14 מלחים רוסים נהרגו בשריפה מסתורית על צוללת גרעינית בצפון רוסיה

לפי משרד ההגנה הרוסי, התקרית אירעה בזמן שצוללת מחקר של הצי הרוסי ערכה ניסוי צבאי במים הטריטוריאליים של רוסיה. לא נמסר מה הסיבה ואם היו ניצולים. גורם נורווגי: בכירים רוסים מסרו כי מדובר בפיצוץ גז

אי-פי
רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוללת של הצי הרוסי, ב-2008
אי-פי
רויטרס
גרדיאן

14 מלחים רוסים נהרגו בשריפה שפרצה על צוללת רוסית במעמקי המים הטריטוריאליים של רוסיה - כך צוטט משרד ההגנה הרוסי בסוכנויות הידיעות. עוד נמסר כי מדובר בצוללת מחקר שיצאה לערוך ניסוי צבאי.

התקרית אירעה אתמול (שני) והשריפה כובתה. הצוללת הועברה לבסיס המרכזי של הצי הרוסי בצפון המדינה בסברומורסק שלחופי ים ברנץ. המשרד מסר כי נפתחה חקירה לבחינת נסיבות התקרית.

במשרד לא ציינו את שמה של הצוללת שנפגעה, אולם בכלי תקשורת רוסיים דיווחו כי מדובר בצוללת הסודית ביותר של רוסיה – צוללת גרעינית שיועדה למשימות חשאיות במעמקי האוקיינוס. רשת RBC הרוסית אמרה כי מדובר בצוללת הגרעינית לושריק AS-12.

לושריק, שנכנסה לשימוש ב-2010, היא הצוללת המתקדמת והחשאית ביותר של רוסיה. ב-2012 היא היתה מעורבת במחקר שנערך בעומק של 2,500 מטרים. צוללות רגילות מגיעות בדרך כלל לעומק של עד 600 מטרים. ישנם פרשנים שהעריכו כי הצוללת לושריק מסוגלת להגיע אפילו לעומק של 6,000 מטרים, אולם הטענות האלה מעולם לא אושרו. עוד העריכו כמה פרשנים כי אחת מהמשימות של הצוללת היתה לנתק כבלי תקשורת ואינטרנט תת ימיים בקרקעית האוקיינוס.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביטל את פגישותיו המתוכננות בעקבות התקרית וזימן את שר ההגנה שלו לקבלת תדריך על האירוע. במשרד ההגנה ציינו כי השריפה פרצה בזמן שהצוללת מדדה עומקים במים הטריטוריאליים של רוסיה. האש כובתה הודות למאמצים של צוות המלחים שהקריבו את חייהם. בשום שלב לא נמסר מה גרם לשריפה, כמה אנשים היו על הצוללת ואם ישנם מלחים ששרדו את השריפה.

הרשויות בנורווגיה אמרו היום כי הם לא איתרו רמות קרינה גבוהות באזור ים ברנץ בעקבות השריפה בצוללת. "ביצענו בדיקות ולא נוטרו רמות קרינה גבוהות באזור", מסר פר סטרנד, מנהל הסוכנות לבטיחות גרעין וקרינה של נורווגיה. הוא הוסיף כי בכירים רוסים אמרו לסוכנות שלו כי מה שאירע על הצוללת הוא פיצוץ גז.

השריפה נחשבת לתקרית החמורה ביותר בחיל הים הרוסי מאז 2008, אז נהרגו 20 מלחים על הצוללת הגרעינית "נרפה" של הצי הרוסי באוקיינוס השקט. זאת, לאחר שהופעלה בטעות מערכת כיבוי אש על הצוללת. אולם התקרית הקטלנית ביותר בעידן הפוסט סובייטי היתה באוגוסט 2000 אז התפוצצה הצוללת הגרעינית קורסק במהלך תמרון ימי בים ברנץ ו-118 מלחים רוסים נהרגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ