האגם הזה נראה כאילו נועד לתמונות סלפי באינסטגרם. בפועל, מדובר באתר פסולת כימי

אף שהחברה לייצור חשמל שיצרה את הימה הודיעה כי המים שבה עלולים לגרום לתגובות אלרגיות, המונים מגיעים לנובוסיבירסק כדי להצטלם במקום היפהפה, שהפך למוקד עלייה לרגל לתיירים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

התמונות מראות חלק קטן מגן עדן בסיביר שברוסיה: ימה יפהפייה של מים כחלחלים, צעצועי חוף מתנפחים ונשים לבושות בגדי ים השרועות על החוף. האתר – אגם בסיביר ­– הפך הקיץ למקום משיכה לאנשים המעלים את תמונותיהם לרשתות החברתית, ועמודים רבים באינסטגרם מוקדשים ליופיו.

לכל היופי יש רק בעיה אחת: האגם הזה הוא אתר פסולת כימי מעשה ידי אדם שנוצר עבור תחנת כוח. צבע התכלת המקסים של מי האגם לא נוצר כתוצאה מהשתקפות השמיים, אלא ממרבצים של מלחי סידן ותחמוצות מתכת, לפי דברי חברת החשמל המנהלת את תחנת הכוח.

על אף העובדה הזאת, אנשים נוהרים למקום כדי לצלם את התענוג הטרופי המדומה הזה, השוכן ליד נובוסיבירסק, עיר תעשייה סיבירית רחבת ידיים שאוכלוסייתה מונה 1.6 מיליון תושבים, אשר מפורסמת יותר בזכות החורפים הקפואים ובמפעלי המתכת שלה מאשר בחופים טרופיים.

משתמשים ברשתות החברתיות, שכינו את המקום "המלדיביים של נובוסיבירסק"  על שם האיים הטרופיים באוקיינוס ההודי, העלו לרשתות תמונות בהן הם נראים לבושים בבגדי ים, מתרגלים יוגה ועושים פוזות למצלמה. התמונות של גן העדן המדומה הזה, שהועלו לחשבונות האינסטגרם שלהם, אירוניות עד כדי כך שהן אילצו את החברה לפרסם אזהרה.

החברה לייצור חשמל בסיביר הודיעה כי האתר הפך להיות "כוכב ברשתות החברתיות", אך קראה בתוקף לאנשים להיזהר כשהם נמצאים בסביבתו. "המים אינם רעילים", נכתב בהודעה, בה צוין גם כי "רמת הקרינה באגם נורמלית". להודעה צורפו גם תוצאות של בדיקות שנערכו על ידי שתי מעבדות. עם זאת, במים יש רמת חומציות גבוהה בגלל אפר הפחם המוכנס לתוכם, ולכן הם יכולים לגרום לתגובות אלרגיות, נאמר בהודעה. "אנחנו מבקשים מכם בכל לשון של בקשה להשתדל לא ליפול לתוך מצבור האפר כשאתם מנסים לצלם תמונות סלפי!", נכתב.

למרות שהחברה הזהירה כי "כמעט בלתי אפשרי" להיחלץ מהקרקעית הבוצית של המזבלה, כמה אנשים העזו לגשת לקצה האגם, הכניסו בחשש קצה רגל לבוצה הכימית או שטו על המים בעזרת לוחות ומשוטים. נשים לבושות ביקיני ושמלות קיץ נעמדו להצטלם ליד האגם ונראו כאילו הן נהנות מהשמש הטרופית. אחת מהן אפילו הציבה פלמינגו מתנפח והצטלמה לידו.

המים הכחולים, שזוהרים עד כדי כך שהם כמעט מנצנצים, היוו רקע לכמה זוגות טריים שבאו להצטלם לידם ביום חתונתם, כדי לסמל את חייהם החדשים יחד. לצד אחת התמונות שהועלו לרשתות נכתב כי אף אחד לא העז לערוך פיקניק באתר או להשתכשך במים, וגם ש"נראה לי שה'סכנה' קצת מוגזמת. כמובן שאסור לשחות שם, אך סביר להניח שבעקבות שעה של צילומים לא תגדל לאף אחד יד שלישית".

אגם כימי רוסיה

בניגוד ל"חוגגים", היו כאלה שהעלו צילומים פחות מפתים. באחדים מהם נראו צינורות ענקיים מחלידים מעבירים את בוצת האפר מתחנת הכוח לאגם, או ארובות גדולות, התואמות יותר לשם שיצא לעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ