב בימים האחרונים מודאגים מסיבה אחרת לגמרי. הם חוששים שאישור החוק יהיה צעד משמעותי בניסיון של סין להגדיל את שליטתה על הונג ולצמצם את זכויות האזרח בה, כך שהחיים ברשות האוטונומית למחצה יהפכו לדומים בהרבה לאלו בסין היבשתית.

ממשלות ברחבי העולם הביעו את התנגדותן לחוק, וכך גם ארגוני זכויות אדם, שחוששים שהחקיקה תסלול את הדרך למעצרים שרירותיים, בתי משפט מגוייסים ועינויים בחקירות. "החקיקה מציבה רבים בהונג קונג בסכנה", אמרה סופי ריצ'רדסון מ-Human Rights Watch. "איש לא יהיה בטוח, כולל פעילי זכויות אדם, עורכי דין שעוסקים בנושאים של זכויות אדם ועיתונאים".

ארה"ב, קנדה ובריטניה פירסמו הצהרות ברוח דומה, בהן הביעו חשש לזכויות האדם בהונג קונג ומהרחבת השליטה הסינית באוטונומיה. האיחוד האירופי העביר מכתב ללם ובו הביע את התנגדות המדינות החברות בו מאישור החוק. 

בתוך הונג קונג, נראה שהמחאה כוללת את כל שכבות האוכלוסייה. על אף שבהפגנה היום, שהתדרדרה לאלימות, נראו בעיקר גברים צעירים, בהפגנות לאורך השבוע השתתפו נשים וגברים, ועצומות נגד החוק נחתמו על ידי אלפי עורכות דין, מורים, סטודנטים, מרצות באוניברסיטה ועקרות בית.

מפגינים אוחזים במטריות בהונג קונג, היוםצילום: Vincent Yu/אי־פי

מה קורה עכשיו, ומה יקרה בהמשך?

ההפגנות האלימות, במהלכן נפצעו כ-20 מפגינים, שככו לעת עתה. לפי עיתונאים שנמצאים באזור, כל מרכז הונג קונג אפופה בענן של גז מדמיע, והרבה משרדים וחברות שלחו את עובדיהם הביתה. במרכזי הקניות ובתחנות הרכבת אנשים רבים נראו דומעים וכאובים, ועשרות קיבלו טיפול רפואי. 

ההצבעה הבאה על החוק נקבעה לשבוע הבא, ב-20 ביוני. מכיוון שתומכי סין בהונג קונג שולטים בבית המחוקקים המקומי - הם מחזיקים ב-43 מושבים מתוך 70 בסך הכל - ההצעה ככל הנראה תאושר. הסיכוי היחיד לביטול החוק הוא אם הממשלה תחליט שלא להעלותו להצבעה, דבר שלם טענה בתוקף שלא תעשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ