שני לחם, אחד ראש ממשלה: מהבחירות הבאות ניו זילנד תציב קלפיות גם בסופרמרקט

בניסיון להעלות את שיעור ההצבעה הוכנס תיקון לחוק הבחירות במדינה שיאפשר הצבעה גם במרכזי קניות ואף ללא רישום מוקדם. באופוזיציה מבכים את השינוי ומתארים אותו כ"אופייני לרפובליקת בננות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלב ממתין מחוץ לקלפי בעיר אוקלנד שבניו זילנד, ב-2017

יום בחירות הוא יום חג לדמוקרטיה, יודעים לא מעט פוליטיקאים להכריז, וזה עוד לפני שנודע להם אם הגיעו להישג שציפו לו בקלפיות. אבל לבוחרים, המחשבה על מציאת מקום חניה ליד הקלפי, המתנה ארוכה בתור (לפעמים בלי מזגן עובד) והתלבטות קשה (לכאורה) מאחורי הפרגוד היא לא בדיוק הדרך שהם אוהבים לחגוג בה. ייתכן שהיו מעדיפים טיול בטבע, יציאה לשופינג או אפילו מעבר איטי עם העגלה בין המוצרים בסופרמקט. אח, כמה נוח יותר היה אילו אפשר היה גם לבחור ככה — שני לחם, 12 ביצים, רבע עוף ואחד ראש ממשלה.

מתברר שהתיאור הזה אינו לגמרי מתחום הפנטזיה, לפחות לא בניו זילנד. על פי תיקון שהוכנס באחרונה לחוק הבחירות במדינה, בבחירות הבאות שיתקיימו בה ניתן להציב קלפיות בחנויות ובמרכזי קניות. וכך הבחירות יוכלו להיות ממש חלק מבילוי משפחתי.

שר המשפטים אנדרו ליטל ציין כי לא כולם יחויבו לבוא למרכזים הומי אדם — דוגמת מרכולים וקניונים — ועדיין יוצבו קלפיות במקומות המסורתיים יותר כמו כנסיות, בתי ספר ובנייני מועצות מקומיות. "חשוב שהקלפיות יוצבו במקומות שבהם עוברים אנשים ממילא", אמר ליטל. "בדרך זו יוכלו לשלב את ההצבעה בסדר יומם העמוס".

מצביע בקלפי ביישוב ניצן שבעוטף עזה, באפריל. בקרוב אצלנו?צילום: אילן אסייג

שינוי חקיקה זה הוא רק חלק ממגמה שנועדה להעלות את אחוז ההצבעה במדינה. באופן יחסי, שיעור המצביעים במדינה זו לא נמוך כלל וכלל: בבחירות האחרונות ב–2017, שבהן נבחרה חברת מפלגת הלייבור ג'סינדה ארדרן לראשות הממשלה, הצביעו 80%. על פי נתוני ועדת הבחירות, בשנה זו חלה עלייה בשיעורי ההצבעה של כל קבוצות הגיל, לרבות הצעירים (קבוצת מטרה מרכזית של ארדרן), ששיעור השתתפותם בבחירות עלה ב–6.5%.

אך עד כמה שנתונים אלה מעודדים, השאיפה היא ליותר. על כן, השינויים אינם נוגעים רק למקומות ההצבעה, אלא גם לתהליך שקודם לה. כחלק מתיקון החקיקה הוחלט שהאזרחים יוכלו להירשם לבחירות ולהצביע בהן באותו היום ולחסוך מעט מן הביורוקרטיה שנלוותה לתהליך זה עד כה.

השר ליטל הוסיף בהקשר זה כי בעקבות כל השינויים, שייכנסו לתוקף כבר בבחירות 2020, יהיו התהליך קל ודמוקרטי יותר. לדברי השבח הצטרפה גם חברת הפרלמנט קולריז גהאראמאן ממפלגת הירוקים, המקדמת בנחישות את הרחבת הזכאות להצבעה. זהו צעד חשוב, אמרה, והוא יקדם תהליך דמוקרטי יותר נגיש ויותר משתף.

אבל לא כולם מברכים על היוזמה, שהתגבשה אצל ועדת הבחירות המרכזית. המפלגה הלאומית באופוזיציה מתחה ביקורת נוקבת על השינוי, המגמתי לדבריה, שייטיב עם מפלגות הנוטות לשמאל דוגמת הלייבור והירוקים. היא אף תיארה את המהלך כ"אופייני לרפובליקת בננות".

"הם מיישמים רק את המלצות ועדת הבחירות שתומכות בקואליציה", אמר דובר מטעם המפלגה הלאומית, "אנחנו רוצה אחוזי הצבעה גבוהים אבל גם בחירות הוגנות. ברצוננו לוודא שרק בעלי זכות הצבעה יצביעו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ