לאחר הטבח במסגדים: ניו זילנד החלה לאסוף את כלי הנשק שהוציאה מחוץ לחוק

224 פריטים שהוצאו מחוץ לחוק נמסרו ביום הראשון למבצע האיסוף, שלפי הערכות הממשלה צפוי לעלות בין 60 מיליון ל-160 מיליון דולר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקד משטרה מציג למחוקקים בפרלמנט בניו זילנד רובה מהדגם שבו השתמש היורה מהמסגדים, באפריל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יותר מ–150 בני אדם מסרו אתמול (שבת) כלי נשק חצי אוטומטיים וחלקי אקדחים למשטרה בכרייסטצ'רץ', ניו זילנד. כלי נשק אלו נמסרו ביום הראשון למבצע איסוף של הממשלה, בעקבות החלטתה לאסור את האחזקה של רוב כל הנשק מסוג זה לאחר התקפת הטרור על שני מסגדים בעיר. מפקד המשטרה במחוז, מייק ג'ונסון, אמר שבעליהם של כלי הנשק יקבלו בסך הכל כ–300 אלף דולר עבור 224 פריטים שמסרו, שכעת נחשבים לא חוקיים.

כלי הנשק נאספו באותה עיר שבה גבר לבן תקף ב–15 במארס שני מסגדים, רצח 51 בני אדם ופצע עשרות נוספים. אירוע זה טלטל את ניוז זילנד ועורר קריאות לשינוי מיידי בחוקי הנשק במדינה.

ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הכריזה שישה ימים לאחר ההתקפה שרוב כלי הנשק החצי אוטומוטיים, כולל כל כלי הנשק לשימוש צבאי שבהם השתמש התוקף, יוצאו מחוץ לחוק. שלושה שבועות לאחר מכן, הפרלמט אישר החלטה זו. "ניו זילנד חריגה בכך שכלי נשק כה עוצמתיים זמינים בה לציבור", אמרה ארדרן בזמנו, "היום החריגה הזו תיפסק".

כדי ליישם תוכנית זו עורכת הממשלה אירועים למסירת פריטים לא חוקיים. אתמול, בעליהם של כלי הנשק האסורים המתינו שעה וחצי בתור באירוע הראשון מתוך 258 שצפויים להתקיים בשלושת החודשים הקרובים. ארדרן צפתה שהממשלה תצטרך להקדיש בין 60 מיליון דולר ל–130 מיליון כדי לקנות בחזרה מהאזרחים את כלי הנשק שהוצאו מחוץ לחוק, אך פוליטיקאים וכמה ממבקרי התוכנית טוענים שהיא תעלה ככל הנראה יותר.

ראשת הממשלה מזכירה לעתים קרובות את שכנתה של ניוז זילנד, אוסטרליה, כשהיא מדברת על השינוי בחקיקה הנוגעת לכלי נשק. לאחר שגבר ירה למוות ב–35 בני אדם בנשק חצי אוטומטי בפורט ארתור ב-96', אוסטרליה הטילה הגבלות חמורות, וממשלתה קנתה בחזרה מהתושבים כ–650 אלף כלי נשק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ