תחקיר: הרשויות בסין מתקינות בסתר אפליקציית ריגול בטלפונים של תיירים

לפי ה"גרדיאן" הבריטי, אנשי משמר הגבול במחוז שינג'יאנג מתקינים את האפליקציה ללא ידיעת התיירים. אפליקציה זו מאפשרת להעתיק מיילים, טקסטים ואנשי קשר, ולעקוב אחר תנועת הטלפונים

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה משתמשת בטלפון הנייד שלה מחוץ לקניון בבייג'ין, בסין, בשבוע שעבר
לוגו גרדיאן

משטרת הגבולות של סין מתקינה בסתר אפליקציית מעקב בטלפונים ניידים של תיירים הנכנסים למחוז שינג'יאנג המרוחק, ומשיגה מהם מידע אישי על בעליהם. זאת במסגרת המעקב האינטנסיבי המתבצע במחוז שבו מתגוררת אוכלוסייה אויגורית גדולה, כך חשף אתמול (שלישי) הגרדיאן הבריטי.

בתחקיר שערך הגרדיאן עם עיתונים כמו ניו יורק טיימס האמריקאי וזידויטשה צייטונג הגרמני, התברר כי מבקרים במחוז מצויים תחת השגחה מהרגע שבו ניסו להיכנס אליו מקירגיזסטאן השכנה. אנשי משמר הגבול הסינים לוקחים את הטלפונים של המבקרים, ומתקינים בהם ללא ידיעתם אפליקציה המעתיקה מיילים, טקסטים ואנשי קשר, וכן מידע על הטלפון עצמו, כולל מסלול תנועתו. עוד התגלה כי משמר הגבול עוקב באופן קבוע אחר טלפונים של אנשים שנכנסו דרך מעבר הגבול הנידח אירקשטאם.

מוסלמים מתפללים בעיד אל-פיטר בבייג'ין, בשנה שעברהצילום: Kevin Frayer / Getty Images IL

הממשלה הסינית הטילה הגבלות שונות על החירויות של האוכלוסייה המוסלמית המתגוררת במחוז שינג'יאנג. ברחובות ובמסגדים במחוז הותקנו מצלמות לזיהוי פנים, ותושבים נאלצים להוריד לטלפונים האישיים שלהם אפליקציה העורכת בהם חיפושים.

אדין אומנוביץ', מארגון Privacy International, תיאר את הממצאים כ"מבהילים מאוד, במדינה שבה הורדה בשגגה של אפליקציה לא נכונה או מאמר עיתונות עלולה לגרום לשליחת האדם למחנה כליאה".

האפליקציה נושאת את השם "פונגצאי", שניתן לתרגמה באופן חופשי כדבורים האוספות דבש. היא עוצבה על ידי חברה סינית, ומחפשת בטלפונים שבהם מותקנת מערכת ההפעלה אנדרואיד נושאים שונים מתוך רשימה בת כ-73 אלף נושאים הנחשבים לבעייתיים בעיני השלטונות בבייג'ין. ברשימה הענקית נכללים מונחים הקשורים לאיסלאם הקיצוני, כולל Inspire, כתב העת בשפה האנגלית שארגון הטרור אל-קאעידה מוציא לאור בחצי האי הערב, וגם מדריכי הפעלה לכלי נשק שונים. היא גם תרה אחר מידע הנוגע לנושאים נוספים – החל בצום הרמדאן ובכתביו של המנהיג הטיבטי הדלאי לאמה, וכלה במוזיקה של להקת המטאל היפנית Unholy Grave.

אייקון האפליקציה, מימין למעלה, כפי שמופיע במכשירי אנדרואיד

על פי נתוני הרשויות הסיניות, במחוז שינג'יאנג מבקרים מדי שנה כמאה מיליון בני אדם, בהם תיירים מסין ומחוצה לה, שרובם חוצים את הגבול ממקומות אחרים. מעבר אירקשטאם מצוי בנקודה המערבית ביותר בסין, והוא משמש סוחרים ותיירים, שחלקם מטיילים לאורך דרך המשי ההיסטורית. המעבר מחולק לכמה תחנות, כשבאחת מהן מורים לאנשים לפתוח את כל הנעילות בטלפונים הניידים שלהם ולמסור אותם לידיהם של הפקידים במעבר הגבול. בנוסף, הפקידים מבקשים למסור אליהם מכשירים אחרים, כמו מצלמות. החפצים נלקחים לחדר נפרד ומוחזרים לבעליהם לאחר זמן מה.

הפקידים מחברים את מכשירי האייפון לקורא שסורק אותם, ואילו במכשירי האנדרואיד מותקנות אפליקציה לאותה המטרה. ברוב המקרים, האפליקציה מוסרת מהטלפון לפני שהוא מוחזר לבעליו, אולם בכמה מקרים היא לא הוסרה ונשארה מותקנת בטלפון. לא ידוע מה נעשה במידע שחולץ מהטלפונים, ולכמה זמן הוא נשמר.

לדברי אומנוביץ', "השיטה משמשת מערכות מתקדמות לחילוץ מידע מטלפונים, שיוצרות תמונה מפורטת אבל מוטעית של חייהם של אנשים. אפליקציות, פלטפורמות שונות וטלפונים מודרניים מפיקים כמויות עצומות של נתונים שבעלי הטלפונים לא מודעים לקיומם או שהם חושבים שמחקו. הנתונים הללו אגורים בטלפון וניתן למצוא אותם".

אזרחים ושוטרים בעיר חוטאן שבמחוז שינג'יאנג, בסין, ב-2017צילום: Ng Han Guan/אי־פי

מאיה וואנג ,חוקרת בכירה בארגון זכויות האדם Human Rights Watch, אמרה כי לארגון ידוע שתושבי שינג'יאנג, ובמיוחד מוסלמים בני העמים הטורקיים המתגוררים באזור, מצויים במעקב בלתי פוסק. "עכשיו התגלה מידע נוסף. מהדיווחים עולה כי גם אזרחים זרים מצויים במעקב", היא אמרה.

מניתוח של התוכנה שערכו העיתונים גרדיאן וזידויטשה צייטונג, אוניברסיטת רוהר בבוכום שבגרמניה וחברת אבטחת הסייבר הגרמנית Cure53, עולה כי היא תוכננה להעלות מידע דוגמת מיילים לשרת המותקן בתחנת הגבול.

השימוש באפליקציה התגלה לאחר שמבקרים הראו את הטלפונים הניידים שלהם לכתבים בגרמניה.

הרשויות הסיניות לא הגיבו לידיעה עד פרסומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ