טראמפ חצה את הגבול לצפון קוריאה ונפגש עם קים ג'ונג און

טראמפ הוא הנשיא האמריקאי הראשון שחוצה את הגבול בין שתי הקוריאות ■ המפגש הספונטני באזור המפורז התאפשר אחרי שטראמפ צייץ בסוף השבוע בטוויטר שישמח לפגוש את קים ולומר לו שלום ■ שתי הפסגות הקודמות שקיימו השניים נכשלו ולא הביאו להסכם בנושא פירוז חצי האי הקוריאני מגרעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וקים בצד הצפון קוריאני, הבוקר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חצה הבוקר (ראשון) לזמן קצר את הגבול לתוך צפון קוריאה ונפגש עם שליט המדינה קים ג'ונג און. לאחר מכן עברו השניים לאזור המפורז בין שתי הקוריאות וערכו מפגש ספונטני שאותו ארגן הנשיא האמריקאי דרך הרשת החברתית. טראמפ הוא הנשיא האמריקאי המכהן הראשון שדורך על אדמת צפון קוריאה.

טראמפ לחץ את ידו של קים ונעמד לצדו של הנשיא הקוריאני כדי שהצלמים יוכלו לתעד את השניים. "אני רוצה לומר שזה כבוד בשבילי", אמר טראמפ. "חציית קו הגבול הזה היא כבוד גדול, נרשמה התקדמות גדולה, נוצרה חברות גדולה".

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און באזור המפורז, הבוקרצילום: AFP
מאבטח של קים ג'ונג און לצד איש השירות החשאי האמריקאי באזור המפורז
טראמפ מזמין את קים להיפגש בגבול

הנשיא האמריקאי הודה לשליט צפון קוריאה שהיה זמין לפגוש אותו בהתראה כה קצרה, וסיפר שהוא צלצל אליו אתמול. "נפגשנו ואנחנו אוהבים זה את זה מהיום הראשון וזה חשוב מאוד", אמר טראמפ. אחד הכתבים שאל את טראמפ אם קים יגיע בתקופה הקרובה לארה"ב, והנשיא השיב לו: "אני אזמין אותו עכשיו".

קים אישר שהוא שוחח אתמול עם טראמפ ורצה לפגוש אותו שוב. "אני מאמין שהפגישה כאן, מקום שהוא סמל למחלוקת ולעבר עוין, אני חושב שפגישה כאן, שתי מדינות שיש להן עבר עוין, אנחנו מראים לעולם שיש לנו מתנה חדשה, ובפנינו פגישה חיובית", אמר המנהיג הצפון קוריאני. "היחסים הנהדרים בין הנשיא טראמפ לביני, אני לא חושב שהיינו יכולים לארגן את המפגש הזה ביום אחד אם לא היו לנו יחסים נהדרים. אני רוצה לנצל את היחסים החזקים הללו כדי ליצור עוד חדשות טובות שאיש לא ציפה להן".

"אתם שומעים את העוצמה בקול שלו, איש לא שומע את הקול שלו. הוא לא עורך מסיבות עיתונאים", אמר טראמפ בתגובה לדבריו של קים. הוא הוסיף שהוא רוצה להודות לקים שהגיב להזמנתו להיפגש דרך הטוויטר. "אם הוא לא היה מופיע זה היה גורם לי להיראות רע מאוד", אמר טראמפ.

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און באזור המפורז, הבוקרצילום: REUTERS TV/רויטרס
טראמפ וקים בפגישה באזור המפורז בכפר בפנמונג'וםצילום: Susan Walsh/אי־פי

"אם תסתכלו אחורה לפני שנתיים, לפני שהייתי נשיא, המצב היה רע מאוד, מצב מסוכן מאוד עבור צפון קוריאה, דרום קוריאה, עבור העולם. מערכת היחסים שפיתחנו היתה טובה מאוד לכל כך הרבה אנשים", אמר טראמפ. הוא הודה שוב למנהיג הצפון קוריאני ואמר לו: "תודה לך שביקשת ממני לחצות את הקו הזה, לא ידעתי אם תבקש ממני לעשות את זה, הנחתי שתבקש, אבל הייתי מוכן לעשות זאת אם תבקש". הנשיא האמריקאי כינה את הפגישה עם קים באזור המפורז "היסטורית".

בסיום הפגישה בין שני המנהיגים שוחח טראמפ עם עיתונאים ואמר שהיא היתה "מצוינת", והוסיף שהוא הזמין את קים לבקר בבית הלבן. "אני רוצה להודות לקים שעשה זאת בהתראה כה קצרה. הזזנו הרים", אמר טראמפ על הפגישה הבוקר באזור המפורז. בהתייחסו למצב הנוכחי בחצי האי הקוריאני, אמר הנשיא: "בינתיים לא היו ניסויים גרעיניים, לא היו טילים גרעיניים".

טראמפ אמר שארה"ב וצפון קוריאה יחדשו תוך כמה שבועות את שיחות הגרעין ביניהן לאחר המבוי הסתום שאליו נקלעו. הנשיא אמר שהוא מקווה שהצדדים יגיעו להסכם מקיף, אבל ציין ש"מהירות איננה המטרה". "אנחנו לא מחפשים מהירות. אנחנו רוצים לעשות את זה נכון".

טראמפ באזור המפורז בין שתי הקוריאות עם נשיא הדרום מון ג'אי-אין, הבוקרצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס
טראמפ באזור המפורז בין שתי הקוריאות, היוםצילום: REUTERS TV/רויטרס

טראמפ נחת מוקדם יותר הבוקר עם מסוקו באזור המפורז ואמר לכלי התקשורת: "המקום הזה היה מסוכן, מאוד מאוד מסוכן. אחרי הפסגה הראשונה שלנו כל הסכנות נעלמו". הנשיא האמריקאי מתח ביקורת על סיקור הפסגות שלו עם קים, בייחוד האחרונה בהאנוי, שהסתיימה באופן פתאומי וללא הסכם. "הם לא מעריכים את מה שעשינו. אני אומר לאנשים שאומרים ששום דבר לא הושג – הרבה מאוד הושג", הוא אמר.

טראמפ קיבל תדרוך מאנשי צבא ונאמר לו שכ-25 מיליון בני אדם, בהם עשרה מיליון באזור מטרופולין סיאול, נמצאים בטווח הארטילריה הצפון קוריאנית שפרושה לאורך הצד הצפוני של האזור המפורז. "אין דבר כזה בשום מקום, מבחינת הסכנה", אמר טראמפ. "אבל הכל מסתדר", הוא הוסיף בהתייחסו לדיאלוג שהוא מקיים עם קים. "זה תמיד מסתדר".

טראמפ אמר לעיתונאים שביקורו באזור המפורז אורגן לפני כמה חודשים אחרי שאמר לנשיא דרום קוריאה שהוא רוצה להגיע למקום. אבל לדבריו, הפגישה עם קים ג'ונג און אורגנה רק אתמול. "אז לא נתנו לו הודעה מוקדמת".

"אתמול היה לי רעיון, אולי אתקשר ליו"ר קים. אנחנו מכבדים זה את זה, אולי אפילו אוהבים זה את זה", אמר טראמפ במהלך פגישתו עם אנשי צבא ועיתונאים באזור המפורז. הנשיא האמריקאי קיבל חולצת גולף וכובע שעליו כתוב שמו, הוקרה על עבודתו למען שלום בחצי האי הקוריאני.

טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור, ביוניצילום: AFP

הפגישה הלא מתוכננת נערכת לאחר שטראמפ פרסם בסוף השבוע הזמנה ספונטנית לקים להצטרף אליו לביקורו בגבול בין שתי המדינות. "אמרו לי שקים ג'ונג און ישמח לפגוש אותי", אמר טראמפ בפתח ארוחת הצהריים שקיים בסיאול עם הנשיא הדרום קוריאני. לדברי טראמפ, שני הצדדים נמצאים בעיצומם של "השלבים האחרונים של ארגון פגישה מהירה מאוד".

"אני מצפה מאוד לפגישה הזאת", אמר טראמפ, "קים מבין אותי ואני חושב שאולי אני מבין אותו. דברים רבים קורים בצפון קוריאה". הוא חזר על דבריו לפיהם ארה"ב "היתה במלחמה עם צפון קוריאה אם מישהו אחר היה נבחר לבית הלבן".

צילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס
טראמפ ונשיא דרום קוריאה מון בסיאול, היוםצילום: AFP

"לאחר כמה פגישות חשובות מאוד, כולל הפגישה שלי עם הנשיא שי מסין, אני אעזוב את יפן לדרום קוריאה (עם הנשיא מון). בזמן שאהיה שם, אם יושב הראש קים רואה את זה, אני אפגוש אותו בגבול/אזור המפורז רק כדי ללחוץ את היד שלו ולומר שלום(?)!", צייץ שלשום טראמפ בטוויטר שלו. נשיא ארה"ב אמר הבוקר במסיבת עיתונאים כי לשניים יש "מערכת יחסים טובה מאוד", והוסיף: "אני רוצה לומר לו שלום. בואו נראה מה יקרה. זה יהיה קצר מאוד, אבל זה בסדר. לחיצת יד אומרת הרבה".

נשיא דרום קוריאה מון אמר שהפגישה בין טראמפ לבין קים מסמלת "תקווה גדולה לכולם". הוא הוסיף שאפילו לחיצת יד ופגישה קצרה בין שני המנהיגים "תהיה ציון דרך משמעותי בתהליך השלום בחצי האי הקוריאני". מון אמר שטראמפ וקים ייפגשו בפנמונג'ום, הכפר שנמצא בתוך האזור המפורז ושבו נוהגות שתי הקוריאות לקיים ביניהם שיחות משא ומתן.

מון הוסיף שהוא יכול "באמת להרגיש את פרח השלום פורח בחצי האי הקוריאני".

טראמפ טען שצפון קוריאה ודרום קוריאה הרוויחו מהניסיונות שלו להתקרב לקים מאז שנבחר לנשיא ארה"ב. "צפון קוריאה ודרום קוריאה נמצאות במקומות הרבה יותר טובים מאשר השתיים היו לפני שנתיים וחצי", אמר טראמפ. "הבדל של יום ולילה".

צפון קוריאה לא אישרה את קיום המפגש בין קים לבין טראמפ. הפגישה בין השניים באזור המפורז היא השלישית שלהם אחרי שתי הפסגות שקיימו בסינגפור ובווייטנאם.

כמה שעות לאחר הציוץ של טראמפ ביום שישי, ציטטה סוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה KCNA את סגן שר החוץ צ'ו סון-הואי אומר שההצעה של הנשיא האמריקאי היא "הצעה מעניינת מאוד", אבל הוסיף שלא התקבלה בקשה רשמית למפגש בין שני המנהיגים. צ'ונג סונג-צ'אנג, חוקר בכיר במכון סג'ונג בסיאול, אמר שהתגובה המהירה והחריגה שהתפרסמה בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, שנחשבת לשופרו של המשטר בפיונגיאנג, מצביעה על כך שקים קיבל למעשה את ההזמנה של טראמפ. "אם הוא לא היה מעוניין, הוא לא היה מפרסם מלכתחילה הצהרה מסוג זה", אמר החוקר.

במהלך פסגת ה-G20 באוסקה, יפן, אמר טראמפ אתמול שלא תהיה לו בעיה להיכנס לצפון קוריאה ביחד עם קים, כפי שהיה בשנה שעברה כשקים הזמין את מון לחצות את הגבול בין שתי הקוריאות. בשנה שעברה נפגשו טראמפ וקים בסינגפור וסיפקו הצהרה עמומה בנוגע לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני ובפברואר קרסה הפגישה ביניהם בהאנוי לאחר שלא הצליחו להגיע להסכם.

מאז הפסגה בווייטנאם היו היחסים בין ארה"ב לבין צפון קוריאה מינימליים, כשפיונגיאנג הטיחה לעתים קרובות ביקורת על העמדה האמריקאית, אולם שני המנהיגים החליפו ביניהם שורה של מכתבים.

האזור המפורז משתרע על פני 250 ק"מ ורוחבו ארבע ק"מ, והוא נוצר ב-1953 עם סיומה של מלחמת קוריאה בהפסקת אש. אזור זה מתואר לא פעם כגבול האחרון בעולם של המלחמה הקרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ