סרי לנקה משיבה את עונש המוות אחרי 43 שנה - ומצאה תליינים לביצוע המשימה

שני תליינים נבחרו מבין מאה אנשים שהשיבו למודעת דרושים של הרשויות, בשעה שהמדינה נערכת להוציא להורג ארבעה מורשעים בעבירות סמים. מבקרי הנשיא: צעד שנועד לסייע לבחירתו מחדש

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בקולומבו נגד הכוונה להוציא להורג מורשעים בעבירות סמים, שלשום
לוגו רויטרס

סרי לנקה החלה להעסיק שני תליינים בשעה שהיא נערכת להוציא להורג ארבעה אסירים שהורשעו בעבירות סמים. כך מסרו שלשום (שישי) גורמים ברשות הכליאה. תהיה זאת הפעם הראשונה שבה מיישמת המדינה האסיאתית את עונש המוות זה יותר מ-40 שנה.

רשות הכליאה החלה בחודש מארס בהליך גיוס של תליינים לאחר שהתליין האחרון שעבד בשירות המדינה התפטר ב-2014. הוא נימק את צעדו במתח שחווה אחרי הפעם הראשונה שבה העלה לגרדום. תליין אחר שהועסק לפני שנה על ידי הרשויות מעולם לא הגיע לעבודה.

תושב קולומבו קורא בעיתון את מודעת הדרושים לתליינים, בפברוארצילום: DINUKA LIYANAWATTE/רויטר�

נשיא סרי לנקה מייטריפלה סיריסנה הכריז ביום רביעי על סיום הצו שדוחה את יישומו של עונש המוות במדינה מאז 1976. פרשנים פוליטיים אמרו שהצעד נועד להגביר את סיכוייו של הנשיא להיבחר מחדש אם יחליט להתמודד בבחירות שייערכו השנה.

ארגוני זכויות אדם בסרי לנקה ובעולם, בריטניה, קנדה, האיחוד האירופי והאו"ם הביעו חשש מהחלטתה של המדינה הדרום אסיאתית להשיב את עונש המוות.

"הליך הגיוס הושלם ונבחרו שני תליינים. השניים צריכים לעבור הכשרה סופית שתימשך כשבועיים", מסר דובר רשות הכליאה תושארה אופולדנייה.

נשיא סרי לנקה מייטריפלה סיריסנה בבייג'ין, בחודש שעברצילום: How Hwee Young/אי־פי

שני התליינים נבחרו לתפקיד מבין מאה אנשים שהשיבו למודעת הדרושים שפרסמו הרשויות בחיפוש אחר גברים בני 45-18 שעונים לדרישות הבאות: "בעלי אופי מוסרי מעולה וחוסן מנטלי ונפשי". המשרה הממשלתית, כך נכתב, צפויה להניב למועמדים המתאימים שכר של 36 אלף רופי, כ-200 דולר, מדי חודש.

המפקח הכללי על רשות הכליאה בסרי לנקה, ט.מ.ג'י.ו טנאקון סירב למסור פרטים על ארבעת המורשעים שיוצאו בקרוב להורג באישור הנשיא.

עיתונאי מקומי הגיש שלשום עתירה כדי לעצור את ההוצאות להורג בתואנה שיש בהן הפרה של זכויות אדם. בית המשפט יערוך דיון בנושא ב-2 ביולי והמפקח על רשות הכליאה הבטיח שבשבוע הקרוב לא יבוצעו הוצאות להורג.

משרד האו"ם לסמים ופשיעה (UNODC) מסר ביום חמישי שאין להשתמש באמנות הבינלאומיות לפיקוח על סמים כדי להצדיק את עונש המוות על עבירות שקשורות לסמים בלבד.

מתוך 1,299 אסירים שעומדים בפני עונש מוות בסרי לנקה, 48 הורשעו בעבירות הקשורות לפשיעת סמים, ובתקופה האחרונה הגבירה המשטרה המקומית את פעולות האכיפה נגד עברייני סמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ