אחרי 31 שנה: יפן שבה לצוד לווייתנים למטרות מסחריות

בעקבות פרישתה של יפן מהוועדה הבינ"ל לציד לווייתנים, הפליגו ספינות דיג יפניות למשימת ציד. לפי המכסה שנקבעה, הציידים יוכלו להרוג עד סוף דצמבר 227 לווייתנים. ארגוני סביבה מוחים על הצעד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לווייתן שניצוד למטרות "מחקר" בנמל קושירו, היום
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ספינות דיג יפניות יצאו היום (שני) להפלגה בדרכן לצוד לווייתנים לצורך מטרות מסחריות – לראשונה זה יותר מ-30 שנה. זאת בעקבות החלטתה השנויה במחלוקת של טוקיו לפרוש מהוועדה הבינלאומית לציד לווייתנים (IWC) ולחדש את ציד הלווייתנים המסחרי.

חמישה כלי שיט עם צלצליהם חבויים מתחת ליריעת ברזנט, עזבו הבוקר את הנמל בעיר קושירו שבצפון יפן. באותו זמן בערך שלוש סירות דיג יצאו מהעיר שימונוסקי שבדרום-מערב המדינה. על פי סוכנות הדיג היפנית, עד סוף דצמבר יצודו כלי השיט 227 לווייתנים. המכסה שנקבעה על ידי הרשויות במדינה כוללת 52 לווייתני מינקי, 150 לווייתני בריד ו-25 לווייתנים צפוניים.

חידוש הציד המסחרי של לווייתנים ביפן צפוי לעורר ביקורת גדולה על המדינה מצד פעילים למען סביבה וכן מצד מדינות אחרות. עם זאת, בממשל היפני דווקא היו היום במצב רוח חגיגי עם סיום איסור הציד. "הלב שלי מלא באושר ואני מתרגש מאוד", אמר יושיפומי קאי, ראש איגוד יפני לציד לווייתנים, בטקס שנערך בעיר קושירו בהשתתפות פוליטיקאים, פקידי ממשל מקומיים וציידי לווייתנים.

"זו תעשייה קטנה, אבל אני גאה בציד לווייתנים. אנשים צדו לווייתנים במשך יותר מ-400 שנה בעיר הולדתי", אמר קאי, שבעבר ספג ביקורת בעולם בעקבות מסעות הציד השנתיים שערך אחרי דולפינים.

ספינות הדיג יוצאות להפלגה מהעיר קושירו ביפן, היוםצילום: AFP

האיסור על ציד מסחרי של לווייתנים הוטל ב-1988 כדי להגן על אוכלוסיותיהם המידלדלות של היונקים הימיים. יפן החלה לטענתה לצוד אותם למטרות מחקר וספגה ביקורת גדולה בעולם על צעד זה. בשר הלווייתנים שניצודו נמכר בשווקים, ומבקריה של יפן טענו שציד הלוויתנים למטרות מחקר הוא מסווה לציד למטרות מסחריות.

בשנה שעברה הודיעה יפן שהיא תעזוב את ה-IWC אחרי שלא הצליחה לשכנע את חברי הוועדה לתמוך בחידוש ציד מסחרי "בר קיימא" של לווייתנים. יפן טענה שאוכלוסייתם של כמה מיני לווייתנים השתקמה מספיק כדי שאפשר יהיה לשוב לצוד אותם. 

תושבים מקומיים בקושירו מברכים לשלום את אחת הספינות לפני יציאתה למשימת הצידצילום: AFP

ציידים יפנים הרגו 333 לווייתני מינקי כחלק ממשימת ה"מחקר" שלהם באזור האנטרקטי שהסתיימה במארס. בשנים קודמות, נהרגו כאלף לווייתנים בשנה.

"אני קצת עצבני, אבל שמח שאנחנו יכולים להתחיל לצוד", אמר הידקי אבה, צייד לווייתנים בן 23 מהעיר אישינומקי, לפני שיצא למשימת הציד. "אני לא חושב שאנשים צעירים יודעים עוד איך לבשל ולאכול בשר לווייתן. אני רוצה שיותר אנשים ינסו לטעום אותו לפחות פעם אחת".

אנשים אוכלים בשר לווייתן במסעדה בטוקיו, בינוארצילום: AFP

גורמים ברשות הדיג ביפן מקווים שחידוש הציד למטרות מסחריות יעורר מחדש את העניין בבשר לווייתן בקרב ציבור הצרכנים במדינה. "מהיום, אני רוצה שציידי לווייתנים יתפסו לווייתנים תוך שמירה על המכסה ובמטרה להחיות את תעשיית הציד", אמר שר הדיג טמקורי יושיקאווה בטקס שנערך בעיר שימונוסקי.

בשנות השישים עמדה צריכת בשר הלווייתנים ביפן על סביבות 200 אלף טונות בשנה, אז היה בשר זה מקור חלבונים חשוב. אולם לפי נתוני הממשלה היפנית, בשנים האחרונות צנח מספר זה ל-5,000 טונות בשר בשנה.

מפגינים בסיאול נגד חידוש ציד הלווייתנים המסחרי ביפן, החודשצילום: Lee Jin-man/אי־פי

פטריק רמאג', מנהל השימור הימי בארגון "הקרן הבינלאומית לרווחת בעלי חיים", אמר שהחידוש של ציד הלווייתנים למטרות מסחריות "לא יגדיל בדרך קסם את הביקוש בשוק".

"חייהם של היפנים המשיכו הלאה", אמר רמאג' ל"גרדיאן" הבריטי. "הם איבדו את הערגה שלהם לבשר לווייתנים, גם כשהממשלה שלהם מוציאה מיליארדי ינים מכספי משלמי מסים בניסיון לתמוך בבזבוז הכלכלי הזה. מה שאנחנו רואים זה תחילת הסוף של הציד היפני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ