הסרטון שנערך מגמתית נועד לזכות את המיליארדר הסיני מאונס, אבל לרשת יש חוקים משלה

כשאשה צעירה האשימה את ריצ'רד ליו באונס, סרטון ערוך של המפגש ביניהם הופץ ברשת הסינית ודעת הקהל נטתה ברובה לטובתו. אך באופן מפתיע הוא הצליח לעורר דיון ראשון בסין בנושא תרבות האונס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד ליו בהונג קונג, ב-2017
ריצ'רד ליו בהונג קונג, ב-2017צילום: Bobby Yip/רויטרס

ריצ'רד ליו, המיליארדר ומייסד ענקית הסחר המקוון הסינית JD.com, נכנס לבניין דירות בסביבות השעה עשר בערב, כשאישה צעירה נשענת על זרועו ועוזרו צועד אחריהם. העוזר נשאר בכניסה, והאישה הובילה את ליו למעלית, וממנה לדירתה.

מצלמות האבטחה בבניין צילמו את כניסתו של ליו, והתמונות הועברו ישירות לרשת הסינית. תחת הכותרת "הוכחה למלכודת שהציבה ציידת המיליונרים?", הסרטון שעבר עריכה משמעותית נועד להראות שהצעירה הזמינה את המיליארדר המוכר כדי לשכב אתו, ומשום כך הוא חף מפשע מכל טענותיה נגדו שאנס אותה.

בעבור רבים בסין הסרט עשה את שלו. דעת הקהל ברשת דחתה באופן מיידי את טענותיה של האישה. במדינה שבה השיח בנושא אונס הושתק ותנועת MeToo# הוצנעה בחסות המנהגים והמוסכמות והצנזורה, סביר היה להניח שכאן יסתיים הסיפור. אולם בסין היו מי שהתנגדו ובעזרת האשטאג כמו NoPerfectVictim# (אין קורבן מושלם) הביעו תהייה לגבי תרבות האונס וההסכמה.

הסרטון הפך לחלק מהדיון הציבורי בנושא, שלדעת כמה חוקרי פמיניזם היה הראשון שמתקיים במדינה. הממשלה בבייג'ין בלמה דיונים ברשת בנושאי מגדר כגון תנועת Me Too# עקב חשדנותה כלפי תנועות חברתיות עצמאיות, ובשנה שעברה אסרו הרשויות על השימוש בהאשטאג Me Too#. ב–2015 נעצרו פעילים למען זכויות מגדריות המוכרים בשם "חמשת הפמיניסטים". עצומות מקוונות שהביעו תמיכה בטיעוני הקורבן נגד ליו נמחקו.

אולם ב"ווייבו", הרשת החברתית הפופולרית בסין, ההאשטאג "אין קורבן מושלם" זכה ליותר מ–17 מיליון צפיות וליותר מ-22 אלף פוסטים ותגובות. עשרות קורבנות פרסמו סיפורים משלהם על תקיפות מיניות.

"אין לדרוש ממישהו להיות מושלם", כתבה ז'ו שיאושואן, שהפכה לפנים של תנועת Me Too# לאחר שתבעה מגיש טלוויזיה ידוע שלכאורה תקף אותה מינית ב–2014 בתקופת ההתמחות שלה. "אבל הציבור דורש זאת מהקורבנות של תקיפות מיניות, שנמצאות בעמדה הנחותה ביותר כשמדובר בהוכחת הטרגדיות שעברו". התביעה שלה עדיין נידונה בבית המשפט.

עורכת הדין הפיצה את הסרטון

ההאשמות נגד ריצ'רד ליו, מייסד ויו"ר JD.com, ריתקה את סין. הוא נעצר בשנה שעברה במינאפוליס, לאחר שהאישה הצעירה האשימה אותו באונס לאחר פגישת עסקים. התביעה במינסוטה סירבה להגיש כתב אישום נגדו. האישה, ליו ג'ינגיאו, סטודנטית בת 21 מאוניברסיטת מינסוטה, תבעה את ליו ודורשת פיצוי בסכום של יותר מ–50 אלף דולר. עורכת דינו של ליו בסין, שפרסמה את הסרטון בחשבון ה"ווייבו" שלה, אמרה כי לדברי מרשה הסרטון אותנטי. "סרטון מצלמות האבטחה מדבר בעד הכל, וכך גם החלטת התובע שלא להגיש כתב אישום נגד מרשנו", הודיע עורך דינו של ליו בארה"ב. "אנו מאמינים בחפותו, אותה מאששות הראיות, ונמשיך להגן על שמו הטוב בבית המשפט".

"סרטון האונס" הופץ ללא קול, אבל כתוביות הסבירו לצופים מה בדיוק קרה כדי שאף אחד לא יפספס את זה. "האשה מכניסה את ריצ'רד ליו למעלית", נכתב בכתובית אחת, "האשה לוחצת מרצונה על כפתור הקומה", נכתב בכתובית אחרת. ובכתובית שלישית נכתב: "האשה החוותה בידה בזמנה". אולם עדיין, הווידאו לא הראה את הרגע הקריטי ביותר, שהוא מה קרה בין ליו לבין האשה הצעירה לאחר שדלת הדירה נסגרה.

"הסרטון המלא מראה אשה צעירה שלא מצליחה לאתר את הדירה שלה עצמה, ומיליארדר שמורה לה לאחוז בידו כדי לייצב את הליכתה", אמר ויל פלורין, עורך דינה של ליו, שהאשים את עורכי דינו של מייסד JD.com בהפצת הסרטון ברשת. "הפרסום של וידאו לא שלם וההשתקה בכוח של תומכיה הרבים של ג'ינגיאו ברשת החברתית לא יעצרו מושבעים במינסוטה לשמוע את האמת", אמר פלורין. ענקית הסחר המקוון הסינית סירבה להגיב בנוגע למקור של הסרטון.

בעיני רבים, סרטון האבטחה סותר את הסיפור שמתארת ליו ג'ינגיאו בתביעתה ואת תדמיתה כקורבן תמים וחסר אונים. בקבוצות שיחה ברשת כתבו גברים ונשים שהסרטון מאשש את תחושתם לפיה ג'ינגיאו רצתה לקיים יחסי מין ולהוציא כסף מריצ'רד ליו.

תומכי הקורבן ספגו ביקורת

האנשים המעטים שהביעו תמיכה בליו ג'ינגיאו ספגו ביקורת חריפה. ז'או הז'ואן, מנכ"ל חברת הטכנולוגיה TMTPost נאלצה לחסום תגובות קוראים בחשבון ה"ווייבו" שלה לאחר שקיבלה איומים על חייה. היא מתחה ביקורת על ריצ'רד ליו, גבר נשוי ואב לבת צעירה, וציינה שאינו חי בהתאם למה שמצופה מדמות ציבורית.

אז נתקלתי בסרטון בן שבע דקות שבו סיפרו ארבע נשים וגבר על התקיפות המיניות שחוו. בסרטון שהופק בידי תנועת HereForUs# נעשה ניסיון להגדיר מהי תקיפה מינית ולהבהיר שמקרים כאלו עשויים להתרחש גם בין אנשים שמכירים זה את זה או בנסיבות מורכבות.

הגבר שהופיע בסרטון נאנס בילדותו בידי נער בוגר ממנו. אחת הנשים נאנסה כששכבה חולה במיטתה בידי חבר ללימודים. אשה נוספת הותקפה בידי בכיר במקום עבודתה, אולם לא התלוננה כי הניחה שאיש לא יאמין לה. עוד אחת נאנסה לאחר ששתתה כמות מוגזמת של אלכוהול בדייט, ואומרת שלא צריך לכנות אותה זונה, כי היא מכנה כך את עצמה. האשה הרביעית נאנסה כשהיתה בת עשר בידי נער מהשכונה. כשהגיעה לביתה נזפו בה הוריה על שאיחרה לחזור מבית הספר. "ילדותי הסתיימה באותו היום. לא מתתי משום שבמשך הזמן הפכתי קשוחה יותר", היא אמרה. הסרטון צבר כ–700 אלף צפיות ב"ווייבו", אולם יוצריו אינם יכולים להמשיך לדון בנושא בהתחשב במכשולים העומדים מול הפמיניסטים בסין.

הסרטון הופק על ידי קבוצה של אנשים שהשיקו את ההאשטאג HereForUs#, ומטרתו היתה להביע תמיכה בקורבנות של הטרדות ותקיפות מיניות. השמחה שהביעו לקראת הריאיון איתי היתה רבה. אחת מהם ביטלה ביקור אצל ההורים שלה בגלל הריאיון.

אולם יום לפני הריאיון קיבלתי הודעה לפיה המפגש מבוטל. הם שלחו לי הודעת טקסט שבה כתבו שהם לא רוצים להתראיין שוב. הם חששו שפרסום הריאיון איתם בניו יורק טיימס יכעיס את ממשלת סין ויביא להטלת צנזורה על פרסומיהם, כולל ההאשאג הפופולרי שהשיקו. תגובה דומה קיבלתי גם מהאיש שאחראי להאשטאג NoPerfectVictim#. אישה נוספת ביקשה שלא לקשר את שמה למקום עבודתה בממשלת סין משום שחששה מפיטוריה. אפשר להבין את ההסתייגויות. לדעתם, ההאשטאג שהפיצו חיברו בין נשים ונתנו להן את האומץ לדבר.

"העולם מלא בדברים שפוגעים בנשים", אמרה ליאנג שיאוון, עורכת דין בת 27 החיה בניו יורק. היא כתבה ברשת שהיא הותקפה מינית בידי מכר של משפחתה כשהיתה בת 11 ומאז לדבריה, היא חיה בצל הבושה ותחושת האשמה. "אני רוצה להרחיב את גבולות המרחב הבטוח, ועושה זאת באמצעות שיתוף הסיפור שלי", אמרה.

לכתבה בניו יורק טיימס של לי יואן

תגיות קשורות:

תגובות