לוגו גרדיאן
גרדיאן

מנהיגת הונג קונג, קארי לם, הודיעה הלילה (שלישי) כי חוק ההסגרה השנוי במחלוקת "מת", אך נמנעה מלסגת ממנו באופן מוחלט. "אין תוכנית כזאת. הצעת החוק מתה", אמרה במסיבת העיתונאים והוסיפה כי "יהיו דיונים מחודשים על הצעת החוק הנוכחית".

לם אמרה כי היא "שבורת לב" מהמשבר שעוררה הצעת החוק אותו הגדירה כ"כישלון מוחלט". נאומה של לם הגיע אחרי שבועות של מחאות בהן יצאו מיליוני תושבים להפגין ברחובות הונג קונג נגד הצעת החוק שתאפשר הסגרת חשודים בפלילים לסין. המפגינים דחו את הצהרתה של לם ואמרו כי ימשיכו למחות. 

ההפגנה בהונג קונג, בחודש שעברצילום: Vincent Yu/אי־פי

על אף שמדובר בהתייחסות המשמעותית ביותר לחוק מאז השעתה הממשלה את ההתקדמות של ההצעה שעוררה מחאות המוניות בחודש שעבר, יש כאלו שחושבים כי מדובר ביחסי ציבור. "עדיין לא ברור אם לם נסוגה לחלוטין מהחוק, זה לא נאמר באופן מפורש", כתב לוקמן צוי, מרצה לעיתונות באוניברסיטה הסינית של הונג קונג, בחשבון הטוויטר שלו. "אם החוק באמת מת, מדוע לא לומר זאת באופן רשמי וברור?".

לם אמרה בנאומה כי "מה שאמרתי היום לא שונה מאוד מהדברים שנאמרו קודם לכן, אבל אנשים רוצים לשמוע מאיתנו תגובה". חרף היעדר הנחרצות בהצהרתה של לם היא שאפה לעצור בטווח המיידי את המחאה ההמונית ולהשאיר את הדיונים על הצעת החוק על סדר היום.  

"מה שאנחנו רוצים זה ביטול מוחלט של הצעת החוק. היא משחקת מלחמות מילים", אמר צ'אן וואי לם ויליאם, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה הסינית בהונג קונג בהתייחסו לנאומה של ראשת הראשות המבצעת. המפגינים קוראים ללם להתפטר מתפקידה ולהקים ועדת חקירה עצמאית שתבדוק את הטענות לאלימות מופרזת מצד המשטרה המקומית נגד המפגינים.

המפגינים גם דורשים שהרשויות בהונג קונג יבטלו את כתבי האישום שהוגשו נגד מפגינים בגין התפרעות בהפגנות הענק שנערכו ב-12 ביוני. "זה איננו דבר פשוט בשביל ראש הרשות המבצעת להתפטר, ולי עצמי יש עדיין את הלהט ואת המחויבות לשרת את אנשי הונג קונג", אמרה לם בהתייחסה לדרישות המפגינים. "אני מקווה שהחברה בהונג קונג יכולה לתת לי ולצוות שלי את ההזדמנות ואת המרחב שיאפשר לנו להשתמש בסגנון הממשל החדש שלנו כדי להגיב לדרישת העם במה שקשור לכלכלה ולמחיה".

על פי הערכות של פרשנים, לם לא תמשיך לקדם את הצעת חוק ההסגרה עד סיומו של מושב הפרלמנט הנוכחי בהונג קונג והמשמעות היא שההצעה כבר לא תעלה יותר לדיון.

בשבוע שעבר פרצו מאות מפגינים לתוך בית המחוקקים של הונג קונג ביום השנה ה-22 להעברת האזור המינהלי המיוחד מבריטניה לידי סין והשתלטו עליו לכמה שעות. בחודש שעבר פעל הפרלמנט לקידום החוק שיאפשר להסגיר לסין חשודים בפלילים במקרים מסוימים. מבקרי החוק, שקודם בפרלמנט המקומי בידי מחוקקים מהמחנה הפרו-סיני, אומרים כי הוא עלול לשמש נגד מתנגדי שלטון. אותם מבקרים ציינו כי אם החוק יאושר, תושבי הונג קונג, כמו גם אזרחים זרים, עשויים למצוא עצמם עומדים לדין בבתי המשפט שנשלטים בידי המפלגה הקומוניסטית בסין היבשתית.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ