חגגה יום הולדת שנתיים במתקן מעצר למהגרים. הרשויות אסרו להביא לה עוגה

הוריה של תארוניקה נעצרו אשתקד באוסטרליה, יום לאחר פקיעת תוקף אשרת השהייה שלהם. למרות שמילאו את הטופס הדרוש, הרשויות מנעו מהם לקבל מבקרים שהביאו עמם עוגת יום הולדת לבתם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

רשויות ההגירה באוסטרליה סירבו לאשר הכנסת עוגה למתקן מעצר במלבורן לחגיגות יום הולדת שנתיים לבתם של שוהים במקום. נאדס ואשתו פרייה, אזרחי סרי לנקה ממוצא טמילי, נשלחו במארס אשתקד למתקן המעצר בשל הישארותם במדינה יום אחד מעבר לתאריך פקיעת תוקף אשרת השהייה שקיבלו.

בעת מעצרם התגוררו השניים יחד עם בנותיהם, קופיקה ותארוניקה, בעיר בילואלה שבקווינסלנד, הנמצאת במרחק של יותר מ-1,800 קילומטר ממלבורן. תארוניקה היתה בת תשעה חודשים בלבד כשנעצרו בני המשפחה והחודש חגגה יום הולדת שני במתקן המעצר. לאחותה מלאו לאחרונה ארבע שנים.

תארוניקה (מימין) ואחותה קופיקה במתקן המעצר, החודש

הוריה מילאו את הטופס הדרוש להכנסת "מזון ו/או תרופה מיוחדים" למקום, כדי לחגוג יחד עם בתם. אולם, בטופס מצוין במפורש כי במקרה של הכנסת עוגה "זו תאכל רק באזור המבקרים, ורק בידי האדם שעבורו אושר הביקור" - והם הבינו כי יאלצו לוותר על העוגה שביקשו מחבריהם להביא למקום.

דו"ח שפרסמה שלשום (שני) המועצה האוסטרלית לזכויות אדם קובע כי "אין להחזיק ילדים או אנשים במצב פגיע במתקני מעצר למהגרים". המקרה, שדווח בעיתון גרדיאן האוסטרלי, הוא האחרון בשורת תקריות של הטלת מגבלות שונות המשפיעות על בריאותם הפיזית ומצבם הנפשי של השוהים במתקן המעצר.

סרטון של קבוצת מחאה הקוראת לשחרורם של בני המשפחה ממתקן המעצר

בחודש שעבר דווח כי תארוניקה סובלת ממחסור בוויטמינים ומשיניים רקובות. לטענת אמה, הטיפול הרפואי שבתה מקבלת לוקה בחסר. שתי הילדות זכו בחודש שעבר לבקר במגרש משחקים לראשונה זה 15 חודשים. אך בשבועות שחלפו המקרה לא חזר על עצמו.

בני המשפחה הגישו בקשות מקלט מאז מעצרם, אך נדחו. בין היתר טענו כי הפיגועים שאירעו בסרי לנקה באפריל מגבירים את חששם מלשוב לארץ מוצאם. הם תולים את יהבם בהתערבות של משרדי הממשלה למענם, כדי למנוע את גירושם.

שר הפנים האוסטרלי פיטר דאטון
שר הפנים האוסטרלי פיטר דאטוןצילום: DINUKA LIYANAWATTE/רויטרס

לפי הדיווח בגרדיאן, לבד מתארוניקה ואחותה ישנם שלושה ילדים נוספים במתקן המעצר במלבורן. הנהלת המקום טוענת כי המשפחה שוכנה בחלק המוגדר "מתחם מגורים" שנחשב לחלופת מעצר. במשרד הפנים האוסטרלי מכנים את מי שנמצאים במקום "שוהים" ולא "עצורים". שר הפנים פיטר דאטון, הידוע בקידום מדיניות הגירה קשוחה, הכחיש בעבר כי קנברה מחזיקה ילדי מהגרים במעצר.

חלק מהתנאים ב"מתחם המגורים" נחשבים לטובים יותר מאשר בשאר מתקן המעצר, בהם אלה הנוגעים לשירותי ההסעדה במקום. אולם, תארוניקה ובני משפחתה אינם רשאים לעזוב את המתחם, נמצאים תחת שמירה וחיים לפי תקנות מחמירות והגבלות על ביקורים מבחוץ.

דו"ח המועצה האוסטרלית לזכויות אדם מכיר בכך שהתנאים ב"מתחמי מגורים", כמו זה שבו שוהים בני המשפחה, הם "מחמירים פחות". אולם, לצד זאת קובעת המועצה כי "קיים ספק בשאלה אם השימוש המתמשך במתקני מעצר סגורים - גם במקרים של תנאים מקלים - הוא הכרחי, סביר והולם". בדו"ח נטען עוד כי מתקני המעצר למהגרים במדינה "אינם דומים לאלה שבשום דמוקרטיה ליברלית אחרת" ונעשים דומים יותר ויותר בשנים האחרונות לבתי סוהר.

לכתבה בגרדיאן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ